Masz katar? Poznaj sprawdzone sposoby na zatkany nos

Sposoby na zatkany nos

Stare porzekadło mówi, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni.
Tymczasem nawet jeden dzień z tym niechcianym towarzyszem potrafi obrzydzić życie. Tym bardziej, jeżeli to nie zwykły katar, a przewlekły tzw. katar sienny. Może on trwać miesiącami i wymagać wizyty u lekarza alergologa lub nawet interwencji chirurgicznej. Dowiedz się, jak bezinwazyjnie i szybko zwalczyć tę dolegliwość.

Aaapsik! Jakie są jego przyczyny?

Zwykle nie zastanawiasz się swoim katarem – wycierasz nos w chusteczkę i dalej zdobywasz świat. Jeśli jednak trwa on dłużej niż tydzień albo pojawia się cyklicznie, może to oznaczać alergię albo tzw. katar przewlekły. Pojawia się on, gdy zapadasz na częste bakteryjne lub wirusowe infekcje dróg oddechowych.

Inny rodzaj tej dolegliwości to przewlekły katar naczynioruchowy. Tutaj winowajcą jest nadwrażliwa błona śluzowa Twojego nosa – wtedy nawet ostrzejszy zapach powoduje jej podrażnienie. Taka nadwrażliwość jest charakterystyczna również dla kobiet w ciąży, u których ukrwienie błony śluzowej nosa jest większe.

Tydzień lub siedem dni

Czas trwania kataru zależy od jego przyczyny. Jeżeli jesteś przeziębiony, spodziewaj się poprawy już po 7 dniach albo nawet szybciej. W przypadku, gdy to katar sienny (a więc przewlekły)¸ trzeba uzbroić się w cierpliwość. Największe nasilenie jego objawów przypada na okres wiosenno-letni, kiedy wiele roślin zakwita, a drzewa pylą. Pełny rozkwit przyrody cieszy oko, ale u Ciebie może powodować wodnisty wyciek z nosa, łzawienie spojówek, a nawet podrażnienie gardła, napady kichania i światłowstręt.
Jak przynieść sobie ulgę?

Weź go sposobem

Do dyspozycji mamy zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby na katar. Tabletki na katar nie wyleczą go może od razu, ale z pewnością pomogą Ci go zmniejszyć i ułatwią oddychanie. Warto, by miały w składzie np. pseudoefedrynę, która zwęża naczynia krwionośne.

W domu zastosuj inhalacje na katar. Inhalacja na katar nie tylko udrożni Twój nos, ale odkazi go i zadziała przeciwzapalnie. Zalej mieszankę kilku ziół (np. rumianku, lipy, tymianku i szałwii) litrem gorącej wody, połóż na głowę ręcznik i powoli wdychaj opary. Kurację powtarzaj codziennie przez maksymalnie 5-10 minut. Zamiast ziół możesz też użyć soli fizjologicznej, dostępnej w Twojej aptece.

Jeśli bardzo się spieszysz albo nie lubisz wdychać gorących oparów, zastosuj krople na katar. Chwilkę przed użyciem delikatnie potrząśnij buteleczką, aby składniki leku dobrze się ze sobą zmieszały, umieść aerozol w nosie i wstrzyknij 3-4 dawki do każdej dziurki. To wystarczy, aby uszczelnić błonę śluzową nosa i ograniczyć ilość wydzieliny. Kurację stosuj przez kilka dni, ale nie dłużej niż tydzień. Krople mogą za bardzo wysuszyć nos i narazić go na stany zapalne.

Katar w wersji junior

W poszukiwaniu skutecznego lekarstwa na katar u dzieci, sięgnij po syrop na katar. Tego rodzaju preparaty są przystosowane specjalnie dla dzieci – mają przyjemny smak i naturalny skład.

Wieczorem możesz też delikatnie skropić (3-5 kropel) poduszkę malucha olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym, sosnowym, lawendowym czy też miętowym. Ten sposób na katar przyda się również i Tobie. W pracy lub na uczelni, zamiast poduszki użyj np. chusteczki i wąchaj ją co jakiś czas. Możesz też wlać olejek do nawilżacza powietrza lub (rozcieńczony) do kominka zapachowego.

Miej go w nosie

Katar sam w sobie nie jest groźny, jednak nieleczony może trwać w nieskończoność. Dbaj więc o siebie, zanim się pojawi. Wspieraj odporność witaminą C, jedz zdrowo, nie omijaj posiłków, chodź na saunę i ćwicz, a na pewno uodpornisz się na tę dolegliwość.