Masz katar wirusowy czy bakteryjny? Poznaj różnicę!

katar-wirusowy-czy-bakteryjny-poznaj-roznice

Jesień i zima to czas, w którym wiele osób nie rozstaje się z chusteczkami higienicznymi – w tym pewnie i Ty. Męczący katar może towarzyszyć przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok czy nawet zwykłej alergii. Sposób leczenia tej dolegliwości zależy od jej rodzaju i pochodzenia. Dowiedz się, jak odróżnić katar bakteryjny od wirusowego i zastosuj odpowiednią metodę.

Katar bakteryjny a wirusowy – poznaj różnice

Zarówno katar bakteryjny jak i wirusowy biorą się z powstałej w Twoim organizmie infekcji.
Katar za który odpowiadają wirusy przenoszony jest drogą kropelkową (np. poprzez oddech czy pocałunki). Wiąże się z przeziębieniem, dlatego najczęściej pojawia się jesienią i zimą. Wirus rozwija się bardzo szybko – katar pojawia się do kilkunastu godzin od zarażenia. Przy katarze wirusowym wydzielina jest obfita, rzadka, przezroczysta, lejąca i bezzapachowa, dlatego możesz przy nim często sięgać po chusteczki. Katar tego typu czasami przechodzi w bakteryjny.

Czym się on cechuje? Katar bakteryjny najczęściej towarzyszy grypie lub innej chorobie o podłożu bakteryjnym. Jego objawy są dużo bardziej uciążliwe: jest on bardzo gęsty, co utrudnia oczyszczanie nosa i pozbywanie się wydzieliny. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach żółtawy lub zielonkawy kolor, wywołany ropą lub śluzem w nozdrzach.

Katar wirusowy a bakteryjny – jak leczyć oba rodzaje?

Leczenie kataru wirusowego i bakteryjnego jest dosyć podobne – najważniejsze, by pozbyć się uciążliwej wydzieliny z nosa i odetkać go. W przypadku kataru wirusowego chodzi o jak najszybsze oczyszczenie nosa i jego wydmuchanie, zaś przy katarze bakteryjnym – o jak najszybsze udrożnienie nozdrzy i zalegającej w nich gęstej wydzieliny.

Wspomagaj swoją odporność – w ramach domowej kuracji stosuj witaminę C, sok malinowy, czosnek oraz imbir. Zrób z niego np. mocny napar i pij go 2 razy dziennie.

Imbirowy pogromca kataru

Składniki:
kłącze imbiru (5 cm),
szklanka wrzątku,
łyżka miodu wielokwiatowego do smaku (opcjonalnie).
Jak to zrobić?
Obierz imbir i zetrzyj go na tarce. Przełóż do szklanki. Zalej wrzątkiem i przykryj na 15 minut. Po upływie tego czasu odcedź napar przez sitko, dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Pij na ciepło.

Nawilżaj śluzówkę – pij dużo napojów, najlepiej na ciepło, takich jak np. mleko z miodem, herbata z sokiem malinowym czy napar z czarnego bzu lub kwiatu lipy. Stosuj preparaty z wodą morską w aerozolu i leki z paracetamolem.

Odetchnij z ulgą

W walce z katarem pochodzenia bakteryjnego, zastosuj inhalację z dodatkiem soli fizjologicznej lub naturalnych olejków eterycznych (np. sosnowego), które nawilżą śluzówkę nosa i rozrzedzą zalegającą w nosie wydzielinę. Możesz też wspomóc się preparatami z apteki, takimi jak krople lub spraye do nosa, a także tabletki z pseudoefedryną. Jeżeli przy okazji kataru pojawiła się u Ciebie wysoka gorączka, udaj się do lekarza, który sprawdzi, czy nie będzie konieczności podania antybiotyku.

Czy wiesz, że…?

Ponad 8,5 mln Polaków cierpi na katar alergiczny (tzw. katar sienny). Powstaje on w wyniku kontaktu błony śluzowej nosa z alergenem i może on mieć charakter sezonowy (pyłki kwiatów czy traw) lub całoroczny, jeżeli alergeny są cały czas obecne w Twoim otoczeniu (np. roztocza kurzu domowego). Rozpoznasz go po wodnistej wydzielinie z nosa, łzawieniu, zaczerwienionych spojówkach i częstym kichaniu. Leczenie polega na unikaniu ekspozycji na alergen, pomocniczo stosuje się także środki obkurczające naczynia krwionośne.

Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni – to stare powiedzenie traci sens, jeśli tylko sięgniesz po odpowiednie, wymienione wcześniej środki. Rozpoznaj rodzaj kataru, który Ci dokucza i zwalcz go znacznie szybciej!