Przeziębienie latem – jak go uniknąć i jak je leczyć?

Przeziębienie latem - jak uniknąć i leczyć

Jest piękna pogoda, a Ciebie dopada przeziębienie? Kaszlesz, boli Cię gardło i coraz gorzej się czujesz mimo upału za oknem? Przeziębienie latem – wbrew pozorom – jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Czy wiesz, jakie są główne powody zachorowania, a także co robić, aby uniknąć przykrych dolegliwości? Dowiedz się i zacznij od razu przeciwdziałać chorobie!

Przeziębienie latem – skąd się bierze i jakie są objawy?

Kaszel latem? Gorączka? Zatkany nos? Niestety, to możliwe. Za kiepskie poczucie odpowiedzialne są głównie wirusy, które atakują Twój osłabiony organizm. Często nieświadomie sam możesz narażać się na chorobę, np. gdy mocno rozgrzany od razu wchodzisz do zimnej wody lub siedzisz w przeciągu. Twoja odporność wtedy spada, a to najprostsza droga do przeziębienia. Przeziębienie latem nie jest groźne, choć nieleczone może doprowadzić do poważniejszych infekcji (np. zapalenia oskrzeli, a nawet płuc). A jakich objawów możesz się spodziewać?

  • katar,
  • „łamanie” w kościach,
  • suchy kaszel,
  • czasami gorączka, nudności oraz biegunka.

Na pewno doskonale je znasz. Jak możesz zwalczyć przeziębienie w zarodku lub zapobiec dalszemu pogorszeniu samopoczucia?

Kaszel latem? Nie dopuść do dalszych objawów

Zamiast zastanawiać się, jak leczyć przeziębienie latem, lepiej byłoby w ogóle do niego nie dopuścić. Latem – wraz z ogólnym rozluźnieniem – często zapominamy o kilku zasadach, które mogłyby uchronić przed chorobą. Dlatego pamiętaj, aby…

1. Nie jeść łapczywie lodów i nie pić zbyt zimnych napojów

Poczekaj, aż napój nieco się ociepli. Szybkie jedzenie zmrożonych lodów na rozgrzane gardło to również nienajlepszy pomysł. Delektuj się powoli.

2. Nie wchodzić od razu po opalaniu do wody

Warto najpierw przystosować ciało do zmiany temperatury. Pamiętaj, że np. nad Bałtykiem temperatura wody często nie przekracza nawet 15 stopni! Po kąpieli warto zmienić strój kąpielowy na suchy, a przede wszystkim nie brać zbyt długich i intensywnych kąpieli.

3. Nie siedzieć na kamieniach, zimnych podłogach i mokrej trawie

Latem bardzo często – szczególnie podczas wędrówki – siadasz na tym, co akurat napotkasz po drodze. Niestety może się to odbić na Twoim stanie zdrowia, a szczególnie na układzie moczowym.

4. Rozsądnie korzystać z klimatyzacji

Klimatyzacja jest zbawienna w upalne dni, ale nie przesadzaj z różnicą temperatur. Dlatego, jeśli jest np. w Twoim biurze, postaraj się wynegocjować ze współpracownikami jej regulację. Odczuwalna temperatura powinna być tylko o kilka stopni niższa niż na zewnątrz.

5. Myć ręce

Oczywiście jest to zasada, która obowiązuje każdego dnia, lecz w okresie urlopowym jeszcze częściej wychodzimy z domu, przemieszczamy się czy korzystamy z publicznych toalet. Dlatego zawsze miej pod ręką mydło w płynie lub chusteczki antybakteryjne.

Przeziębienie latem – jak leczyć?

Przeziębienie latem leczy  się tak samo jak o każdej innej porze roku. Stosuj domowe sposoby, czyli np. – mimo że jest gorąco – herbatę z miodem i sokiem malinowym. Warto też płukać gardło szałwią lub robić inhalacje, gdy pojawi się suchy kaszel. Stawiaj przede wszystkim na naturalne składniki, które nawilżą drogi oddechowe i zapobiegną rozwojowi drobnoustrojów (porost islandzki, korzeń prawoślazu, jony srebra oraz mentol). Znajdziesz je chociażby w Argentin T spray, Syropie islandzkim, czy – w przypadku, gdy choruje Twoje dziecko – w syropie Herbapect Junior.

Dieta na przeziębienie – smacznie i kolorowo

Latem masz do dyspozycji wiele warzyw i owoców. Sięgaj zatem po te, które mają dużo witaminy C. Znajdziesz ją chociażby w czerwonej papryce, cytrusach, ananasach, truskawkach, szparagach, brokułach, czy kalafiorze. Pamiętaj, że witamina C nie tylko skróci czas choroby, ale też zmniejszy jej symptomy. Kto powiedział, że dieta na przeziębienie ma być nudna? Warzywa można piec, dusić, komponować z sosami, a z owoców przygotować pyszne koktajle!

dieta na przeziębienie