Kaszel po zapaleniu oskrzeli – czy powinien Cię martwić?

kaszel-po-zapaleniu-oskrzeli-czy-powinien-cie-martwic

Kaszel to nieprzyjemny towarzysz każdego zapalenia oskrzeli. Często nawet po wyleczeniu infekcji utrzymuje się jeszcze przez 2-3 tygodnie. Kaszel po zapaleniu oskrzeli niekoniecznie wróży coś złego. Kiedy powinieneś się martwić? Kiedy udać się do lekarza?

Zapalenie oskrzeli – jak możesz się zarazić?

Zapalenie oskrzeli najczęściej jest wywoływane przez wirusy, jednak bakterie również mogą przyczynić się do tej infekcji. Choroba zazwyczaj występuje w okresie jesienno-zimowym, choć możesz zachorować też latem.

Jak się zakazić? Zapaleniem oskrzeli zarażasz się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba chora kichnie lub zakaszle, a zarazki przeniosą się na Ciebie. Czasem nawet uścisk dłoni drugiej osoby potrafi przenieść zakażenie.

Kaszel w zapaleniu oskrzeli

Początkowo typowym objawem choroby jest suchy kaszel. Ma charakter napadowy, który potrafi być znaczną przeszkodą w codziennych czynnościach. Dodatkowo może Ci towarzyszyć ból głowy, osłabienie i gorączka. Choroba rozwija się szybko i dość niespodziewanie. Z czasem kaszel suchy przeradza się w mokry, co pozwala odkrztusić zalegającą flegmę.

Diagnoza i leczenie przy zapaleniu oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli nie są charakterystyczne i występują też podczas innych chorób. Warto swoje przypuszczenie potwierdzić u lekarza i wspólnie zadecydować, jakie leczenie będzie konieczne.

Zdarza się, że zapalenie płuc przebiega pod osłoną zapalenia oskrzeli. Dlatego już przy pierwszych objawach pamiętaj o konsultacji z lekarzem. Osłucha on Twoje płuca i postawi diagnozę. Nie panikuj, jeżeli dostaniesz receptę na antybiotyk. Lekarz przepisuje go często, gdy nie ma pewności, czy infekcja jest wirusowa lub w obawie o tak zwane nadkażenie bakteryjne.

Jak łagodzić objawy choroby?

Najczęściej infekcja trwa około 10 dni i przebiega łagodnie. Najbardziej uciążliwy jest jednak kaszel. Możesz sobie pomóc odpowiednimi preparatami. Jeżeli czujesz odrywanie się flegmy z oskrzeli, zapytaj w aptece o leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych. Są to środki zawierające acetylocysteinę lub bromheksynę. Z kolei na noc najlepsze będą leki zawierającę kodeinę, która hamuje kaszel i pozwala szybko zasnąć. Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów (przynajmniej półtora litra).

Zapalenie oskrzeli – kaszel możesz łagodzić domowymi sposobami

W procesie zdrowienia niezbędny jest odpoczynek. Poleniuchuj trochę w domu, unikaj sportów czy wystawiania się na zimne powietrze. Kaszel w zapaleniu oskrzeli możesz też łagodzić domowymi inhalacjami. Są bardzo proste i szybko przynoszą ulgę.

Nalej do garnka gorącą wodę i dodaj kilka kropel olejku z eukaliptusa. Możesz posłużyć się też naparem z rumianku. Zakryj się ręcznikiem i wdychaj opary przez około 10 minut. Zabieg stosuj nawet kilka razy dziennie. Pozwoli to nawilżyć Twoje drogi oddechowe i tym samym ułatwi ich oczyszczanie.

Kaszel po zapaleniu oskrzeli – kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Przyjmuje się, że kaszel może Cię męczyć jeszcze około 2-3 tygodni od wyleczenia. Jeżeli po tym czasie nie zauważyłeś poprawy, skonsultuj się z lekarzem.

Zastanawiasz się jakie mogą być tego przyczyny? Czasem konsekwencją zapalenia oskrzeli jest zapalenie płuc. Narażone są na to osoby osłabione, starsze lub z upośledzoną odpornością.

Ostre zapalenie może też niekiedy przejść w zapalenie przewlekłe. Zdarza się to osobom, które często chorują na infekcje dróg oddechowych.

Inne choroby układu oddechowego (np. astma) również sprzyjają przewlekłemu zapaleniu oskrzeli. Palisz papierosy? To też może być przyczyną przewlekłego kaszlu. Pamiętaj, że dym tytoniowy uszkadza nabłonek oskrzeli i utrudnia ich oczyszczanie. Osoby palące dużo bardziej narażone są na powikłania zapalenia oskrzeli.