Wieszak na kroplówki – zastosowanie, funkcje i jego rola w medycynie

Wielofunkcyjny wieszak na kroplówki

Zapotrzebowanie na stojaki medyczne rośnie proporcjonalnie do ilości placówek medycznych. Wieszaki na kroplówki można spotkać zarówno w małych, jak i dużych salach szpitalnych, czy gabinetach medycznych. Umożliwiają podawanie płynów infuzyjnych pacjentom, ale nie tylko. Czy zasługują na miano wielofunkcyjnych? Na co zwracać uwagę wybierając wieszaki na kroplówki?

Wieszak na kroplówki – czy naprawdę wielofunkcyjny?

Wieszaki na kroplówki to meble medyczne, które służą do podawania płynów infuzyjnych pacjentom. Ich zastosowanie jest niezbędne zarówno w gabinetach lekarskich, salach szpitalnych, zabiegowych, czy operacyjnych. Stojaki na kroplówki umożliwiają zawieszenie plastikowych butelek z płynami podawanymi kroplówką pacjentom.

Wieszaki na kroplówki to niezwykle pomocne akcesorium medyczne, które ułatwia pracę lekarzom i  pielęgniarkom, a pacjentom pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Ich rola jest niewspółmierna z ilością zajmowanego przez ergonomiczne wieszaki na kroplówki miejscem. Określa się je mianem wielofunkcyjnych głównie dlatego, że stanowią niezbędne meble medyczne w każdej placówce medycznej. Ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości, a także użyte do produkcji materiały są bezpieczne i spełniają najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa.

Ponadto, wysokiej jakości wielofunkcyjne wieszaki na kroplówki wyróżnia stabilna konstrukcja, której postawa oparta na kilka kółkach pozwala na łatwe i szybkie przemieszczanie wieszaków w dowolne miejsce. Dzięki temu, wieszaki na kroplówki można w miarę zapotrzebowania bez problemu przemieszczać, aby w komfortowych warunkach służyły np. w innej sali.

Zastosowanie i pełnione funkcje wieszaków na kroplówki

Wieszaki na kroplówki to pomocniczy sprzęt, który służy głównie do bezpiecznego podawania płynów infuzyjnych z butelek lub worków. Ułatwiają pracę oraz zwalniają personel medyczny z konieczności przebywania cały dzień przy jednym pacjencie, Jest to wręcz niemożliwe, ponieważ personel medyczny zazwyczaj stanowi mniejszość wszystkich osób przebywających np. w szpitalu. Duża liczba pacjentów, którym stale trzeba podawać lek dożylnie, może go przyjmować w bezpieczny sposób, nawet jeśli lekarza nie ma w tym samym pomieszczeniu w danej chwili. Co więcej, niektóre modele wielofunkcyjnych wieszaków na kroplówki mogą mieć 2 lub 4 uchwyty, co pozwala podawać kroplówkę pacjentowi bez przerwy.

Wieszak na kroplówkę

Funkcjonalność mebli medycznych jest bardzo ważna, dlatego zazwyczaj ich konstrukcje są szczegółowo przemyślane. Wieszaki na kroplówki z regulacją wysokości pozwalają na podawanie leków każdemu pacjentowi bez względu na wiek, płeć, czy stan zdrowia. Możliwość regulacji i dopasowania stojaka na kroplówki do potrzeb konkretnego pacjenta lub danej sytuacji jest możliwa dzięki praktycznym układom zaciskowym, które w bezpieczny i łatwy sposób umożliwiają dopasowanie akcesorium.

Zastosowanie wielofunkcyjnego wieszaka na kroplówki to duża wygoda zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Nie bez przyczyny stosuje się także w karetkach pogotowia.

Na co zwracać uwagę wybierając wielofunkcyjne wieszaki na kroplówki?

Obecne wymagania branży medycznej narzucają na producentów mebli i akcesoriów medycznych produkowanie i dystrybuowanie produktów z zachowaniem należytej ostrożności. Ponadto branża medyczna wymusza, aby produkty wyróżniały się stosowaniem najwyższej jakości tworzyw.  Stałe użytkowanie i regulacja dezynfekcja nie powinny sprawić, że tworzywa będą się szybko niszczyć. Aby zabezpieczyć meble i akcesoria medyczne niektóre modele dodatkowo posiadają powłokę chromowaną (galwaniczną).

Jakie są zalety nakładania farby metodą proszkową?

  • powłoki są trwalsze,
  • materiał jest mniej podatny na uszkodzenia,
  • meble medyczne są odporne na korozje,
  • mają się większą odporność na ścieranie,
  • proces galwanizacji sprawia, że wieszaki na kroplówki i inne akcesoria medyczne można regularnie dezynfekować,
  • dodatkowo zyskują eleganckie wykończenie.

Wielofunkcyjne wieszaki na kroplówki należy wybierać także zwracając uwagę na rozpiętość i ilość wieszaków. Niektóre modele dysponują także kołami jezdnymi z blokadą, co gwarantuje stabilność wieszaka, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli ze statywu korzysta więcej niż jeden pacjent, ale np. pacjenci na dwóch łóżkach albo fotelach zabiegowych.

Wieszak na kroplówki

Faktem jest także, aby wybierać wielofunkcyjne wieszaki medyczne tak, aby były kompatybilne z innymi akcesoriami medycznymi, który personel medyczny i pacjenci mają do dyspozycji w karetce, sali zabiegowej, czy na sali szpitalnej.

Ze względu na konieczność zachowania najwyższych standardów, należy zwracać uwagę także na posiadane przez produkty certyfikaty.

Z jakich materiałów są wykonane wysokiej jakości wieszaki na kroplówki?

Do produkcji stojaków na kroplówkę stosuje się wysokiej klasy materiały, które pokrywa się lakierem w proszku. Wybrane modele są pokrywane dodatkową warstwą chromu. Dzięki temu produkty medyczne wyróżniają się znacznie dłuższym czasem użytkowania. Dodatkowa warstwa zabezpiecza produkt przed korozją. Z tego względu wielofunkcyjne wieszaki na kroplówki mogą być często myte i dezynfekowane, a środki czyszczące nie niszczą ich struktury.

Wszystkie materiały, z których są produkowane meble i akcesoria medyczne dostępne w ofercie U.B.M. KOTASIŃSKA, powstają z wdrożonym systemem jakości urządzeń medycznych ISO 13485:2016 oraz ISO 9001:2018. Dzięki posiadanym certyfikatom nasi klienci mogą mieć pewność, że nasze wieszaki na kroplówki i inne meble medyczne są produkowane z zachowaniem wysokich standardów na każdym etapie produkcji aż po końcowy odbiór gotowych wyrobów.

Artykuł Partnera