Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

zatkane ucho domowe sposoby

Zatkane ucho zazwyczaj nie jest groźną  dolegliwością, lecz powoduje dyskomfort – sprawia, że gorzej słyszysz i pojawiają się szumy uszne. Na szczęście w większości przypadków z zatkanym uchem możesz dać sobie radę bez wizyty u laryngologa. Poznaj domowe sposoby na zatkane ucho, które szybko przyniosą wyraźną ulgę!

Co powoduje uczucie zatkanego ucha?

Przyczyny zatkanego ucha zazwyczaj nie są poważne. Pamiętaj jednak, żeby każdą długo trwającą lub często powtarzającą się dolegliwość skonsultować z lekarzem. Szczególnie, gdy po 2-3 dniach nie odczuwasz wyraźnej poprawy lub towarzyszy temu stanowi ból lub gorączka. Wówczas można podejrzewać, że jest to infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Zalegająca woskowina

Wydzielanie woskowiny jest naturalne – służy głownie nawilżaniu i ochronie przed drobnoustrojami. U większości osób jest samoistnie usuwana, lecz u niektórych pojawia się problem z jej nadmiarem. Wówczas może dojść do powstania tzw. czopów i zatkania uszu.

Silny katar

W wyniku zwykłej infekcji bardzo często pojawia się problem z zatykaniem uszu. Obrzęk śluzówki może bowiem pojawić się również w obrębie trąbki Eustachiusza i przewodów słuchowych.

Zapalenie ucha

Uczucie zatkanego ucha może również być efektem zapalenia trąbki Eustachiusza – wówczas w uchu gromadzi się wydzielina lub płyn, które powodują dyskomfort związany z niedosłyszeniem.

Zmiany cieśnienia

Zmiany ciśnienia towarzyszą Ci zazwyczaj podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Duża ilość powietrza wtłoczonego do ucha powoduje zwężenie trąbki Eustachiusza. Powietrze wówczas nie może wydostać się swobodnie z ucha i powoduje uczucie zatkania. Stan ten może się utrzymywać nawet do kilku godzin po podróży.

Domowe sposoby na zatkane ucho, czyli zrób to sam

Sposoby na zatkane ucho są zazwyczaj proste i skuteczne. Już Twoi dziadkowie stosowali rozmaite domowe sposoby na zatkane ucho. Poznaj te metody i wypróbuj chociaż jedną z nich. Być może pomoże Ci w dyskomforcie

1. Woda utleniona – szybki sposób na zatkane ucho

Woda utleniona może powstrzymać namnażanie się bakterii, które prowadzą do powstawania groźnych infekcji, a także sprawdzi się przy usunięciu czopów woskowinowych. Przygotuj łyżkę wody utlenionej i szklankę ciepłej wody. Możesz zaaplikować roztwór za pomocą popularnej gruszki do ucha.

2. Oliwa z oliwek – wypróbuj to, co masz pod ręką

To kolejny sposób, który sprawdzi się w przypadku zatkanego ucha woskowiną. Ogrzej niewielką ilość oliwy (do temperatury ciała – wyższa temperatura grozi oparzeniem) i wlej do ucha (wystarczy kilka kropli).

To właśnie oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem wielu popularnych sprayów do uszu, które mają za zadnie je odetkać (chociażby Vaxol, Olivo Cap, Voskolix). Tego typu preparaty nie zawierają wody, która może powodować namnażanie bakterii, a dodatkowo zawierają czasami np. odkażający olejek miętowy.

3. Ziewaj – nie tylko, gdy jesteś senny

Jest to jeden z mechanicznych sposobów na uczucie zatkanego ucha. Podczas ziewanie następuje odpływ powietrza z ucha i przyczynia się do jego odetkania.

4. Żuj gumę i ssij cukierki

Ten sposób sprawdzi się szczególnie podczas lotu samolotem. Wówczas produkujesz nadmiar śliny i często ją połykasz – powoduje to zniwelowanie problemu zatkanych uszu. Jeżeli nie masz przy sobie gumy lub cukierków – staraj się po prostu często połykać ślinę.

Co zrobić na zatkane ucho, kiedy domowe metody nie skutkują? Przede wszystkim zachowaj spokój. Kiedy domowe sposoby na zatkane ucho nie pomagają, udaj się do laryngologa.