Przewlekły, mokry kaszel – co go wywołuje i jak go leczyć?

przewlekly-mokry-kaszel-co-go-wywoluje-i-jak-go-leczyc

Mokry kaszel to nieodłączna część infekcji takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie oskrzeli. Jest też dobrą informacją – przeważnie oznacza, że choroba zbliża się do końca. Przewlekły kaszel mokry może pojawić się również w przypadku alergii. Na szczęście istnieją domowe sposoby i leki, które szybko pomogą Ci przywrócić Twoje gardło do pełnej sprawności.

Czym jest mokry kaszel?

Kaszel mokry pojawia się na skutek stanu zapalnego lub podrażnienia śluzówki dróg oddechowych. W jego wyniku w drogach oddechowych gromadzi się wydzielina, którą później odkrztuszasz. Kaszel jest naturalnym odruchem, który służy oczyszczaniu płuc oraz oskrzeli z zalegającej flegmy. Jeżeli wydzielina jest białego koloru, masz do czynienia z infekcją wywołaną przez wirusy, natomiast żółta wskazuje na bakteryjne pochodzenie choroby.

Odróżnij kaszel mokry od suchego

To dwa zupełnie różne rodzaje kaszlu i każdy z nich wymaga innego leczenia. Kaszel suchy  nie jest gwałtowny i nie masz przy nim wrażenia, że coś „zalega” w Twoich drogach oddechowych. Kaszel mokry bywa uporczywy. Najczęściej przybiera formę gwałtownego napadu z odkrztuszaniem wydzieliny. Pojawia się on zwłaszcza rano, kiedy organizm chce pozbyć się zalegającej przez noc flegmy.

Jak leczyć długotrwały kaszel mokry?

Jeżeli cierpisz na przewlekły kaszel mokry, zapewnij sobie przede wszystkim odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscach, w których często przebywasz. Suche powietrze dodatkowo wzmaga odruch kaszlu. Możesz zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz na kaloryfer, ale poradzisz sobie też prostym domowym sposobem – kładąc na grzejniku mokry ręcznik.

Przydatnym gadżetem na przewlekły kaszel będą również różnego rodzaju inhalatory tłokowe (np. Microlife Neb), które pozwalają na przeprowadzanie inhalacji. Takie urządzenia tworzą w powietrzu lekki aerozol leczniczy docierający do gardła i płuc. Wdychając taką mgiełkę, szybciej pozbędziesz się mokrego kaszlu. Inhalację możesz wykonać także w sposób tradycyjny, dodając do wrzącej wody olejek mentolowy, eukaliptusowy lub sól kuchenną. Popularnym produktem do inhalacji jest też Sól bocheńska jodowo-bromowa. Udrożni ona drogi oddechowe i ułatwi odkrztuszanie.

Apteczne sposoby na przewlekły, mokry kaszel

Jednym z popularniejszych środków w leczeniu mokrego kaszlu są wykrztuśne syropy, które kupisz w każdej aptece. Pomogą one rozrzedzić wydzielinę w oskrzelach i złagodzą obrzęk gardła oraz krtani. Najczęściej polecanymi produktami są syropy z ambroksolem (Flavamed, Mukosolvan) lub te z dodatkiem naturalnych substancji o właściwościach wykrztuśnych i rozkurczających (Hederasal – syrop z wyciągiem z liści bluszczu).

Długotrwały kaszel mokry to także powód, dla którego warto spróbować preparatów z solą morską czy solą emską. Ta druga jest mniej popularna ale niezwykle skuteczna w leczeniu takiego schorzeniach, ponieważ zawiera mieszaninę soli alkalicznych pobudzających wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Sól emską znajdziesz w każdej aptece, najczęściej w formie tabletek (np. Emser czy Sal Ems).

Mokry kaszel nie jest na szczęście męczący i bolesny – oznacza też najczęściej początek końca choroby. Dlatego dobierz kurację, która najbardziej Ci odpowiada, a wtedy szybko odetchniesz z ulgą.