Kaszel poinfekcyjny – jak go leczyć u dzieci i dorosłych

Kaszel poinfekcyjny jest niemiłą i uciążliwą „pamiątką” po przebytej infekcji. Mimo że czujesz się już lepiej, utrzymujący się kaszel nie sprzyja regeneracji i osłabia organizm. Czy wiesz, jak rozpoznać ten rodzaj kaszlu i się go pozbyć? Dowiedz się również, jak walczyć z kaszlem u dzieci i co zrobić, aby szybko przynieść im ulgę.

Skąd się bierze kaszel poinfekcyjny?

Jeżeli dopadła Cię (lub Twoje dziecko) infekcja wirusowa, to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia kaszlu po jej zakończeniu. Choroby wirusowe powodują często nadaktywność oskrzeli i wówczas występuje  męczący kaszel. Inną przyczyną może być chwilowe uszkodzenie nabłonka w obrębie układu oddechowego w wyniku działania drobnoustrojów. Możesz zatem mieć wrażenie, że pomimo znacznej poprawy stanu zdrowia infekcja wciąż nie ustąpiła. Tym bardziej, że ten rodzaj kaszlu może utrzymywać się nawet 3-8 tygodni.

Kaszel poinfekcyjny: jak go rozpoznać?

Często pojawia się wieczorem, jest suchy i męczący. Rano zaś może zmienić się w kaszel mokry i produktywny. Nie zmienia się natomiast jego natężenie – cały czas dokucza. Po wysiłku fizycznym, przy zmianach atmosferycznych (niska temperatura, wiatr) może objawiać się świszczącym oddechem. Ty lub Twoje dziecko możecie już funkcjonować normalnie, ale kaszel nie pozwoli Wam zapomnieć, że jeszcze niedawno chorowaliście.

Kaszel poinfekcyjny – leczenie

Możesz być spokojny, gdyż minie sam. Jednak jest to na tyle uciążliwa dolegliwość, że niezbędne jest wprowadzenie środków, które przyniosą Ci wyraźną ulgę. Warto, abyś zaczął od najprostszych metod. Zarówno kaszel poinfekcyjny u dorosłych, jak i kaszel poinfekcyjny u dzieci wymaga podobnego postępowania.

  • Pij dużo płynów

W przypadku każdego rodzaju kaszlu niezbędne jest przyjmowanie płynów, gdyż rozrzedzają i ułatwiają odkrztuszanie. Dziecku podawaj wodę niskozmineralizowaną (najlepiej delikatnie podgrzaną). Możesz również podawać mu herbatę z miodem lub sokiem z malin.

  • Weź ciepłą kąpiel

Kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków pomoże Ci się rozgrzać, zmniejszy kaszel i ułatwi oddychanie.

  • Unikaj substancji drażniących

Unikaj perfum, zadymionych pomieszczeń, odświeżaczy w sprayu itp., ponieważ powodują podrażnienia i wywołują dodatkowy odruch kaszlu.

Inhalacje – sposób na kaszel poinfekcyjny?

Kaszel poinfekcyjny – jak każdy rodzaj kaszlu – warto leczyć domowymi inhalacjami. Jeżeli wieczorem dręczy Cię (lub Twoje dziecko) jego sucha odmiana, to przygotuj inhalację z soli morskiej, rozmarynu czy naparu z rumiankiem. Są one bezpieczne dla Twojego dziecka i szybko przyniosą ulgę. Jeżeli jednak nie możecie zahamować odruchu kaszlu i pojawia się z tego powodu ból oraz problemy z oddychaniem, to warto sięgnąć po preparaty z apteki, np. w postaci syropu (np. Attusan, Theraflu Kaszel lub Supremin).

Kaszel poinfekcyjny: leczenie domowymi sposobami

Jeśli uciążliwy kaszel utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i swobodne zasypianie, wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym szybko go złagodzisz.

  • Herbata z tymianku

Tymianek zawiera flawonoidy, które łagodzą kaszel i zmniejszają stan zapalny. Wystarczy, że wsypiesz dwie łyżeczki tymianku do szklanki wrzącej wody i przykryjesz na 10 minut. Następnie odcedź i podaj do wypicia. Możesz dodać 1 łyżeczkę miodu lub soku z malin.

  • Kozie mleko z kurkumą

Tę miksturę również możesz podać dziecku. Kurkuma wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – badania naukowe dowiodły, iż jest doskonałym lekarstwem na schorzenie górnych dróg oddechowych. 1 łyżeczkę kurkumy rozpuść w kubku gorącego mleka – oto cały przepis!

  • Napar z szałwii

Aromatyczny napar z szałwii doskonale sprawdzi się u Ciebie i dziecka. Możesz pić go na gorąco, a także przestudzić i płukać nim gardło i jamę ustną.

Nawilżanie powietrza – sposób na kaszel poinfekcyjny

Kaszel podrażnia gardło, a podrażnienia dodatkowo wzmagają odruch kaszlu – masz więc do czynienia z przysłowiowym błędnym kołem. Przyczyną podrażnień gardła może być też suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. Zadbaj więc, aby wszystkie pomieszczenia – szczególnie zimą – były odpowiednio nawilżone. Ważne, aby gardło było „zabezpieczane” – możesz przygotować dla siebie i dziecka choćby kisiel lub nakłonić je do wypicia siemienia lnianego.