Mononukleoza u dorosłych – objawy, po których ją rozpoznasz

mononukleoza u dorosłych

Na tę chorobę zakaźną zapadają najczęściej dzieci. Jednak szacuje się, że wśród chorych 1/3 stanowi młodzież  i dorośli. Wywołują ją wirus Epsteina-Barra (EBV). Ma zazwyczaj ostry przebieg i wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Z uwagi na niespecyficzne objawy jest – niestety – późno diagnozowana. Dowiedz się zatem, jakie są objawy tej choroby i w jaki sposób można się zarazić.

Choroba pocałunków

Mononukleoza nazywana jest chorobą pocałunków, gdyż możesz się na nią zarazić m.in. poprzez kontakt ze śliną osoby zarażonej (rzadziej drogą kropelkową). Dlatego też do zarażenia może dojść również wtedy, gdy pijesz z jednej butelki z osobą zarażoną lub jesz sztućcami, których używała. Lokuje się przede wszystkim w nosie i gardle. Okres wylęgania choroby jest dosyć długi, ponieważ trwa 30-50 dni. Warto zatem obserwować stan swojego zdrowia i w przypadku nieprawidłowości bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Mononukleoza – objawy u dzieci bywają niewidoczne!

Dolegliwość może przebiegać z objawami lub bezobjawowo. Brak wyraźnych sygnałów jest najczęściej obserwowany u dzieci. Dlatego też jest to choroba zakaźna, którą z jednej strony nie jest łatwo się zarazić, z drugiej zaś trudno leczyć z powodu braku wyraźnych symptomów.

Mononukleoza u dorosłych – objawy

Na początku możesz czuć, że zapadłeś na zwykłą grypę. Objawy rozwijają się systematycznie i trwają do 2 tygodni. Potem, gdy wirus wniknie w obszar gardła, możesz mieć wrażenie, że choroba przeradza się w anginę. Będziesz odczuwać bardzo silny ból gardła, zapalenie migdałków i niepokojąco wysoką gorączkę, która może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Co jednak powinno zwrócić szczególnie Twoją uwagę?

Mononukleoza bardzo często powoduje powiększenie węzłów chłonnych. W sporadycznych przypadkach węzły powiększają się również na głowie. Wówczas tworzą się – charakterystyczne dla tej choroby – „rogi”. Po upływie 2-3 tygodni bardzo często powiększa się śledziona, co objawia się bólem brzucha, pleców i nudnościami. Może też dojść do powiększenia wątroby.

Mononukleoza u dzieci – objawy, które powinny Cię zaalarmować

Do zarażenia wirusem dochodzi zazwyczaj, gdy Twoje dziecko idzie do żłobka lub przedszkola. Twój maluszek dzieli się jedzeniem lub piciem z innymi dziećmi, wkłada do buzi zabawki i w ten sposób rozwija się mononukleoza. Objawy wyglądją podobnie jak u dorosłych i przypominają silne przeziębienie. Maluch może mieć powiększone węzły chłonne, wysoką gorączkę, ból gardła itp. Dlatego też mononukleoza jest często mylona z niegroźną infekcją.

U Twojego dziecka może się jednak pojawić wysypka. Lokuje się głównie na tułowiu. Przypomina ona wypryski, które wywołuje szkarlatyna, czyli jest plamista lub grudkowo-plamista. Bardzo często u dzieci mononukleoza przebiega jednak bezobjawowo lub łagodnie. Dzieci i dorośli po przejściu mononukleozy zyskują odporność na wirus Epsteina-Barra, który ją wywołuje, ale do końca życia pozostają jego nosicielami.

Mononukleoza – leczenie? Przede wszystkim objawowe

Chorobę – zarówno u dzieci i dorosłych – można zdiagnozować poprzez badanie krwi lub testy szkiełkowe, które są bardzo proste w wykonaniu, a wynik można uzyskać już po kilku minutach. Nie ma jednak specjalnych leków, które byłyby skierowane przeciwko mononukleozie.

Leczy się ją przede wszystkim objawowo poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ty i Twój maluch powinniście w czasie choroby unikać nadmiernego wysiłku, dużo odpoczywać i, ze względu na wysoką gorączkę i ryzyko odwodnienia, pić sporo wody mineralnej. Z uwagi na możliwość powiększenia wątroby wskazana jest też lekkostrawna dieta.