Katar wirusowy u dziecka: jak nie dać się chorobie?

katar-wirusowy-u-dziecka-jak-nie-dac-sie-chorobie

Katar to uciążliwa dolegliwość, szczególnie u małych dzieci. Powoduje, że Twoja pociecha budzi się w nocy, ciężko jej oddychać i często płacze. Oznacza to również dla Ciebie kolejną nieprzespaną noc. Czy wiesz, po czym rozpoznać, że katar ma charakter wirusowy? Poznaj domowe metody, które szybko odblokują zatkany nosek Twojego dziecka.

Jak rozpoznać katar wirusowy u dziecka?

Ten rodzaj kataru najczęściej dopada Twoje dziecko, ponieważ wirus łatwo się rozprzestrzenia (drogą kropelkową). Dlatego też do zarażeń dochodzi zazwyczaj w miejscach publicznych, np. w przedszkolu, szkole, czy autobusie. Katar pojawia się najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych, a Twoje dziecko może chorować wiele razy. Katar wirusowy u dziecka jest jednak łatwy do rozpoznania, gdyż wydzielina jest lejąca i przezroczysta. Nieleczony trwa  znacznie dłużej niż u dorosłych – nawet do 14 dni.

Domowe sposoby na katar dla dzieci

Katar u dziecka nie jest dolegliwością poważną, ale nieprzyjemną i uciążliwą. Jeżeli dziecko nie gorączkuje, to możesz skorzystać z domowych sposobów na złagodzenie i wyleczenie kataru. Pamiętaj, że antybiotykoterapia nie pomoże w leczeniu kataru wirusowego.

  • Podawaj dziecku wodę

Staraj się podawać dziecku niegazowaną wodę mineralną. W trakcie infekcji może ono odczuwać mniejsze pragnienie, lecz nawadnianie jest bardzo ważne. Dziecko nie chce pić wody? Możesz je do tego skłonić, podając płyn w innych niż dotychczas szklankach, filiżankach albo przelać do dzbanuszka i pozwolić samemu nalewać. Niech Twoje dziecko kojarzy picie wody z czymś dobrym i przyjemnym. Możesz też podać mu wodę np. z sokiem malinowym lub owocową herbatkę.

  • Zadbaj o prawidłową higienę nosa

Staraj się nakłonić dziecko, aby regularnie i dokładnie wydmuchiwało nosek w chusteczkę. Możesz kupić kolorowe chusteczki z postaciami z bajek lub kreskówek. W przypadku małych dzieci możesz zastosować krople lub aerozole oczyszczające i udrażniające nos (np. Otrivin, Nasivin Soft czy Quixx).

  • Inhalacje ziołowe

Na katar u dzieci sprawdzą się inhalacje.  Możesz kupić zioła w postaci suszu, np. rumianek lub szałwię. Wsyp po 1 łyżce ziół do szerokiej miski i zalej wrzącą wodą. Poczekaj – niech woda nieco przestygnie, a następnie zademonstruj dziecku, jak poprawnie wykonać inhalację. Zamiast ziół możesz dodać po kilka kropli olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, sosnowego, czy z drzewa herbacianego. Jeżeli dziecko odmówi inhalacji, to możesz parującą miskę z ziołami ustawić w łazience, podczas gdy dziecko się kąpie.

  • Odpowiednia dieta

Staraj się w taki sposób komponować posiłki, aby nie podawać dziecku mleka krowiego (zwiększa ilość wydzieliny) oraz unikać cukrów (mogą przekształcić katar wirusowy w bakteryjny). Wprowadź do diety malucha kaszę jaglaną, która usuwa nadmiar śluzu z organizmu i świeżo wyciskane soki z owoców. Witamina C zawarta w owocowych napojach zadziała na odporność i wzmocni naczynia krwionośne.

  • Nawilżanie powietrza

Przed położeniem dziecka spać możesz przewietrzyć jego pokój, a także włączyć oczyszczacz powietrza. Jeżeli w jego pokoju znajdują się kaloryfery, to zainstaluj na nich choćby zwykły nawilżacz ceramiczny. Jeśli nie masz takiego sprzętu, wystarczy, że na grzejnikach rozwiesisz mokre ręczniki – efekt będzie podobny.

  • Ułożenie do snu

W infekcji wirusowej katar często spływa po tylnej ścianie gardła (co może sprawić, że infekcja „przechodzi” z nosa na gardło). Ułóż zatem dziecko na brzuchu lub na bardzo dużej i wysokiej poduszce.

Katar u dziecka: czy wymaga wizyty u lekarza?

Większość mam, zanim uda się do lekarza, stosuje na katar wirusowy u dziecka domowe sposoby lub krople i aerozole do nosa dostępne w aptekach. Są zazwyczaj pierwszym i niezawodnym sposobem leczenia. Dzieci z reguły przyzwyczajają się do tych metod i pozytywnie na nie reagują. Jeśli jednak katarowi towarzyszą poważniejsze objawy (katar, gorączka itp.), nie odkładaj wizyty u pediatry.