Nieproszeni goście na Twojej skórze – jak uchronić się przed kleszczami?

nieproszeni goście jak uchronić się przed kleszczami

Kleszcze wzmożoną aktywność wykazują od marca do czerwca oraz we wrześniu i październiku. W tych okresach wystarczy jedynie spacer z psem do parku czy lasu, aby wrócić z nieproszonym gościem na skórze. Czy wiesz, jak uchronić się przed kleszczami? Powikłania mogą być groźne (np. w postaci boreliozy). Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko.

Podstępne pajęczaki

W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy. Najczęściej spotkasz je w lasach, na łąkach czy w parkach. Nie jest prawdą, że kleszcze „skaczą” na nas z drzew, upodobały sobie bowiem trawy i krzewy o wysokości 120-150 cm. Bardzo często znajdują się w gęstych zaroślach, na paprociach, wysokich trawach, leszczynie, na krzewach np. jeżyn.

Zanim ukąszą żywiciela, wpierw znieczulają go śliną. Dlatego też nawet nie wiesz, że przyniosłeś je ze sobą do domu. Namierzają nas natomiast dzięki niezwykle czułym zmysłom. Reagują na ruch powietrza, ciepło, feromony, czy woń potu.

Ochrona przed kleszczami dla ludzi jest konieczna, gdyż może doprowadzić do groźnych chorób, np. boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenie mózgu. Dlatego tak wielu z nas zastanawia się, jak zabezpieczyć się przed kleszczami i – w ostateczności –  jak uchronić się przed boreliozą. Bez obaw – zabezpieczenie przed kleszczami jest jednak możliwe i wcale nie oznacza, że w pogodne dni musisz unikać np. wędrówki po lesie.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Sprawdzone sposoby

Wybierając się na łono natury, odpowiednio się przygotuj. Nie lekceważ swojego „przeciwnika”. Powikłania po bliskim spotkaniu z kleszczem nie są tego warte. Oto kilka wskazówek.

  • Odpowiedni ubiór, czyli „zbroja” na kleszcze

Jeżeli wybierasz się w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze, koniecznie załóż długie spodnie i koszulę z długim rękawem (najlepiej ze ściągaczem). Nogawki spodni możesz włożyć do skarpet. Pamiętaj, aby nigdy nie chodzić w sandałach! Zawsze miej pełne obuwie i mocno zawiązane sznurówki. Zabezpieczenie przed kleszczami polega na stworzeniu bariery, która uniemożliwi pajęczakowi wbicie się w skórę. Dodatkowo zawsze noś nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem.

  • Olejki eteryczne, czyli naturalna ochrona przed kleszczami dla ludzi

Jak uchronić się przed kleszczami, korzystając z aromaterapii? Olejki eteryczne dostarczają nam przyjemności w postaci cudownych i kojących zapachów, lecz  niekoniecznie spodobają się pajęczakom. Zaopatrz się w olejek z trawy cytrynowej, lawendowy, z wyciągu z eukaliptusa lub nieco bardziej egzotyczny np. w olejek z drzewa andiroba (znajdziesz go choćby w popularnym środku KomarOff spray). Kroplę olejku rozcieńcz w 1 łyżce oleju roślinnego. Dopiero wtedy możesz nałożyć go na skórę i unikniesz w ten sposób podrażnień. Unikaj kontrowersyjnych środków z DEET (chemiczne środki odstraszające kleszcze), gdyż mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Szukaj – w miarę możliwości – naturalnych i bezpiecznych rozwiązań.

  • Kontrola podstawą bezpieczeństwa – dokładnie oglądaj ciało

Najlepiej zrób to pod prysznicem. Zwracaj szczególną uwagę na nogi, pachwiny, a u dzieci dodatkowo na głowę. Rozprowadź mydło i palcami sprawdzaj, czy gdzieś nie ma  niepokojącego zgrubienia.

Jak uchronić się przed boreliozą? Od razu wyciągnij kleszcza!

To bardzo ważne, aby od razu zareagować, gdyż dzięki temu można uniknąć wprowadzenia groźnych drobnoustrojów do krwi. Usuwając kleszcza samodzielnie, nie spiesz się. Zgniecenie kleszcza może wywołać u niego „wymioty” – wówczas dostanie się do Twojego organizmu chorobotwórcza zawartość.

Zapomnij również o „babcinych” sposobach, czyli smarowaniu pajęczaka alkoholem, kremami, wazeliną czy przypalaniu (!). Kleszcza należy usunąć w całości, chwytając go tuż przy samej skórze i energicznie pociągając. Jeżeli masz wprawę i jesteś pewny swoich ruchów – użyj do tego pęsety. Z pomocą mogą Ci też przyjść popularne „lassa” na kleszcze lub „kleszczo-łapki” (np. Trix lasso, Tick Twister). Tego typu przyrządy szybko i bezpiecznie usuwają kleszcze i są łatwiejsze w obsłudze niż pęseta.

Kiedy iść do lekarza?

Już wiesz, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, a co za tym idzie, jak uniknąć boreliozy. Pamiętaj jednak, że każda niepokojąca zamiana po usunięciu kleszcza (zaczerwienienie i nadmierne swędzenie) powinna być pilnie skonsultowana z lekarzem.

jak uchronić się przed kleszczami - wizyta