Katar sienny. Jak z nim walczyć?

katar sienny

W okresie wiosenno-letnim dokuczają Ci łzawiące oczy, kichanie i nie możesz oddychać przez nos? Pewnie w sezonie pylenia traw i drzew, jak wiele innych osób,  doświadczasz nieprzyjemnych objawów alergii. Katar sienny to właśnie jeden z nich, występujący dość często. Potrafi bardzo utrudnić życie. Dowiedz się, po czym rozpoznać katar sienny i jak z nim walczyć zarówno domowymi, jak i farmakologicznymi metodami.

Czym jest katar sienny?

Katar sienny, zwany też alergicznym nieżytem nosa, to zapalenie błony śluzowej powstające w wyniku kontaktu z alergenem. Najczęściej pojawia się wskutek styczności z alergenami wziewnymi, takimi jak roztocza kurzu, sierść zwierząt czy pyłki roślin.

Katar sienny występuje okresowo, najczęściej w sezonie wakacyjnym z powodu pylenia traw i roślin. Nie jest jednak wykluczone, że ta dolegliwość pojawi się o innej porze roku, nawet w zimie. Jeśli długo przebywasz w zamkniętych pomieszczeniach, jesteś bardziej narażony na kontakt z roztoczami czy pleśnią, który zwiększa ryzyko kataru siennego.

Nie tylko leje się z nosa

Podejrzewasz, że masz katar sienny? Objawy, które występują najczęściej to zatkany nos, wodnisty katar, uczucie swędzenia w nosie i częste kichanie. Dodatkowo możesz zauważyć zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz spuchnięcie spojówek. Katar sienny sprzyja także uczuciu zmęczenia i zaburzeniom koncentracji. Oznaki tej dolegliwości odczujesz najbardziej w okresie pylenia roślin, czyli od lutego do sierpnia, ze szczególnym natężeniem w miesiącach wakacyjnych.

Katar sienny – domowe sposoby leczenia

Co zastosować na katar sienny, gdy do dyspozycji masz jedynie domową lodówkę i spiżarnię? Po pierwsze  skorzystaj z dobrodziejstw octu jabłkowego, który blokuje działanie histaminy, dzięki czemu zmniejsza stan zapalny. Dolej go do ciepłej wody z dodatkiem miodu i cytryny. Picie tak przygotowanego napoju łagodzi objawy kataru siennego, ale też pomaga w profilaktyce tej dolegliwości.

Na katar sienny pomoże również imbir. Przygotuj napar z dodatkiem łyżki tej startej przyprawy. Jeśli go wypijesz, zmniejszy się obrzęk Twojego nosa.

Dodatkowo uzupełniaj swoją dietę o witaminę C. Posiada ona silne właściwości antyhistaminowe, a znajdziesz ją m. in. w cytrynach i limonkach. Twoją odporność wzmocni także czosnek, który działa przeciwwirusowo.

Katar sienny – jakie leki bez recepty znajdziesz w aptece?

Lekarstwa na katar sienny bez recepty znajdziesz w każdej aptece. Są to preparaty o działaniu przeciwhistaminowym. Najlepiej wybierz leki II generacji, gdyż wywołują one mniej skutków ubocznych.

Najpopularniejszymi środkami na katar sienny są te płynne – spraye i krople, takie jak StopAl, Allergodil czy EctoAlerg, których aktywne substancje skutecznie zmniejszają uporczywe kichanie i wodnisty katar.

W leczeniu wspomagającym możesz zastosować suplementację tabletkami. Na rynku dostępne są zarówno preparaty typowo przeciwhistaminowe (np. Cetalergin), jak i te z dodatkiem naturalnych substancji, takich jak olej z czarnuszki siewnej (Alerbon).

Jeśli cenisz oczyszczające nos właściwości wody morskiej, znajdziesz środki z jej hipertonicznym roztworem, takie jak Sterimar czy Marimer. Zmniejszają one obrzęk błony śluzowej. Woda morska nie wywołuje podrażnień i łagodnie oczyszcza nos z alergenów, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku kataru siennego u dzieci i niemowląt. W aptece z pewnością znajdziesz preparaty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych (np. Disnemar Baby).