Kiedy złapię Cię przeziębienie, zatkany nos to z pewnością jedna z bardziej uporczywych dolegliwości, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć. Nie możesz wtedy swobodnie oddychać, zmienia się tembr Twojego głosu, a nocne zasypianie stanowi nie lada wyzwanie. Jakie są przyczyny zatykania się nosa? Jak udrożnić zatkany nos?
Zatkany nos – przyczyny
Dlaczego Twój nos jest zatkany? Powodem jest obrzęk błony śluzowej, który powstaje w wyniku alergii lub infekcji. Istnieją dwa rodzaje tych infekcji: bakteryjny (zapalenie zatok) lub wirusowy (katar pojawia się, gdy jesteś przeziębiony). Rodzaj rozpoznasz po barwie. Katar w przypadku infekcji bakteryjnej ma biało-żółty lub zielonkawy kolor, a przy wirusowej – biały.
Zatkany nos w alergii
Katar alergiczny jest wodnisty i towarzyszą mu zwykle też inne objawy, takie jak:
- opuchnięte, swędzące powieki,
- przekrwienie spojówek,
- łzawienie.
Takie reakcje wywołuje kontakt z jakimś alergenem, np. sierścią, roztoczami, pylącymi trawami i kwitnącymi roślinami, dlatego często objawy są sezonowe. Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie alergia odpowiada za Twój dyskomfort, udaj się do alergologa. Doraźnie wspomóż się środkami, które kupisz w każdej aptece, takimi jak np. krople na katar alergiczny.
Zatkany nos bez kataru
Zatkany nos prawie zawsze kojarzy się z występowaniem kataru. Co jednak w sytuacji, gdy czujesz obrzęk w nosie, a nic z niego nie cieknie? Najczęściej świadczy to o infekcji dróg oddechowych (takiej jak np. zapalenie zatok), a problem mija wraz z końcem infekcji. Jednak gdy ciągle masz zatkany nos bez kataru, może wskazywać to na poważniejsze dolegliwości, takie jak polipy lub skrzywienie przegrody nosowej. W takiej sytuacji wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu bądź laryngologa, który pokieruje dalszym leczeniem i będzie wiedział, jak udrożnić zatkany nos.
Zatkany nos – domowe sposoby na katar
Co na zatkany nos? Wypróbuj inhalacje z pary wodnej (tzw. parówki). Możesz wykonywać je w domu, dodając do parującej wody olejki eteryczne o leśnych zapachach, takie jak np. eukaliptusowy, pichtowy (z jodły syberyjskiej) lub sosnowy. Domowa inhalacja na zatkany nos na pewno Ci nie zaszkodzi, a pomoże oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny.
Kuchenni sprzymierzeńcy w walce
Inne sposoby znajdziesz w swojej spiżarni. Ocet jabłkowy zawiera potas, który skutecznie rozrzedza śluz, a kwas octowy działa antybakteryjnie. Aby oczyścić nos, wlej łyżeczkę octu do szklanki wody i wypij. Inny sposób łączy przyjemne z pożytecznym. Zaparz herbatę miętową – mentol pomoże Ci rozrzedzić wydzielinę i ułatwi oddychanie. Możesz też posmarować skórę pod nosem specjalną maścią z mentolem.
Leki na zatkany nos
Jeżeli szukasz skutecznego rozwiązania na udrożnienie zatkanego nosa, nie obejdzie się bez wizyty w aptece. Płukanie nosa wodą morską to popularna i sprawdzona metoda walki z Twoim problemem. Pomoże Ci też zabieg irygacji zatok. Jak go wykonać? Potrzebujesz specjalnej butelki z aplikatorem, przegotowaną wodę oraz proszek do irygacji (sól fizjologiczną). Do butelki wlej wodę oraz zmieszaj ją z proszkiem, wstrząśnij, a następnie przepłucz nim nos. Nie połykaj roztworu. Jeżeli obrzęk śluzówki nosa jest silny i masz mocno zatkany nos, skonsultuj się z farmaceutą. Profesjonalista zaopatrzy Cię w odpowiednie krople, spray bądź tabletki, które obkurczą śluzówkę i ułatwią oczyszczenie nosa oraz zatok.