Suche powietrze a katar – dlaczego warto je nawilżać?

Zimą szczelnie zamykasz okna i odkręcasz kaloryfery, aby ochronić się przed zimnem. Jednocześnie powietrze w Twoim mieszkaniu staje się coraz bardziej suche. Możesz odczuć to  dopiero wtedy, gdy śluzówka nosa jest już skrajnie wysuszona lub pojawia się katar na tle alergicznym. Jak zatem przetrwać czas grzewczy i zadbać o własne zdrowie? Poznaj sprawdzone metody!

Wiecznie suchy nos

Budzisz się codziennie z zapchanym nosem, jest Ci ciężko oddychać albo czasami pojawia się krwawienie? Jeżeli tak, to z pewnością Twój nos jest już bardzo przesuszony. Zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu od razu odbija się na jego kondycji. Dochodzi również do zniszczenia bariery ochronnej, czyli systemu śluzowo-rzęskowego. To już – niestety – najprostsza droga do przenikania do organizmu wirusów, toksyn, czy kurzu. Twój nos potrzebuje natychmiastowego wsparcia, czyli nawilżenia.

Katar od kaloryferów, czyli zimowa choroba

Alergia w sezonie grzewczym może się znacznie nasilić. To wszystko za sprawą kaloryfera, który jest zarazem naszym przyjacielem i wrogiem. Daje ciepło, a z drugiej strony zbiera się w nim kurz, sierść zwierząt, roztocza i pyłki. Poprzez wytwarzane ciepło pozwala naszym wrogom swobodnie „fruwać” po pomieszczeniach. Dodatkowo zbyt wysoka temperatura już w przeciągu kilku dni doprowadza do zwiększenia ilości roztoczy, które stają się dla naszego nosa bardzo uciążliwe. To one powodują bowiem alergię na roztocza kurzu domowego w okresie grzewczym. Są na to jednak sposoby.

Suche powietrze a katar – jak sobie poradzić?

  • Przykręć kaloryfer

Jeżeli jesteś alergikiem, to utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 21 . Dzięki temu zapobiegniesz mnożeniu się roztoczy.

  • Nie bój się wietrzenia

Mieszkanie wietrz regularnie – nawet 3 razy dziennie. Otwieraj okna na oścież i po upływie około 10 minut zamykaj. Nawilżysz powietrze i pozbędziesz się np. kurzu.

  • Nawilżaj i oczyszczaj śluzówkę nosa

Możesz użyć do tego oleju migdałowego, kokosowego i żelu aloesowego. Wystarczy, że pół łyżeczki wybranego oleju zmieszasz z ¼ łyżeczki żelu aloesowego. Następnie zanurz w płynie patyczek kosmetyczny i przetrzyj wnętrze nosa. Możesz również wykorzystać gotowe maści nawilżające, które zawierają np. wodorowęglan sodu i lanolinę (np. maść Nisita). W oczyszczaniu zaś sprawdzą się krople do nosa na katar alergiczny lub popularne spraye z wodą morską na katar. Za oczyszczanie nosa odpowiada głównie sól morska oraz chlorek bezalkonium. Te aktywne substancje znajdziesz np. w aerozolu Purinasin lub sprayu Rhinton.

Jak nawilżać pomieszczenia?

Możesz zacząć od najprostszej metody, czyli położenia mokrych ręczników na kaloryferach lub zawieszenia nawilżaczy z wodą. Jednak coraz bardziej popularne stają się nawilżacze parowe, ultradźwiękowe lub z dodatkową funkcją oczyszczania powietrza. Który wybrać?

  • Nawilżacz parowy

To jeden z najbardziej popularnych modeli. W wyniku podgrzewania wody wytwarza parę. Dobrze nawilża, lecz trzeba pilnować, aby małe dzieci nie zbliżały się do niego, ponieważ mogą się poparzyć.

  • Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwięki rozbijają wodę na drobne cząsteczki. Wytwarza się w ten sposób chłodna mgiełka. Model ten sprawdzi się np. w pokoju dziecka, lecz może być uciążliwy dla domowych pupili ze względu na ultradźwięki, które są słyszalne dla zwierząt.

  • Nawilżacz z funkcją oczyszczania

Wyposażony jest w obracający się w wodzie dysk, który nawilża i jednocześnie zatrzymuje drobnoustroje i alergeny. Będzie idealny, jeżeli zmagasz się z alergiami, a latem możesz  stosować go do obniżenia temperatury.

Oddychaj zdrowo!

W domu powinniśmy czuć się dobrze i zdrowo. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza. Dzięki temu unikniesz chorób i złego samopoczucia. A zima przestanie kojarzyć się z alergią i katarem od kaloryferów.