Opryszczka a całowanie – czy można zarazić się przez pocałunek?

Opryszczka a całowanie

Dokucza Ci swędząca i nieestetyczna opryszczka wywołana przez wirus HSV 1? Nie jesteś sam. Szacuje się, że nawet 80% z nas może być nim zarażonych, choć sama dolegliwość ujawni się u 40%. Jak możesz się zarazić? Opryszczka a całowanie – czy istnieje między nimi jakiś związek? Dowiedz się, jak unikać zarażenia i jak sobie poradzić z tą dolegliwością.

Opryszczka zaczyna się niewinnie

Zarażenie opryszczką trudno przeoczyć. Od razu zauważysz i poczujesz, że Twoim ustom wyraźnie coś dolega. Oto 4 etapy rozwoju tej dolegliwości.

Etap 1 Skóra warg jest napięta, pojawia się swędzenie i pieczenie.
Etap 2 W okolicach zaczerwienienia powstaje mała grudka. W krótkim czasie na Twoich wargach pojawią się piekące pęcherzyki wypełnione płynem.
Etap 3 Po upływie około 10 dni pęcherzyki zaczną pękać. W tym momencie najłatwiej możesz kogoś zarazić lub zostać zarażonym, gdyż w płynie surowiczym znajdują się wirusy. Jeśli to możliwe, unikaj dotykania zmiany.
Etap 4 Po tygodniu nadżerki zaczynają wysychać. Nie odrywaj w tym czasie strupków, gdyż może dojść do zakażenia bakteryjnego, a poza tym istnieje ryzyko powstania blizn.

Wirus opryszczki – zarażenie przez pocałunek?

Opryszczka a całowanie – to jedna z najczęstszych wątpliwości wśród zakochanych. Czy możesz całować osobę zarażoną wirusem HSV 1? Jeśli nie chcesz zarazić jej wirusem opryszczki, nie rób tego. Między opryszczką a całowaniem istnieje bezpośredni związek.  W trakcie choroby okazuj bliskość na inne sposoby – wirus bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową. Dzieje się tak szczególnie w 3. etapie choroby, gdy zaczynają pękać pęcherzyki, w których znajduje się wirus choroby.

Higiena to podstawa

To właśnie całowanie, jedzenie tymi samymi sztućcami i picie z jednego kubka są najczęstszą przyczyną zarażenia. Unikaj dotykania okolic oczu, gdyż możesz przenieść wirusa do gałki ocznej – w skrajnych przypadkach grozi to uszkodzeniem utratą wzroku.

Jeżeli zarazisz się opryszczką, wirus może Ci dokuczać przez całe życie. Opryszczka może pojawić się, gdy będziesz osłabiony, przeziębiony, niewyspany, a także np. w trakcie miesiączki. Dlatego tak ważne jest, aby uniknąć zakażenia.

Wirus opryszczki – zarażenie i profilaktyka. Jak nie zarazić nim innych?

Samo zarażenie opryszczką nie jest groźne, choć, jeśli jesteś w ciąży, musisz być ostrożna. Powikłania mogą wówczas prowadzić do opryszczkowego zapalenia opon mózgowych. Przestrzegaj 6 prostych zasad, aby uniknąć zakażenia wirusem lub powikłań.

  • Mycie rąk

Myj ręce po dotknięciu pęcherzyków lub nałożenia leku w formie kremu.

  • Makijaż

W trakcie robienia makijażu nie dotykaj oczu lub całkowicie zrezygnuj z malowania się.

  • Szkła kontaktowe

Zachowaj ostrożność przy nakładaniu szkieł kontaktowych, zawsze myj ręce przed ich nałożeniem.

  • W kuchni

Wyparzaj sztućce, talerze, kubki, zawsze używaj detergentów.

  • W łazience

Miej osobny ręcznik do twarzy i ciała. Nie korzystaj z ręczników innych domowników.

  • Kontakt z innymi osobami

Nie całuj osoby zarażonej lub gdy sam jesteś chory. Całusy to najprostsza droga do zarażenia.

Jak leczyć opryszczkę? Sposoby domowe i apteczne

Z pomocą przyjdą Ci naturalne metody. Możesz wykorzystać to, co masz pod ręką. Sprawdzi się z pewnością miód, który wykazuje duże działanie antybakteryjne. Wystarczy, że posmarujesz nim zmianę skórną. Podobne działanie ma np. czosnek (na kilka minut przyłóż świeży plasterek), rozgniecione goździki czy olejek z drzewa herbacianego.

W walce z opryszczką szczególną rolę odgrywają również witaminy z grupy B: B1, B2, B12 i melisa lekarska, która zapobiega namnażaniu się wirusa opryszczki (znajdziesz je choćby w maści lub sztyfcie Lips Help). Mając opryszczkę, stosuj maść cynkową i jedz produkty bogate w ten pierwiastek (kakao, pestki dyni, orzechy laskowe, sardynki i żółtka jaj). Cynk przyspiesza regenerację naskórka. Możesz też zażywać gotowe apteczne suplementy uzupełniające jego niedobór.

Przy gojeniu zmian skórnych pomocne bywają też preparaty antywirusowe w formie plastrów (np. Compeed). Tego typu plastry nie tylko zwalczają wirusa czy zapobiegają powstaniu strupka, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko zakażenia innych. Możesz też posmarować zmianę zamoczoną w wodzie tabletką polopiryny, która działa przeciwzapalnie.

Najważniejsze jednak, by nie dopuścić do zarażenia siebie lub innych. Dlatego też, choć może to być przykre dla Twoich bliskich, nie całuj ich w tym okresie. Pamiętaj, że pocałunki są jedną z głównych i bezpośrednią przyczyną zarażenia wirusem. Czułości nadrobisz, kiedy już wyleczysz dolegliwości.