Płukanie zatok w domu – jak to zrobić?

plukanie-zatok-w-domu-jak-to-zrobic

Masz wysuszoną śluzówkę? Męczy Cię zapalenie zatok i katar? Płukanie zatok to jedna z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod na ich oczyszczanie. Inne sposoby często zawodzą albo są inwazyjne, jak np. punkcja. Sprawdź, jak samodzielnie możesz je oczyścić w domowym zaciszu i cieszyć się dobrym zdrowiem. To całkiem proste.

Oddychaj swobodnie

Irygacja pozwala przede wszystkim oczyścić zatoki i nos z zanieczyszczeń oraz nadmiernej wydzieliny. Sprawdzi się zarówno u Ciebie, jak i Twoich bliskich – również dzieci. Zabieg jest w pełni bezpieczny, a przy tym niezwykle łatwy. Wystarczy chwila, aby przynieść zatokom upragnioną ulgę.

Płukanie zatok w domu – wskazania

Jeżeli cierpisz z powodu zapalenia zatok przynosowych na przewlekły ból głowy i dokucza Ci katar związany z infekcją i alergią, płukanie zatok jest właśnie dla Ciebie. Płukanie zatok stosuj też wtedy, gdy chcesz odbudować uszkodzoną śluzówkę np. w wyniku długotrwałego stosowania leków donosowych, czy przed lub po endoskopowej operacji zatok i nosa. Pamiętaj, że profilaktyczne oczyszczanie zatok pozwoli Ci utrzymać je w dobrym zdrowiu.

Czym płukać zatoki?

Do zabiegu najlepiej używać specjalnie przeznaczonych zestawów, w których skład wchodzi irygator i specjalnie wyselekcjonowane, rozpuszczalne sole. Takie zestawy kupisz w aptekach. Z pewnością nie nadwyrężą Twojego domowego budżetu, gdyż ich cena nie jest wygórowana, za to działanie – szybkie i skuteczne.

Płukanie zatok solą fizjologiczna

Roztwór chlorku sodu, czyli sól filologiczna, oczyszcza jamę nosa z zalegającej wydzieliny, bakterii czy wirusów. W większym stężeniu zmniejszy również obrzęk śluzówki, co szczególnie ważne, gdy cierpisz np. na katar w trakcie infekcji lub alergii, czy zapalenie zatok. Sól fizjologiczną z irygatorem znajdziesz np. w zestawie Irigasin czy Respimer Netiflow, w którym – oprócz chlorku sodu – znajdziesz dodatkowo inne sole mineralne (np. chlorek potasu, wapnia i magnezu).

Jak płukać zatoki – krok po kroku

Masz już swój zestaw do irygacji? Postępuj zgodnie z zasadami:

  1. Umyj ręce.
  2. Wsyp do butelki zawartość saszetki dostępnej w zestawie. Do zaznaczonego na niej poziomu nalej ostudzoną, przegotowaną wodę.
  3. Zakręć butelkę i wstrząsaj do całkowitego rozpuszczenia substancji.
  4. Stań nad umywalką, pochyl się, a następnie nachyl głowę. Nie wstrzymuj oddechu i miej otwarte usta. Przyłóż końcówkę butelki do otworu nosowego, delikatnie ściśnij butelkę i płucz. Roztwór powinien wypłynąć drugą dziurką nosową. Powtórz czynność dla drugiego otworu nosowego.
  5. Nie połykaj roztworu. Jeżeli dostanie się do gardła – przepłucz je.
  6. Przepłukuj nos 1-2 razy dziennie lub według wskazań lekarza.
  7. Przed każdym płukaniem zrób świeży roztwór i oczyść irygator.

Zabieg wykonuj najlepiej przed pójściem spać, kiedy masz już pewność, że przez kilka godzin nie będziesz nigdzie wychodzić.

Irygacja u dzieci – czy bezpieczna?

Zatoki u dzieci płucze się w taki sam sposób, jak u dorosłych. Twoje dziecko poczuje się bezpiecznie, jeżeli najpierw zademonstrujesz mu, jak używać zestawu do irygacji. Użyj zatem własnego, a następnie poproś je o powtórzenie czynności. Istnieje wiele zestawów przeznaczonych dla Twoich pociech, np. Sinus Rinse Kids. Spraw, by dziecko potraktowało irygację jako dobrą zabawę – dzięki temu podejdzie do niej bez lęku.

Płukanie zatok – dla jakiej grupy wiekowej?

Irygację u dziecka możesz wykonywać, jeżeli Twoja pociecha ma powyżej 4 lat. W przypadku młodszego malucha skonsultuj się z pediatrą. Pamiętaj, aby zabieg wykonywać najpóźniej godzinę przed snem. W celach leczniczych powtarzajcie płukanie 2 razy dziennie, zaś w profilaktycznych wystarczy raz.

Płukanie zatok w domu to dobry sposób na uniknięcie poważniejszych, bardziej inwazyjnych zabiegów takich jak punkcja czy endoskopowa operacja zatok (usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa), połączona ze sterydoterapią. Zabieg trzeba jednak przeprowadzać regularnie.