Refluks a chrypka – co mają wspólnego?

refluks-a-chrypka-co-maja-wspolnego

Chrypka najczęściej kojarzy się z przeziębieniem. Jednak istnieją jeszcze inne choroby, które mogą ją wywołać. Jedną z nich jest refluks. Co go powoduje? Czy jest groźny dla Twojego zdrowia? Sprawdź, jak powinieneś postępować w przypadku choroby refluksowej.

Refluks żołądka – przyczyny

Skala problemu, jakim jest refluks, jest duża. W krajach rozwiniętych aż 20% populacji zapada na chorobę refluksową żołądka i odczuwa dolegliwości z nią związane przynajmniej raz w tygodniu. Do najczęstszych przyczyn należy: palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu, spożywanie tłustych potraw, czy przepuklina rozworu przełykowego.

Refluks a chrypka

Refluks żołądka powoduje cofanie kwaśnych treści żołądkowych do przełyku. Stamtąd już prosta droga do gardła, a nawet krtani. Substancje soku żołądkowego, jak np. kwas solny podrażniają i uszkadzają błony śluzowe. Krtań jest szczególnie podatna na uszkodzenia, gdyż nie jest opłukiwana przez ślinę – dlatego też w jej obrębie dochodzi do największych uszkodzeń, które często objawiają się chrypką, pieczeniem i drapaniem. Możesz również odczuwać, jakby w Twoim przełyku znajdowało się obce ciało.

Refluks krtaniowo-gardłowy, czyli chrypka od refluksu

Chrypka pojawia się niemal przy każdym rodzaju refluksu. Chorzy na typ krtaniowo-gardłowy do najczęstszych dolegliwości zaliczają właśnie chrypkę (zwłaszcza poranną), a także długą „rozgrzewkę” głosu (do 25 min.). Możesz też często kaszleć i odchrząkiwać. W efekcie spotęguje to dalsze problemy z „chrypiącym” głosem.

Zmień styl życia

Choroba refluksowa powinna zostać poddana diagnostyce lekarskiej. Możesz jednak wdrożyć w codzienne życie kilka metod, które pomogą Ci normalnie funkcjonować i zminimalizują dokuczliwe i nieprzyjemne dolegliwości.

Zacznij od diety

Najważniejsza w chorobie refleksowej jest dieta. Postaraj się zatem jadać często, lecz małe porcje. Unikniesz otyłości, która pogarsza problemy związane z refluksem. Nie objadaj się przed snem i unikaj tłustych produktów. Ostatni posiłek zjedz 3-4 godziny przed snem. Zredukuj do minimum kawę, napoje gazowane, a także cytrusy. Przede wszystkim odstaw alkohol i papierosy. Unikaj też ostrych przypraw, napojów gazowanych i smażonych potraw.

Czego powinieneś jeszcze się wystrzegać?

Mimo że choroba refluksowa może kojarzyć Ci się z szeregiem zakazów i nakazów, to jednak dieta może w znaczący sposób ułatwiać Ci walkę z chorobą. Istnieją konkretne produkty, które powinieneś wyeliminować, gdyż nasilają wydzielanie kwasu żołądkowego. Oto niektóre z nich: warzywa – pomidory, cebula, ogórki, brokuły, papryka, rzodkiewka, bakłażany, fasola; owoce – jabłka, melony, kiwi, brzoskwinie, śliwki, banany  i truskawki.

Co oprócz diety?

Mimo że dieta jest tak ważna w przebiegu choroby refluksowej, to jednak często  wspomagana jest przez środki farmakologiczne. Skoro problemem jest kwas wytwarzany w żołądku, to ich głównym zadaniem jest go zahamować lub zneutralizować. Dużą popularnością cieszą się suplementy zawierające omeprazol lub wodorowęglan sodu, jak chociażby Gaviscon czy Helicid Control.

Nawilżaj i osłaniaj

W przypadku choroby refluksowej, błony przełyku i krtani są ciągle podrażniane i uszkadzane. Należy je przede wszystkim osłaniać i nawilżać. Możesz regularnie pić siemię lniane lub wspomóc się środkami zawierającymi kwas hialuronowy (np. Esoxx one). Tego typu środki powlekają śluzówkę i chronią przed działaniem kwasu solnego wytwarzanego w żołądku.

Jak widać objawy refluksu można złagodzić w dość łatwy sposób. Przy konsekwentnym utrzymywaniu odpowiedniej diety praktycznie zapomnisz o tym, że kiedykolwiek coś Ci dolegało.