Czy wiesz, że osoba chora na grypę może zarazić od 1 do 3 osób, podczas gdy osoba chora na odrę – od 15 do nawet 20? Każdego roku na odrę choruje ok. 30-40 milionów ludzi na świecie. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Jakie są objawy odry i jak przebiega ta choroba? W jaki sposób wyleczyć odrę?
Odra – rozpoznaj objawy
Odra to wirusowa choroba zakaźna, na którą częściej chorują dzieci niż dorośli. Objawy początkowo przypominają zwykłe przeziębienie. W większości przypadków odra ma łagodny przebieg, ale niekiedy prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Do objawów odry należą:
- wysoka gorączka,
- katar,
- suchy kaszel i towarzyszący mu ból gardła,
- zapalenie spojówek oraz podrażnienie oczu,
- białe przebarwienia po wewnętrznej stronie policzków.
Charakterystycznym objawem jest również wysypka, która pojawia się około 5 dni po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Zmiany skórne występują najpierw w górnych partiach ciała, a następnie w dolnych. Wysypka wyglądem przypomina różowe kropki, które po jakimś czasie zmieniają kolor na czerwono-brązowy.
4 etapy choroby
Przebieg odry można podzielić na 4 etapy:
- okres wylęgania – brak wyraźnych objawów poza pogorszeniem samopoczucia; ten etap może trwać 9-14 dni,
- okres nieżytowy – występuje gorączka z katarem i kaszlem oraz światłowstręt i zapalenie spojówek; po wewnętrznej stronie policzków pojawiają się białe przebarwienia; okres ten trwa 3-4 dni,
- okres wysypkowy – gorączka może skoczyć nawet do 40 °C, a na ciele pojawia się wysypka – najpierw w okolicach twarzy i szyi, następnie klatki piersiowej, pleców i kończyn,
- okres zdrowienia – gorączka i inne objawy ustępują, wysypka zaczyna znikać, okres ten trwa przez kilka dni.
Odra – różnorodne powikłania
Powikłania po odrze to różnego rodzaju choroby, które przeważnie wymagają leczenia z pobytem w szpitalu oraz terapii z użyciem antybiotyków lub preparatów steroidowych. Do najczęściej występujących powikłań odry należą:
- zapalenie płuc,
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie krtani.
Do najpoważniejszych powikłań zalicza się też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu (zdarza się z częstotliwością 1 na 1000 zachorowań na odrę). Najrzadziej występującym następstwem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które ujawnia się nawet kilka lat po przebytej chorobie.
Odra – leczenie, a najlepiej – zapobieganie
Jeśli dotąd nie chorowałeś na odrę, warto pomyśleć o profilaktyce. Do najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zachorowania należy zaszczepienie się przeciwko tej chorobie. Dzięki szczepieniom liczba zachorowań na odrę w Polsce nie przekracza 150 przypadków rocznie. Szczepienie odbywa się zwykle w 13. lub 14. miesiącu życia dziecka, dlatego najczęściej występującą postacią tej choroby jest odra u niemowlaka, która może pojawić się w okresie między 6. a 12. miesiąca życia.
Jeśli zachorujesz Ty lub Twoje dziecko – leczenie odry polegać będzie przede wszystkim na łagodzeniu objawów, głównie wysokiej gorączki (pomogą leki zawierające paracetamol bądź ibuprofen). Leczenie odry u dzieci wymaga przede wszystkim leżenia w łóżku i unikania światła. Podawaj dziecku lekkostrawne posiłki pełne witamin i pamiętaj o częstym wietrzeniu pokoju, by suche powietrze nie nasilało kaszlu. Zaczerwienione oczy przemywaj roztworem soli fizjologicznej. Prawidłowe leczenie i odpoczynek jest bardzo istotny – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia powikłań po odrze.