Jakie są objawy anginy?

jakie-sa-objawy-anginy

Czy mam anginę? To pytanie na pewno chociaż raz wpadło Ci do głowy, kiedy czułeś ból gardła. Angina jest częstą chorobą, która przebiega zazwyczaj bez komplikacji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nieleczona może przynieść poważniejsze konsekwencje. Po czym ją szybko rozpoznasz? Dowiedz się, a wcześniej rozpoczniesz odpowiednią kurację i ją wyleczysz.

Objawy anginy są dokuczliwe

Angina to powszechna bakteryjna infekcja, której nie pomylisz z inną chorobą. Rozwija się stosunkowo szybko i gwałtownie. Pierwsze objawy anginy są bardziej dokuczliwe niż w przypadku przeziębienia. Wszystko zaczyna się od gorączki i bólu gardła. Gorączka jest wysoka – może sięgać nawet 40°C. Silny ból gardła będzie utrudniał Ci jedzenie, a nawet przełykanie śliny. Dotykając szyi i okolicy pod żuchwą, wyczujesz bolesne powiększone węzły chłonne. U dzieci mogą wystąpić dodatkowo wymioty czy ból brzucha.

Najbardziej charakterystyczne dla anginy objawy możesz zobaczyć, otwierając usta. Powiększone, zaczerwienione migdałki, pokryte białym nalotem to znak, że dopadła Cię angina. Towarzyszyć Ci będzie też osłabienie, uczucie rozbicia i dreszcze, ale obędzie się bez kaszlu i kataru – takie symptomy występują bardzo rzadko.

Choroba krótka, ale intensywna

Pomimo, że angina trwa zazwyczaj krótko (objawy ustępują po 3-5 dniach), skonsultuj się z lekarzem. Potwierdzi on Twoje przypuszczenia i zaleci antybiotyk. Pełna kuracja trwa 10 dni – nie przerywaj jej przed upływem tego czasu.  Aby obniżyć gorączke, zażywaj paracetamol. Na ból gardła ulgę przyniosą Ci tabletki do ssania, które zawierają środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dostaniesz je w aptece bez recepty. Zastosuj też domowe sposoby, które pomogą Ci w walce z bólem gardła i objawami.

Weź ją domowym sposobem

Słyszałeś o dobrodziejstwach szałwii czy rumianku? Napar z tych ziół jest świetnym lekarstwem na podrażnione gardło. Zalej zioła wrzątkiem. Po przestudzeniu naparu płucz gardło 3-5 razy dziennie. Pij dużo wody i pamiętaj o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu. W tym celu  możesz użyć mokrego ręcznika, który położysz na kaloryferze. Dodatkowo możesz skropić go olejkiem eukaliptusowym, który przyniesie ulgę gardłu. Suche powietrze i odwodnienie utrudniają oczyszczanie górnych dróg oddechowych.

Zaczekaj z powrotem do pracy

Jeżeli postanowisz pójść z niedoleczoną anginą do pracy, mogą pojawić się powikłania. Najczęstszym jest ropień okołomigdałkowy, który trzeba będzie naciąć u chirurga. Brzmi niezbyt przyjemnie, prawda? Lepiej się przed tym ustrzec. Nieleczona angina może skutkować też zapaleniem ucha lub zatok. Najgroźniejsze (choć też również najrzadsze) komplikacje to zapalenie nerek czy gorączka reumatyczna.

Co to jest gorączka reumatyczna?

Kiedyś należała do najczęstszych powikłań po anginie. Dzięki rozwojowi medycyny nie jest już tak groźna, ale warto na nią uważać. Objawy gorączki reumatycznej pojawiają się po 2-3 tygodniach od zachorowania. Są to: podwyższona temperatura ciała, bóle stawów, zapalenie serca czy nawet pląsawica – mimowolne ruchy kończyn czy twarzy. Gorączka reumatyczna może doprowadzić nawet do wady serca, dlatego najlepiej „wyleż” chorobę w domu.

Co ciekawe, możesz szybko sprawdzić, czy padłeś ofiarą tej dolegliwości. Pomoże to potwierdzić badanie ASO na przeciwciała przeciw anginie. Pojawiają się one w Twoim organizmie w przeciągu 7-21 dni od zakażenia paciorkowcem. Badanie ASO pomaga zwłaszcza w diagnozie powikłań oraz wtedy, kiedy doskwierające Ci objawy nie są typowe.

Lekarz wystawi diagnozę na podstawie próbki z Twojej krwi. Jeżeli wynik jest ujemny, szansa na to, że zachorowałeś jest bardzo niewielka. Możesz być spokojny. Sama angina jest niegroźna, pod warunkiem, że szybko wybierzesz się do lekarza i nie zaniedbasz jej leczenia.