Poranny kaszel u dziecka – co zrobić?

Poranny kaszel u dziecka to nie małe zmartwienie dla rodzica. Przyczyn tego objawu może być wiele, od infekcji górnych dróg oddechowych, po choroby przewlekłe, takie jak astma. Poranny suchy kaszel (lub ten z odpluwaniem wydzieliny) zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. O czym może świadczyć poranny kaszel u dziecka? Jak wygląda leczenie?

Poranny kaszel – jak się objawia?

Kaszel to reakcja obronna organizmu. Pozwala na pozbycie się czynników zewnętrznych (pyłki, kurz) lub ciała obcego z dróg oddechowych. Dla Twojego malucha może on stać się bardzo uciążliwy, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować tego objawu. Kaszel mokry zaobserwujesz, gdy dziecko będzie odkrztuszać wydzielinę. Jej kolor może być różny, od przeźroczystego po zielonkawy.

W przypadku kaszlu suchego odruch będzie drażnił gardło, bez odkrztuszania flegmy.  Kaszel może być ostry (trwający do 3 tygodni) oraz przewlekły (gdy utrzymuje się powyżej 8 tygodni). Bardzo ważna jest też pora dnia, w której występuje dolegliwość, oraz stopień jej nasilenia. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Pomoże Ci ustalić przyczynę kaszlu i zaleci odpowiednie leczenie.

Poranny kaszel u dziecka: dlaczego maluch kaszle?

Przyczyn kaszlu u dzieci jest wiele. Do popularnych przyczyn kaszlu przewlekłego zaliczamy:

  • zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • astmę,
  • refluks żołądkowo-jelitowy,

a także znacznie rzadsze schorzenia, takie jak: mukowiscydoza czy niedobory odporności. Gdy maluchowi doskwiera kaszel mokry, jego przyczyną mogą być infekcje górnych dróg oddechowych czy zapalenie płuc. Zwróć uwagę na objawy dodatkowe, takie jak gorączka, niechęć do jedzenia, wydzielina z nosa, częste ulewanie. Wszystko, co zaobserwujesz, pozwoli lekarzowi na zdiagnozowanie Twojego malucha i włączenie odpowiedniej terapii. Nie panikuj. Bardzo często kaszel świadczy jedynie o niegroźnej infekcji dróg oddechowych, ale zawsze wymaga kontroli i odpowiednich działań.

Poranny kaszel z wydzieliną

poranny kaszel u dziecka pomiar temperatury

Gdy maluch zaraz po przebudzeniu odkrztusza wydzielinę, bądź czujny. Może to świadczyć o infekcji. Zmierz dziecku temperaturę. Możesz zaobserwować, że maluch jest osowiały, nie chce jeść. Wydzielina może przybrać wówczas kolor od żółtego po zielonkawy. Udaj się koniecznie do pediatry. Nie zawsze konieczny będzie antybiotyk, ale lekarz na pewno przepisze coś na złagodzenie kaszlu i podrażnień w gardle.

Zdarza się – choć rzadko – że poranny kaszel z flegmą świadczy o czymś groźniejszym, jak np. zapalenie płuc czy gruźlica. Warto to sprawdzić! Nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Poranny przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny to też jeden z objawów mukowiscydozy. Twój maluch często choruje na infekcje dróg oddechowych ? Upewnij się, pytając o to lekarza.

Jak leczyć poranny kaszel?

Leczenie kaszlu może odbywać się w różny sposób, w zależności od tego, co jest przyczyną dolegliwości. W niektórych sytuacjach konieczny będzie antybiotyk. Aby złagodzić kaszel, lekarz może przepisać leki odkrztuszające w postaci tabletek lub syropu. Skuteczne mogą się też okazać leki hamujące odruch kaszlowy. Nie zawsze są one wskazane, dlatego warto skonsultować to z pediatrą.

Jak pomóc maluchowi w domu? Zastosuj domowe inhalacje (napar z rumianku) lub apteczne (np. preparaty z soli morskiej). Nawilżenie śluzówek dróg oddechowych rozrzedzi wydzielinę i pozwoli dziecku z łatwością odkrztuszać flegmę. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu malucha. Wyschnięte drogi oddechowe i gardło nie sprzyjają poprawie w dolegliwości.