Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego – czy może być groźne?

ostre-surowicze-zapalenie-ucha-srodkowego-czy-moze-byc-grozne

Jest to wyjątkowo podstępna choroba, gdyż bardzo często nie daje wyraźnych objawów. Szczególnie niebezpieczna może być dla dzieci, które najczęściej na nią zapadają. Jak zatem odróżnić surowicze zapalenie od zwykłej infekcji ucha? Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę oraz jakie badania wykonać.

Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego – jakie są przyczyny?

Na tę chorobę zapadają głównie dzieci. Szacuje się, że nawet 70 % maluchów zachoruje przed ukończeniem 3. roku życia. Bardzo często zapalenie ucha środkowego poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych. Wówczas, na skutek obrzęku błony śluzowej i gromadzenia się wydzieliny surowiczej, może dojść do zatkania ujścia trąbki Eustachiusza. Niestety – to już prosta droga do zakażenia bakteryjnego.

Jeżeli Twoja dziecko jest alergikiem, zachowaj szczególną czujność, gdyż to właśnie alergie dosyć często powodują problemy z drożnością trąbki Eustachiusza. Powodem zapalenia ucha może być również przerost migdałka gardłowego, rozszczep wargi i podniebienia, polipy nosa, czy skrzywiona przegroda nosowa.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia ucha środkowego należą:

  • silny i pulsujący ból ucha,
  • wysoka gorączka (pojawia się  zazwyczaj głównie u dzieci),
  • pogorszenie słuchu,
  • szum w uszach,
  • dreszcze.

Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego – podstępna choroba

Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego to jedna z odmian zapalenia ucha środkowego, które zazwyczaj występuje w postaci przewlekłej. Dotyczy najczęściej dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Choroba może mieć charakter ostry (trwa powyżej 10 dni), podostry (powyżej 10 dni, lecz mniej niż 3 miesiące) oraz przewlekły (powyżej trzech miesięcy). Podobnie jak w przypadku zwykłego zapalenia ucha, choroba ta związana jest z niedrożnością trąbki Eustachiusza. Jednak w tej odmianie dochodzi do gromadzenia i zalegania płynu w jamie bębenkowej. Konsekwencje ostrego surowiczego zapalenia ucha środkowego mogą być poważne – należy do nich np. znaczny niedosłuch.

Jakie objawy daje ostre surowicze zapalenie ucha środkowego?

Jako rodzic powinieneś zachować czujność, gdyż bardzo często ostre surowicze zapalenie ucha środkowego nie daje wyraźnych objawów. Twoje dziecko może nie odczuwać np. ogólnego rozbicia czy podwyższonej temperatury, jak w przypadku zwykłego zapalenia ucha środkowego.

Jeśli jednak dziecko skarży się na pogorszenie słuchu, to powinno Cię to zaniepokoić. Może zdarzały się sytuacje, kiedy nie reagowało na wołanie lub musiało pogłaśniać telewizor?  Dodatkowo może pojawić się szum, świąd oraz uczucie „pełności” w uszach.

Diagnostyka ostrego surowiczego zapalenia ucha

Prawidłowa diagnostyka jest szczególnie ważna, gdy dziecko nie potrafi jeszcze mówić lub  ma problem z określeniem pojawiających się dolegliwości. Lekarz powinien zlecić wykonanie podstawowego badania, jakim jest otoskopia pneumatyczna, która pokaże np. zmienioną barwę błony bębenkowej.

Antybiotyk na zapalenie ucha: czy to jedyne rozwiązanie?

Mimo iż surowicze zapalenia ucha może wydawać się groźną chorobą, to jednak w wielu przypadkach cofa się samoistnie w ciągu około 3 miesięcy. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, to lekarz najczęściej podaje antybiotyk na zapalenie ucha oraz leki mukolityczne (które powodują rozrzedzenie wydzieliny) czy leki przeciwzapalne. W przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego lekarz może zdecydować o konieczności wykonania zabiegu nakłucia błony bębenkowej, aby odsączyć zalegającą wydzielinę. Wiąże się to z założeniem drenu.

Pamiętaj, że nieleczone ostre surowicze zapalenia ucha środkowego może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też wszystkie niepokojące Cię dolegliwości zawsze konsultuj z lekarzem.