Krzywa przegroda nosowa a katar – jaki mają związek?

krzywa przegroda nosowa

Po przebudzeniu boli Cię głowa, masz wyschnięte gardło i jesteś zmęczony? W ciągu dnia dokucza Ci uczucie zapchanego nosa, bez wyraźniej przyczyny? A może dręczy Cię nocne chrapanie? Może to być wynik krzywej przegrody nosowej, która skutecznie potrafi osłabić jakość życia. Dowiedz się, jak rozpoznać skrzywienie przegrody i na czym polega septoplastyka.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Zazwyczaj jest to deformacja wrodzona i najczęściej pojawia się u dzieci matek, które po raz pierwszy rodziły. Do zmian może jednak dojść w wyniku złego ułożenia płodu, obracania się nienarodzonego dziecka, czy też poważniejszych urazów okołoporodowych. Często podczas długiego i trudnego porodu uszkadzane są delikatne kości i chrząstki dziecka. Skrzywienie przegrody może być również wynikiem urazu zarówno w wieku dziecięcym, nastoletnim i dorosłym (upadku, przygniecenia itp.). Tym bardziej, że przegroda nosowa kształtuje się aż do 25. roku życia.

Krzywa przegroda nosowa – jak rozpoznać?

Pojawia się szereg objawów, które możesz nie od razu powiązać z krzywą przegrodą nosową. Zdarza się, że pacjenci dopiero po wielu latach trafiają do laryngologa, który stwierdza nieprawidłowości na tym tle. Co zatem powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę?

  • Częste i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (wydzielina zalega i nie jest oczyszczana przez nos).
  • Oddychasz przez usta (szczególnie w trakcie snu).
  • Podczas większego wysiłku masz problemy z oddychaniem.
  • Posiadasz specyficzną „nosową” mowę (tzw. nosowanie), które z czasem może sprawić, że Twoje wypowiedzi staną się coraz mniej zrozumiałe dla innych.
  • Mogą pojawić się uciążliwe bóle głowy, problem z węchem, a nawet słuchem.
  • Zaobserwowałeś u siebie nawracające krwawienie z nosa.
  • Odczuwasz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
  • Często masz chrypkę i czujesz suchość w gardle.

Krzywa przegroda nosowa a katar

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną funkcję spełnia nos. Przede wszystkim bierze udział w procesie oddychania, po drugie zaś oczyszcza przepływające powietrze z kurzu i drobnoustrojów. Brak drożności i stopniowy zanik funkcji oczyszczania i nawilżania prowadzi do przewlekłego i uciążliwego uczucia zatkanego nosa. Skrzywiona przegroda nosowa może kształtem przypominać literę „S”.  Wówczas w miejscach załamań dochodzi do zalegania wydzieliny, której trudno się pozbyć. Do tego może dojść do powiększenia małżowin nosowych.

Krzywa przegroda nosowa: konieczna operacja?

Wielu pacjentów – głównie ze względu na obniżony komfort życia – decyduje się na operację przegrody nosowej. Uczucie wiecznie zatkanego nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, nawracające infekcje są bowiem uciążliwe i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Septoplastyka, czyli prostowanie przegrody nosowej, wykonywana jest wewnętrznie (nie ma konieczności cięć zewnętrznych). Jeżeli zdecydujesz się na ten zabieg, to lekarz „ustawi” na nowo część chrzestną, a wytnie i usunie skrzywioną część kostną. Przegroda stabilizowana jest za pomocą niewidocznych z zewnątrz płytek i szwów.

Katar po operacji nosa?

Katar po operacji przegrody nosowej – w wyniku obrzęku śluzówki – przyjmuje raczej charakter tego, którego nie można wydmuchać. Możesz spodziewać się zatem uczucia zatkanego nosa. Wielu pacjentów uważa wówczas, że operacja się nie powiodła. Pamiętaj jednak, aby w żadnym wypadku nie próbować wydmuchiwać nosa na siłę. Powinieneś także unikać wysiłku fizycznego przynajmniej przez 2 tygodnie.

Już po kilku dniach po operacji możesz przepłukiwać nos i zatoki, a pozbędziesz się zalegającej wydzieliny i skrzepów, które utrudniają oddychanie. Możesz mieć również uczucie skrajnie wysuszonego nosa – wówczas z pomocą przyjdą tłuste maści i aerozole. Warto również nawilżać nos np. izotonicznym roztworem soli fizjologicznej.

Na efekty operacji poczekaj przynajmniej 3-4 tygodnia. Jeżeli zauważysz, że masz ropny katar, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza – mogło bowiem dojść do infekcji. Jednak w przypadku udanej operacji możesz zapomnieć o katarze i zatkanym nosie, a także szeregu innych dolegliwości.