Odra – choroba, którą łatwo się zarazić

dziecko chorujące na odrę

Czy wiesz, że osoba chora na grypę może zarazić od 1 do 3 osób, podczas gdy osoba chora na odrę od 15 do nawet 20? Każdego roku na odrę choruje ok. 30-40 milionów ludzi na świecie. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Jakie są objawy odry i jak przebiega ta choroba? W jaki sposób wyleczyć odrę?

Odra – rozpoznaj objawy

Odra to wirusowa choroba zakaźna, na którą częściej chorują dzieci niż dorośli. Objawy początkowo przypominają zwykłe przeziębienie. W większości przypadków odra ma łagodny przebieg, ale niekiedy prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Do objawów odry należą:

 • wysoka gorączka,
 • katar,
 • suchy kaszel i towarzyszący mu ból gardła,
 • zapalenie spojówek oraz podrażnienie oczu,
 • białe przebarwienia po wewnętrznej stronie policzków.

Charakterystycznym objawem jest również wysypka, która pojawia się około 5 dni po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Zmiany skórne występują najpierw w górnych partiach ciała, a następnie w dolnych. Wysypka wyglądem przypomina różowe kropki, które po jakimś czasie zmieniają kolor na czerwono-brązowy.

4 etapy choroby

Przebieg odry można podzielić na 4 etapy:

 1. okres wylęgania brak wyraźnych objawów poza pogorszeniem samopoczucia; ten etap może trwać 9-14 dni,
 2. okres nieżytowy występuje gorączka z katarem i kaszlem oraz światłowstręt i zapalenie spojówek; po wewnętrznej stronie policzków pojawiają się białe przebarwienia; okres ten trwa 3-4 dni,
 3. okres wysypkowy gorączka może skoczyć nawet do 40 °C, a na ciele pojawia się wysypka najpierw w okolicach twarzy i szyi, następnie klatki piersiowej, pleców i kończyn,
 4. okres zdrowienia gorączka i inne objawy ustępują, wysypka zaczyna znikać, okres ten trwa przez kilka dni.

Odra – różnorodne powikłania

Powikłania po odrze to różnego rodzaju choroby, które przeważnie wymagają leczenia z pobytem w szpitalu oraz terapii z użyciem antybiotyków lub preparatów steroidowych. Do najczęściej występujących powikłań odry należą:

 • zapalenie płuc,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie krtani.

Do najpoważniejszych powikłań zalicza się też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu (zdarza się z częstotliwością 1 na 1000 zachorowań na odrę). Najrzadziej występującym następstwem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które ujawnia się nawet kilka lat po przebytej chorobie.

Odra – leczenie, a najlepiej – zapobieganie

Jeśli dotąd nie chorowałeś na odrę, warto pomyśleć o profilaktyce. Do najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zachorowania należy zaszczepienie się przeciwko tej chorobie. Dzięki szczepieniom liczba zachorowań na odrę w Polsce nie przekracza 150 przypadków rocznie. Szczepienie odbywa się zwykle w 13. lub 14. miesiącu życia dziecka, dlatego najczęściej występującą postacią tej choroby jest odra u niemowlaka, która może pojawić się w okresie między 6. a 12. miesiąca życia.

Jeśli zachorujesz Ty lub Twoje dziecko leczenie odry polegać będzie przede wszystkim na łagodzeniu objawów, głównie wysokiej gorączki (pomogą leki zawierające paracetamol bądź ibuprofen). Leczenie odry u dzieci wymaga przede wszystkim leżenia w łóżku i unikania światła. Podawaj dziecku lekkostrawne posiłki pełne witamin i pamiętaj o częstym wietrzeniu pokoju, by suche powietrze nie nasilało kaszlu. Zaczerwienione oczy przemywaj roztworem soli fizjologicznej. Prawidłowe leczenie i odpoczynek jest bardzo istotny dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia powikłań po odrze.