Parwowirus B19 – jakie choroby może wywołać?

parwowirus B19 dziecko

Parwowirus B19 to popularny nieprzyjaciel dzieci ale może też dopaść dorosłych. Choć nie jest powszechnie znany, nierzadko występuje w środowisku. Infekcja parwowirusem często przebiega bezobjawowo. Bywa jednak szczególnie groźna u kobiet w ciąży. Jak rozpoznać zakażenie parwowirusem B19? Czy wiesz, na czym polega jego leczenie?

Parwowirus B19 co to i jak się nim zarazisz?

Parwowirus B19 to wirus, który nietrudno spotkać w środowisku. Zakażenie najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, od 5 do 14 lat. Na szczęście, gdy już zachorujesz, raz przebyta choroba daje odporność na całe życie. Wirus najgroźniejszy bywa jednak dla kobiet w ciąży, a szczególnie dla rozwijającego się płodu. Jak możesz się nim zarazić?

Infekcja przenosi się najczęściej droga kropelkową. Czasami wystarczy rozmowa z osobą zarażoną, aby wirus „przeszedł” na Ciebie. Od chwili wniknięcia wirusa do organizmu, do pojawienia się pierwszych objawów mija mniej więcej kilkanaście dni. Gdy kobieta w ciąży jest nosicielką parwowirusa B19, może stać się źródłem zakażenia dla swojego nienarodzonego dziecka. W takim przypadku wirus przenosi się przez łożysko.

Jaką chorobę wywołuje parwowirus B19?

Najczęściej spotkasz się z tzw. rumieniem zakaźnym. Jak sama nazwa wskazuje, choroba charakteryzuje się rumieniem (zaczerwienieniem skóry), który pojawia się przede wszystkim na buzi dziecka. Objaw ten to tzw. zespół spoliczkowanego dziecka. Początkowo, przed pojawieniem się wykwitów skórnych, maluch może skarżyć się na złe samopoczucie, osłabienie czy bóle mięśni.

Rumień zakaźny to najczęstsza postać, w jakiej występuje parwowirus B19. Objawy, jakie dodatkowo zaobserwujesz, to gorączka, katar oraz dreszcze.  Przez kolejne dni rumień może rozchodzić się na resztę ciała. Ostatecznie wysypka znika, nie pozostawiając śladu. Zakażenie rzadko niesie za sobą niekorzystne następstwa.

Zespół rękawiczek i skarpetek

U starszych dzieci i nastolatków może pojawić się tzw. zespół grudkowo-krwotoczny. Zmiany umiejscawiają się w charakterystyczny sposób na dłoniach i stopach, dając wrażenie czerwonych rękawiczek i skarpetek. Po 1-2 tygodniach zmiany ustępują. Zauważysz dodatkowo obrzęk dłoni i stóp. Zdarza się, że objawom towarzyszy świąd, obrzęk stawów i ograniczona ruchomość w kończynach. Również osoby dorosłe mogą paść ofiara parowiwursa B19. Objawy u nich są jednak nieco odmienne. Wysypka pojawia się rzadko, a wirus atakuje stawy, powodując ich ból, obrzęk i ocieplenie. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, udaj się do lekarza. W przypadku, gdy diagnoza potwierdzi parwowirusowe zapalenie stawów, specjalista przepisze Ci niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomogą w walce z chorobą.

parwowirus b19 zespół rękawiczek i skarpetek

Parwowirus B19najgroźniejszy u kobiet w ciąży

Infekcja wirusem w pierwszym trymestrze ciąży może skutkować nawet poronieniem. Innymi konsekwencjami infekcji są niedokrwistość, niedotlenienie czy obrzęku płodu. Zdarza się, że infekcja u mamy przebiega bezobjawowo. Nawet zwykłe objawy grypopodobne mogą świadczyć o infekcji parwowirusem. Z tego powodu tak ważne jest kontrolne badanie kobiet w ciąży.

Nie panikuj jednak zawczasu! Warto podkreślić, że zakażenie wirusem nie oznacza od razu choroby dziecka. Regularne kontrole badanie USG pozwalają na monitorowanie malucha i ewentualne wdrożenie leczenia. U kobiet ciężarnych, u których wykryto zakażenie parwowirusem, stosuje się terapię immunologiczną przeciwciałami przeciw wirusowi.

Parwowirus B19: leczenie jest naprawdę proste

Lekarz postawi rozpoznanie choroby parwowirusowej na podstawie Twoich objawów jak i samego przebiegu choroby. Zazwyczaj nie są potrzebne badania krwi. Gdy istnieje wątpliwość, co powoduje wysypkę lub bóle stawów, lekarz może zalecić badanie immunologiczne. Wówczas rozpoznania dokonuje się na podstawie zbadanych we krwi przeciwciał przeciwko parwowirusowi B19. Kobiety ciężarne lub planujące ciążę powinny zgłosić się na takie badanie, gdy tylko pojawią się objawy grypopodobne.

A co jeśli w Twoim ciele znalazł się już parwowirus B19? Leczenie u dzieci, jak i dorosłych polega na łagodzeniu objawów. Gdy choroba nie jest nasilona, lekarz zaleci leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W przypadku kobiet w ciąży konieczny będzie regularny monitoring malucha, który pozwoli na wykluczenie ewentualnych powikłań.