Mokry kaszel u niemowlaka bez gorączki – co może oznaczać i jak go leczyć?

mokry kaszel niemowlaka

Jesteś zaniepokojony, że Twoje dziecko ma mokry kaszel, lecz nie gorączkuje? To zrozumiałe, ponieważ od razu wydaje Ci się, że to nie może być typowa infekcja. Czy wiesz, jakie mogą być przyczyny jego stanu zdrowia? Dowiedz się, co na mokry kaszel u niemowlaka przyniesie mu spodziewaną ulgę.

Mokry kaszel u niemowlaka bez gorączki – dlaczego się pojawia?

Możliwą przyczyną tego objawu jest rozstrzenie oskrzeli – to poważna choroba, lecz bez obaw – nie występuje ona zbyt często. Rozstrzenie oskrzeli objawia się właśnie mokrym kaszlem bez gorączki i innymi dolegliwościami charakterystycznymi np. dla przeziębienia. Plwocina dziecka w tym przypadku jest śluzowo-ropna.

Do rozstrzenia oskrzeli dochodzi jednak w wyniku konkretnych zdarzeń, w tym:

  1. Zachłyśnięcia ciałem obcym (mogło dojść do zaburzenia drożności drzewa oskrzelowego). Przypomnij sobie zatem, czy takie zdarzenie nie miało miejsca.
  2. W przypadku ostrych stanów zapalnych, które mogły spowodować uszkodzenie ścian oskrzeli (np. wirusowe lub  bakteryjne zapalenia oskrzeli).

A może to zapalenie oskrzeli?

Za mokry kaszel u niemowlaka bez gorączki odpowiadać może też zapalenie oskrzeli. Bardzo często rodzice wiążą gorączkę i kaszel z zapaleniem oskrzeli. Jednak czasami zdarza się, że niemowlę nie gorączkuje podczas tej choroby i dlatego trudno ją od razu rozpoznać. Twoje maleństwo może jednak połykać nadmiar wydzieliny, a następnie wymiotować i kaszleć.

Co powinno zatem Cię zaniepokoić? Mokry kaszel u niemowlaka i charczenie niestety często wiąże się z zapaleniem oskrzeli lub płuc. Jeżeli więc Twoje dziecko zaczyna charakterystycznie charczeć – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Charakterystyczne jest również to, że mokry kaszel u niemowlaka w nocy pogłębia się. Twoje dziecko jest niespokojne i nie może zasnąć.

Ząbkowanie i niedoleczone przeziębienie

Często przyczyną mokrego kaszlu u Twojego maluszka jest ząbkowanie. Stan dziecka może Cię jednak zaniepokoić, gdy mija gorączka, a kaszel nadal się utrzymuje. Bez obaw. Nadmiar śliny spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując podrażnienia i przedłużający się kaszel.

Inną możliwą przyczyną jest pozostałość po przebytej infekcji. Pamiętaj, że mokry kaszel może dokuczać Twojemu dziecku nawet kilka tygodni po przebytym przeziębieniu – szczególnie, jeżeli miało katar.

Co na mokry kaszel u niemowlaka?

Mokry kaszel u niemowlaka i charczenie z pewnością Cię niepokoją i powodują nieprzespane noce. Jak możesz zatem ulżyć maleństwu? Skonsultuj z lekarzem, czy możesz podawać mu syropy mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. A domowe sposoby? Nie wyleczą one poważnych dolegliwości, lecz pomogą dziecku zmniejszyć kaszel i przespać spokojnie noc. Wypróbuj je.

  • Oklepywanie plecków

Najlepiej wykonywać je rano. W przypadku, gdy wydzielina jest obfita, rób to przed każdym karmieniem. Nie oklepuj pleców otwartą dłonią, lecz złożoną w łódkę. Zacznij oklepywanie od środka pleców i kieruj się coraz wyżej, aby ponownie wrócić do środka, a potem pod łopatki. Oklepywanie nie powinno trwać dłużej niż około 5 minut. Wykonaj je w krótkich seriach – 3 klepnięcia, a potem przerwa i ponownie.

  • Inhalacje

Wejdź z dzieckiem do zaparowanej łazienki na kilka minut. Możesz również wykorzystać specjalne inhalatory z woda morską, które z pewnością przyniosą ulgę w mokrym kaszlu.

  • Olejki eteryczne

Pod ubranko dziecka włóż szmatkę skropioną 2 kroplami olejku eukaliptusowego lub miętowego. Pod wpływem ciepła olejki udrożnią drogi oddechowe, a mokry kaszel u niemowlaka w nocy zmniejszy się.

  • Ułożenie do snu

Główka dziecka powinna być wyżej niż reszta ciała. W takiej pozycji spływająca wydzielina z dróg oddechowych będzie mniej dokuczać Twojemu dziecku, a kaszel złagodnieje.

W trosce o najmłodszych

Nic dziwnego, że niepokoisz się o swoje dziecko, a szczególnie o niemowlę, które nie może powiedzieć, co mu dolega. Pamiętaj zatem, aby wszystkie niepokojące objawy zawsze konsultować z lekarzem, a leczenie domowe nie zastąpi specjalistycznego, zwłaszcza, jeśli kaszel jest skutkiem lub symptomem innej choroby.