Ostry kaszel: jakim chorobom może towarzyszyć?

ostry-kaszel-jakim-chorobom-moze-towarzyszyc

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów infekcji. Twój męczący nieprzyjaciel może utrudnić Ci życie przy wielu chorobach. Mimo że uciążliwy, zazwyczaj oznacza banalne przeziębienie. Czasem jednak towarzyszy poważniejszym chorobom. O czym może świadczyć? Jak się z nim uporać na własną rękę, a kiedy zgłosić się do lekarza?

Po co Ci ten kaszel?

Mimo, że chciałbyś pewnie jak najszybciej zahamować kaszel, nie zapominaj, że jest to fizjologiczny odruch. Pozwala Ci oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny i ciał obcych. Chcesz się z nim uporać? Najpierw określ, czy dręczy Cię kaszel suchy czy kaszel mokry. Ten pierwszy będzie napadowy i “szorstki”. Po ataku tego kaszlu nie będziesz odkrztuszać wydzieliny.

Z kolei, jeżeli doskwiera Ci kaszel mokry, będzie na początku mniej nieprzyjemny i nie będzie Cię bolało gardło. Z czasem poczujesz odrywanie się wydzieliny. Wydzielina może mieć różne zabarwienie – od przeźroczystego po żółte. Znając już rodzaj kaszlu, który Cię dopadł, dowiedz się, co jest jego przyczyną i jak go leczyć.

Kaszel mokry – nie tylko zwykłe przeziębienie

Nieprzyjemne odrywanie przeszkadza Ci w ciągu dnia i sprawia dyskomfort? Najczęściej to zwykłe przeziębienie. Sezonowa infekcja wirusowa może dać nieźle popalić. Zauważysz u siebie przy tej okazji gorączkę, ból mięśni i osłabienie. Samo odkrztuszanie nie wyleczy zakażenia. Udaj się do lekarza, aby zweryfikował, czy to tylko niegroźne przeziębienie. Podobne objawy mogą towarzyszyć zapaleniu oskrzeli czy nawet zapaleniu płuc. Lekarz osłucha Twoje płuca i przepisze odpowiednią kurację. U wieloletnich palaczy ostry kaszel mokry sugeruje obturacyjną chorobę płuc (charakteryzującą się postępującym, ale częściowo odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe). Wtedy będzie konieczna wizyta u pulmonologa.

Kaszlu nie warto lekceważyć. Dowodem na to jest gruźlica. Początkowo objawia się łagodnie, ale odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią powinno wzbudzić w Tobie czujność. Bez paniki, w dzisiejszych czasach i przy stosowanych szczepieniach, jest to choroba bardzo rzadka. Najczęściej mokry kaszel to po prostu zwykła infekcja, którą szybko wyleczysz. Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać wątpliwości.

Ostry kaszel suchy – podstępny dręczyciel

Suchy, ostry kaszel może mieć wiele przyczyn. W okresie wiosennym kaszel suchy sugeruje alergię. Szczególnie, gdy dodatkowo zauważysz wodnisty katar i łzawienie. Dokuczają Ci ataki kaszlu kończące się świstem? To może być astma. Wizyta u lekarza rozwiąże tę zagadkę. Stosowanie niektórych leków też może być przyczyną ostrego suchego kaszlu. Typowe leki przeciw nadciśnieniu mogą wywoływać ten nieprzyjemny efekt uboczny.

Przewlekły suchy kaszel suchy bywa też jednak objawem poważniejszych chorób. Palacze narażeni są na nowotwory płuc. Choroba często zaczyna się właśnie od suchego kaszlu, bez gorączki czy innych objawów. Jeśli nałogowo palisz, mimo, że kaszel najczęściej atakuje Cię podczas infekcji, nie bagatelizuj go. Nigdy nie wiesz, czy ten pospolity nieprzyjaciel nie niesie ze sobą czegoś poważniejszego.

Ostry kaszel – i co dalej?

Przy silnej infekcji antybiotyk będzie konieczny. Jeśli nie ma pewności co do diagnozy,  Twój lekarz zleci Ci prześwietlenie płuc czy badania spirometryczne. W aptece możesz zaopatrzyć się w leki bez recepty. Gdy doskwiera Ci kaszel suchy, poproś o środek z kodeiną. Zahamuje odruch kaszlu i pozwoli bez przeszkód pracować w ciągu dnia. Nie stosuj go jednak przed snem, bo możesz zakrztusić się wydzieliną.

Męczy Cię kaszel mokry? Weź acetylocysteinę, która rozrzedza wydzielinę. Jeśli zależy Ci na czymś wykrztuśnym, zapytaj o preparaty z ambroksolem lub bromheksyną. Poza środkami zakupionymi w aptece wspomóż się domowymi sposobami w walce z kaszlem. Domowe inhalacje pomogą uporać się z każdym jego rodzajem. Babciny syrop z cebuli też przyniesie Ci ulgę. Pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu. Pij codziennie przynajmniej 1,5 litra wody. Możesz rozcieńczać w nim miód wielokwiatowy, który koi podrażnione gardło.