Odrywający się kaszel – gdy wyrywa Cię z butów

odrywajacy-sie-kaszel-gdy-wyrywa-cie-z-butow

Odrywający się kaszel to jeden z najbardziej uciążliwych objawów choroby. Męczące odkrztuszanie wydzieliny, podrażnienie gardła, kłopoty z mówieniem – mając takie objawy, chcesz jak najszybciej wrócić do zdrowia i pozbyć się uporczywego odruchu. Na szczęście masz wiele sposobów, które pomogą Ci zwalczyć tę denerwującą dolegliwość.

Kaszel odrywający – skąd się bierze?

Kaszel jest naturalnym odruchem oczyszczającym płuca oraz oskrzela. Odrywający się kaszel, zwany inaczej kaszlem mokrym, to objaw stanu zapalnego lub podrażnienia śluzówki dróg oddechowych. W wyniku zapalenia w drogach oddechowych zgromadziła się wydzielina potocznie zwana flegmą. Jej kolor i konsystencja wskazuje na rodzaj infekcji, która Cię zaatakowała. Jeżeli zauważysz białą, rzadką wydzielinę, masz do czynienia z infekcją spowodowaną przez wirusy, natomiast żółta wydzielina wskazuje na bakteryjne pochodzenie choroby.

Kaszel odrywający się – jaki syrop wybrać?

Jednym z popularniejszych środków w leczeniu mokrego kaszlu są syropy, które możesz kupić w każdej aptece. Mokry, odrywający się kaszel to zadanie dla syropu wykrztuśnego – pomoże on rozrzedzić wydzielinę w oskrzelach i złagodzi powstały w gardle i krtani obrzęk.

Najczęściej farmaceuci polecają syropy z ambroksolem lub te z dodatkiem naturalnych substancji o właściwościach wykrztuśnych i rozkurczających (wyciąg z bluszczu, czarnej porzeczki czy prawoślazu). Na rynku znajdziesz także syropy oraz łagodzące tabletki do ssania, które można stosować zarówno na odrywający się kaszel mokry, jak i na męczący kaszel suchy. Najlepiej skonsultuj się z farmaceutą, który po krótkiej rozmowie pomoże dobrać preparat dopasowany do Twojego problemu.

Syrop z cebuli na odrywający się kaszel

W walce z uporczywym, odrywającym się kaszlem możesz też wesprzeć się syropami, które zrobisz w domowym zaciszu. Jednym z popularniejszych jest syrop z cebuli. Ma on działanie wykrztuśne i wzmacniające odporność całego organizmu.

Cebula zawiera witaminę C, a także witaminy z grupy B, E, H, PP i K. Aby przygotować skuteczny syrop do walki z odrywającym się kaszlem, obierz i posiekaj 2 cebule, a następnie zasyp je kilkoma łyżkami cukru. Odstaw przygotowaną miksturę do ciepłego miejsca na co najmniej kilka godzin, aż cebula puści sok – syrop jest już gotowy!

Domowe sposoby na odrywający się kaszel

Poza syropami, w swojej domowej spiżarni znajdziesz wiele substancji, które pomogą w walce z odrywającym się kaszlem. Pamiętaj o stałym nawadnianiu organizmu – pij dużo płynów, zwłaszcza ciepłych, z dodatkiem soku z malin, cytryny, miodu czy lipy.

Skorzystaj z tradycyjnego przepisu babć i przyrządź też mleko z miodem i czosnkiem – czosnek to naturalny antybiotyk, który wesprze organizm w walce z infekcją. Pomocniczo, zwłaszcza przy nasilonym bólu gardła, możesz płukać je naparem z szałwii, która ma właściwości antyseptycznie i grzybobójcze.

Wszystkie powyższe sposoby z pewnością pomogą Ci szybciej uporać się z odrywającym się, mokrym kaszlem. Jeżeli jednak uporczywy kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie i domowe czy apteczne sposoby nie pomagają, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, by ten przeprowadził dalsze badania i diagnostykę.