Pyłkowica – jak zmniejszyć jej uciążliwe objawy?

pyłkowica jak zmieniejszyć objawy

Masz problemy alergiczne wczesną wiosną, latem i późną jesienią? Prawdopodobnie dolega Ci pyłkowica, która jest jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych układu oddechowego. Czy wiesz, jak rozpoznać objawy choroby, a przede wszystkim podjąć skuteczne leczenie? Sprawdź już teraz!

Pyłkowica – choroba przynoszona przez wiatr

Czy wiesz, że około 100 roślin – spośród ponad 250 tysięcy gatunków – może wywoływać reakcje alergiczne? Pyłkowica występuje sezonowo i jest związana z pyleniem niektórych roślin. Przede wszystkim muszą być to gatunki wiatropylne. Wówczas reakcję chorobową wywołuje alergen, który – przenoszony przez wiatr – dostaje się do ludzkiego organizmu.

Alergia pyłkowa? Uważaj na skupiska roślin!

Pamiętaj, że pojedyncza roślina nie jest w stanie Ci zaszkodzić, ponieważ nie wytwarza wystarczającej ilości pyłku. Zagrażają jedynie większe skupiska roślin. Winę za szybsze przenikanie do ludzkiego organizmu alergenów ponosi zanieczyszczenie środowiska. Powoduje ono uszkodzenia błon śluzowych i swobodniejszy przepływ „intruzów” w Twoim organizmie.

Pyłkowica – objawy

Po czym możesz poznać, że dopadła Cię pyłkowica? Objawy to przede wszystkim:

  • wzmożone kichanie,
  • obrzęk błon śluzowych i powiek,
  • łzawienie i pieczenie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • zmiany skórne (np. pokrzywka, uciążliwy świąd),
  • duszności,
  • nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha.

Pamiętaj, że nie u każdej osoby cierpiącej na pyłkowicę wszystkie powyższe objawy muszą pojawić się jednocześnie.

Pyłkowica, czyli alergia pyłkowa: inne dolegliwości

Pamiętaj, że w okresie pylenia możesz czuć się tak jak w przypadku infekcji, czyli odczuwać ogólne rozbicie, osłabienie i rozdrażnienie. Czasami uczulenie na pyłki objawia się zaledwie katarem, innym razem zaś – zespołem niemal wszystkich wymienionych dolegliwości. Coraz bardziej niepokojące jest to, że uczulenie na pyłki występuje również u dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż zazwyczaj choroba po raz pierwszy pojawiała się u tych w wieku szkolnym.

Jak leczyć uczulenie na pyłki?

Najlepszą metodą jest po prostu unikanie kontaktu z alergenem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Sprawdź, co robić, aby uczulenie na pyłki dokuczało Ci jak najmniej.

Testy skórne

Wykluczają lub potwierdzają uczulenie na konkretny alergen. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu zdobędziesz cenną wiedzę, która pozwoli Ci unikać częstego kontaktu z konkretnymi pylącymi roślinami.

Immunoterapia

To nic innego jak popularne odczulanie. Polega na tym, że podaje się – najczęściej podskórnie – dawki alergenu. Są one systematycznie, choć bardzo powoli zwiększane. Organizm przyzwyczaja się do obecności alergenu i z czasem mniej agresywnie odpowiada na jego obecność.

Lekarstwa

Lekarze podają zazwyczaj leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie zahamować wydzielanie w organizmie substancji powodującej objawy, a także lekarstwa przeciwzapalne i miejscowo obkurczające błony śluzowe nosa.

Alergia pyłkowa – jak złagodzić jej objawy domowymi sposobami?

kobieta przemywa twarz wodą

Pyłkowicy nie da się wyleczyć domowymi sposobami – jeśli już na nią chorujesz, powinieneś pozostawać pod opieką specjalisty alergologa. Możesz jednak ulżyć sobie w dolegliwościach, stosując proste metody.

Regularnie płucz nos

W przypadku alergii na pyłki warto systematycznie płukać nos i zatoki. Kup dostępny w aptece zestaw do irygacji. Ta metoda pozwoli Ci usunąć wydzielinę, w której znajdują się alergeny. Poczujesz dużą ulgę.

Często zmieniaj ubranie i przemywaj twarz wodą

Jeżeli przebywałeś dużo na powietrzu we wzmożonym określenie pylenia roślin, to po powrocie do domu od razu zmień ubranie i przemywaj twarz wodą. Dzięki temu mechanicznie usuniesz alergeny, które osiadły na Twojej skórze.

Kup filtr do mieszkania

Postaraj się zadbać o komfort oddychania każdego dnia. W przypadku pyłkowicy trudność z oddychaniem i katar to powszechne dolegliwości. Dlatego też pomoże Ci wilgotne i zjonizowane powietrze. Możesz zakupić popularny elektrofiltr lub nawilżacz powietrza.

Pamiętaj, że domowe sposoby mogą jedynie wspomagać leczenie pyłkowicy, ale nie zastąpią wizyty u alergologa. Nieleczona alergia może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, z astmą włącznie – dlatego nie warto bagatelizować objawów.