Ostre zapalenie ucha środkowego – jak je wyleczyć?

ostre-zapalenie-ucha-srodkowego-jak-je-wyleczyc

Ostre zapalenie ucha środkowego to częsty problem, z którym zmagają się przede wszystkim dzieci. Dorośli też mogą paść ofiarą tej infekcji. Jak szybko i łatwo rozpoznać zapalenie ucha środkowego? Czy można wyleczyć je w domu? Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia?

Zapalenie ucha – jakie są przyczyny?

Ucho to jedna z części ciała, która jest szczególnie narażona na infekcje. Dzieje się tak za sprawą jego specyficznej budowy anatomicznej i połączenia z jamą nosową. Najczęściej zakażenie atakuje środkową część ucha, do której bakterie i wirusy przedostają się właśnie z jamy nosowej, za pomocą kanału zwanego trąbką Eustachiusza.

Zachorowanie na zapalenie ucha środkowego jest w pewnym stopniu możliwe do przewidzenia. W większości przypadków chorobę poprzedza zakażenie górnych dróg oddechowych. Zapalenie ucha środkowego najczęściej atakuje małe dzieci. Przyczyna jest bardzo prosta: infekcji sprzyja fakt, że ucho dziecka ma jeszcze nie w pełni wykształcone i bardzo delikatne struktury anatomiczne. Najczęstszym sprawcą zakażenia są bakterie, znacznie rzadziej zapalenie ucha środkowego wywołują wirusy.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Jak łatwo rozpoznać zapalenie ucha? Objawy, które możesz u siebie zauważyć, są bardzo charakterystyczne. Należy do nich:

  • gorączka (nawet do 40 stopni),
  • silny, pulsujący ból ucha,
  • uczucie rozpierania w uchu,
  • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
  • pogorszenie się słuchu.

Zapalenie ucha – objawy u dziecka

Pamiętaj, że jeśli na zapalenie ucha choruje niemowlę lub małe dziecko, może ono sygnalizować objawy w dość nietypowy sposób. Niepokój, niechęć do ssania, sięganie rączką do zainfekowanego ucha – to objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Dziecku mogą doskwierać też wymioty lub biegunka.

Nie lekceważ alarmujących objawów i jak najszybciej wybierz się z dzieckiem do pediatry. Lekarz wykona badanie otoskopowe (obejrzy ucho dziecka za pomocą odpowiedniego przyrządu), a następnie postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie, aby jak najszybciej przynieść ulgę dziecku – Zapalenie ucha – leczenie u dziecka.

Czy wiesz, że…?

Wychwytywanie dźwięków to nie jedyna funkcja ucha. Tzw. ucho wewnętrzne, czyli najgłębsza część struktury ucha odgrywa główną rolę również w utrzymywaniu równowagi i regulowaniu balansu Twojego ciała podczas ruchu. Uszkodzenie ucha wewnętrznego może doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet upadków.

Antybiotyk na zapalenie ucha? Nie zawsze konieczny

Aby potwierdzić zapalenie ucha środkowego, lekarz wykonuje badanie otoskopowe. Badanie jest to bardzo proste i bezbolesne. Polega na obejrzeniu ucha za pomocą wziernika, który lekarz umieszcza w Twoim zewnętrznym kanale słuchowym. Zapalenie ucha środkowego to bardzo częsta infekcja, a jego leczenie nie jest trudne ani problematyczne.
W większości przypadków leczenie antybiotykiem nie jest konieczne. Lekarz przepisze Ci leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Twoje objawy powinny ustąpić po 2-3 dniach. A kiedy antybiotyk będzie jednak konieczny?

Lekarz przepisze go, jeśli:

  • objawem jest ropny wyciek z ucha,
  • po dwóch dniach nie wystąpiła poprawa,
  • infekcja dotyczy dziecka poniżej 6. miesiąca życia,
  • dziecko poniżej 2. roku życia cierpi na obustronne zapalenie ucha.

Zapalenie ucha środkowego – jak uniknąć zachorowania?

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego chroń siebie i dziecko przed dymem tytoniowym oraz unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Dym tytoniowy oraz zanieczyszczenia mogą utrudniać oczyszczanie górnych dróg oddechowych i sprzyjać infekcji ucha środkowego. Pamiętaj o corocznym szczepieniu na grypę. Grypa to najczęstsza choroba sezonowa, która bardzo często przechodzi w zapalenie ucha. Rozważ zaszczepienie malucha przeciw pneumokokom, które są równie częstą przyczyną zakażeń.

A co, jeśli już zachorowałeś? Nie lekceważ zapalenia ucha środkowego. Jeżeli konieczny będzie antybiotyk, kontynuuj zażywanie tabletek tak długo, jak zalecił to lekarz. Nieleczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do powikłań i być źródłem poważniejszych problemów zdrowotnych.