Nieznośny ból głowy od zatok – jak się go pozbyć?

nieznosny-bol-glowy-od-zatok-jak-sie-go-pozbyc

Dla wielu osób jesień i zima zaczyna się infekcjami zatok. Wśród takich objawów jak np. gorączka, bóle mięśni, zatkany nos czy gęsty katar pojawia się też dokuczliwy ból głowy od zatok. Skąd on się bierze i w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić?

Ból głowy a zatoki – skąd on się bierze?

Przyczyną powstawania zatokowego bólu głowy jest nagromadzona w nich gęsta, najczęściej zielonkawa wydzielina. Możesz mieć trudności z jej usuwaniem, wskutek czego zalega ona w zatokach i napiera na nie – dlatego czujesz dyskomfort i ból. Można go opisać jako tętniący, pulsujący i świdrujący, towarzyszy mu też uczucie rozpierania.

Nasila się on przede wszystkim rano (po przebudzeniu się, wydzielina gromadzi się w większej ilości) oraz przy pochylaniu się. Może promieniować do różnych części głowy – w zależności od tego, w której części zatok zgromadziła się wydzielina.

Ze względu na lokalizację bólu, możesz mieć do czynienia z różnymi typami zapalenia zatok:

  • Jeśli pojawia się on w skroni i z tyłu głowy, promieniując do ucha oraz policzków – jest to zapalenie zatoki klinowej,
  • Gdy czujesz ucisk w czole i przy nasadzie nosa – świadczy to o zapaleniu zatoki czołowej,
  • Przy nasadzie nosa i w okolicy oczodołu – wskazuje to na zapalenie zatoki sitowej oraz szczękowej.

Zatokowy ból głowy – leczenie

Leczenie zatokowego bólu głowy polega głównie na rozrzedzaniu zalegającej w nozdrzach wydzieliny. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest irygacja, czyli zabieg płukania zatok. W tym celu zaopatrz się w aptece np. w Irigasin – specjalną butelkę przeznaczoną do tego zabiegu. Wlej do niej ciepłą, przegotowaną wodę i dosyp roztwór chlorku sody (najczęściej jest on dołączony w zestawie).

Mocno wstrząśnij, a następnie, na wydechu, wlewaj mieszankę naprzemiennie, do jednego, a potem drugiego nozdrza – pomoże to oczyścić zatoki z zalegającej w nich wydzieliny. Nie połykaj roztworu. Przed i po zakończeniu zabiegu dokładnie wydmuchaj nos. Równie popularnymi środkami, które pomagają udrożnić zatoki są preparaty domiejscowe w formie kropli i aerozoli. Mają one działanie mukolityczne – rozrzedzają zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej Ci będzie ją usunąć.

Dodatkowo przy leczeniu tej dolegliwości pomogą Ci tabletki na katar zatokowy. W aptece znajdziesz leki z pseudoefedryną czy roślinnymi ekstraktami (np. Acatar Complex i Renopuren MAX). Zmniejszą one przekrwienie błony śluzowej nosa oraz obkurczą naczynia krwionośne, a co za tym idzie, zniknie też obrzęk śluzówki.

Domowe sposoby na ból głowy przy zatokach

Jeśli chcesz pozbyć się kłopotliwego bólu głowy podczas zapalenia zatok, użyj też domowych sposobów. Jednym ze skuteczniejszych będzie ziołowa inhalacja. Jak ją przygotować?

W średniej wielkości garnku zagotuj ok. pół litra wody.  Do wrzątku dodaj olejek miętowy lub eukaliptusowy, torebkę rumianku lub sól morską. Tak przygotowaną mieszankę gotuj jeszcze przez minutę. Gdy garnek lekko wystygnie, usiądź nad nim i osłaniając się ręcznikiem, powoli wdychaj parę wodną – najpierw jedną dziurką nosa, potem drugą.

Ciepła, pachnąca para wydobywająca się z garnka udrożni zatkane nozdrza i ułatwi wydmuchiwanie wydzieliny.
Jeśli skarżysz się na tę dolegliwość, nie oznacza to, że musisz rezygnować ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie unikaj wyjść z domu nawet w zimne i wietrzne dni, noś jednak ciepłą czapkę. Takie „ogrzewanie” zatok przyniesie Ci doraźną ulgę i zwiększy Twój komfort.