Jak leczyć katar ropny?

katar ropny

Katar to wyjątkowo uciążliwy objaw choroby. Zatkany nos, trudności z oddychaniem czy ból głowy potrafią skutecznie pogorszyć Twoje samopoczucie. Jeżeli dopadło Cię przeziębienie, to wydzielina z nosa ma kolor biały, natomiast przy poważniejszych schorzeniach (np. przy zapaleniu zatok), jest ona żółta lub zielona – wtedy masz do czynienia z katarem ropnym. Skąd on się bierze i jaki sposób się go pozbyć?

Czym jest katar ropny?

Katar ropny (inaczej zwany katarem zatokowym) to jeden z najczęstszych objawów zapalenia zatok. Przyczyną jego powstawania jest powstała w zatokach infekcja bakteryjna. Katar ropny rozpoznasz przede wszystkim po kolorze – to wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym – Żółty, zielony… czy to katar ropny? [Lekarz odpowiada]. Drugą charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach, któremu towarzyszy wydzielina w gardle. Przy wydmuchiwaniu nosa zauważysz też, że wydzielina jest gęstsza, bardziej zwarta i obfita niż katar sienny czy przeziębieniowy.

Leczenie kataru ropnego w gabinecie lekarskim

W przypadku kataru ropnego (zwłaszcza, gdy utrzymuje się powyżej tygodnia) przyjrzyj się pozostałym objawom. Jeżeli dokucza Ci gorączka, ból zatok, a katar ropny pojawił się niemal natychmiast, skonsultuj się z lekarzem –  internistą bądź laryngologiem. Zwróć uwagę zwłaszcza na katar ropny z krwią. Jeżeli często i intensywnie wydmuchujesz nos, zwykle jest to wynik podrażnienia śluzówki i pęknięcia naczynek krwionośnych w nosie. Jednak dla spokoju warto wykluczyć inne, poważniejsze schorzenia układu oddechowego, takie jak gruźlica – czytaj też: Gruźlica objawy i profilaktyka.

Wizyta u lekarza może też zapobiec powikłaniom, takim jak zapalenie ucha, płuc czy krtani. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje, czy w leczeniu wystarczy zastosować odpowiednie preparaty z pseudoefedryną, czy konieczny będzie antybiotyk.

Katar ropny a leki bez recepty

Zastanawiasz się, co stosować na ropny katar? Udaj się do apteki i poproś farmaceutę o leki, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę (są to tzw. leki mukolityczne) oraz zmniejszają obrzęk błon śluzowych nosa (czyli pochodne pseudoefydryny). Na rynku dostępne są zarówno preparaty miejscowe, czyli aerozole lub krople z dodatkiem np. wody morskiej, jak i doustne – tabletki.

Pomocniczo przyda Ci się butelka do irygacji, czyli oczyszczania zatok. Dzięki niej w domowym zaciszu przeprowadzisz zabieg, który pomoże pozbyć się kataru. Wystarczy, że wlejesz ciepłą wodę i rozpuścisz w niej dołączony do zestawu proszek. Tak przygotowaną miksturę wlewaj powoli do każdej dziurki. Ciepła, słona woda skutecznie obkurczy śluzówkę i oczyści nos. Po kilku dniach takiej kuracji z pewnością zauważysz różnicę!

Katar ropny  – domowe sposoby

W udrażnianiu nosa wspomóż się domowymi sposobami. Postaw na dobrze znane, ale skuteczne inhalacje. Pomogą one nie tylko dorosłym, ale też wyleczą ropny katar u dziecka. Przygotuj co najmniej litrowy garnek i zagotuj w nim ponad pół litra wody. Do wrzątku dodaj sól morską, fizjologiczną lub zwykłą kuchenną i gotuj taką mieszankę jeszcze przez minutę. Usiądź nad lekko ostygniętym garnkiem i zasłaniając się ręcznikiem, wdychaj parę wodną. Zamiast soli możesz też użyć olejków eterycznych.

Taki zabieg pomoże szybciej pozbyć się zalegającego kataru  – ciepła para udrożni zatkane nozdrza i ułatwi wydmuchiwanie wydzieliny. Zabieg wykonuj przez 3-4 dni, 4 razy dziennie po ok. 5 minut.

Dodatkowo wspomagaj leczenie kataru ropnego piciem ciepłych płynów oraz naparów, takich jak herbata z miodem i cytryną czy napar z rumianku. Pomogą one rozrzedzić wydzielinę i nawodnią organizm. Swoją odporność podreperuj dodając do potraw cytrynę, imbir czy czosnek. Cytryna to źródło witaminy C, imbir ma działanie przeciwzapalne, a czosnek to naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii i zwalcza infekcje.