Jak zbić gorączkę?

Jak zbić gorączkę

Dzieci czasami zrobią wiele, byle nie pójść do szkoły – potrafią same wywołać gorączkę, a nawet dostać jej zupełnie… niechcący. Kiedyś być może miło było zachorować i nadrabiać serialowe zaległości. Dziś na ten luksus może pozwolić sobie niewielu. Zresztą, co to za przyjemność – snuć się po domu w piżamie? Gorączka odbiera siły i apetyt na życie. Jak ją zbić?

Czym jest gorączka i jakie są jej objawy?

Kiedy możesz stwierdzić u siebie lub Twoich najbliższych gorączkę? Jeśli jesteś dorosły, gorączkujesz, kiedy ciepłota Twojego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. Gdy termometr wskazuje do 37,5 stopni, oznacza to, że masz tzw. stan podgorączkowy. To dowód na to, że jakaś infekcja próbuje zapanować nad Twoim organizmem.

O gorączce wśród dzieci mówimy, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 38 stopni. Jeśli termometr pokazuje np. 37 stopni, a dziecko ma apetyt i zachowuje się w normie, nie masz się czym martwić. Skąd bierze się ta różnica? Ciepłota ciała u najmłodszych jest po prostu nieco wyższa niż u dorosłych.

Gorączka – przyczyny mogą być różne. Poznaj niektóre z nich

Podwyższona ciepłota ciała Twojego dziecka może być spowodowana nie tylko chorobą. Gorączkę u dziecka może wywołać nawet  zbyt duży stres, czy też nawet dłuższy atak płaczu. Co ciekawe, niektóre dzieci „nagrzewają się”, spędzając za dużo czasu w łóżku – leżąc lub śpiąc.

A jeśli ono naprawdę jest chore?

W takim przypadku możesz zastosować kilka metod, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Niezależnie od tego, czy zachorowało Twoje dziecko, czy Ty, pamiętaj o piciu dużej ilości płynów. Ciało potrzebuje wody, ponieważ gorączka powoduje, że obficiej się pocimy.

Jak obniżyć gorączkę?

Użyj schłodzonego ręcznika. Zamocz go w chłodnej wodzie, a potem ostrożnie połóż na czoło chorej osoby. Taki okład możesz również zastosować na kark i na łydki albo nawet udać się do wanny i tam spędzić kilka chwil w ciepłej wodzie. Jej temperatura powinna być niższa jedynie o kilka stopni od temperatury Twojego ciała (32-34 stopnie Celsjusza).

Jakie ubranie najlepiej przysłuży się w walce z chorobą?

Chociaż gorączka kojarzy Ci się zwykle z przeziębieniem, nie należy się przegrzewać. Okryj się bawełnianą pościelą, a jeżeli się spocisz, przebierz się w piżamę. Ważne, by była ona wykonana z naturalnego materiału (np. bawełna, len czy jedwab). W ten sposób pomożesz swojemu organizmowi odprowadzać pot na zewnątrz i nie zatka on porów skóry.

Co pić podczas gorączki?

Niezależnie od tego, czym spowodowana jest Twoja gorączka, przyda Ci się herbata z cytryną lub z miodem. Wkrój plasterek tej pierwszej do napoju albo dodaj kilka łyżeczek miodu do nieco ochłodzonej herbaty. Dodanie go do wrzątku zabiłoby jego dobroczynne właściwości.

Zrezygnuj z wody gazowanej, gdyż mogłaby podrażnić Ci gardło. Pij ulubioną wodę mineralną i dużo soków (np. z aronii, czarnej porzeczki czy nawet z pomarańczy, ale bez dodatku cukrów lub słodzików).

Gorączka u dziecka – jak ulżyć maleństwu?

Jeżeli gorączka pojawi się u niemowlaka, bądź ostrożna. Na początek przewietrz mieszkanie, aby do organizmu Twojego dziecka dostało się jak najwięcej tlenu. Potem zastosuj chłodny okład na jego czoło i klatkę piersiową. Wykąp dziecko w letniej – ale nie za zimnej! – wodzie. Połóż mu na głowie okład z cebuli. Brzmi to może trochę jak pomysł z poradnika naszych babć, pamiętaj jednak, że sporo z ich sposobów od lat dzielnie pomaga w walce z chorobami. Możesz też owinąć dziecko mokrymi prześcieradłami i pieluchami. Nie stosuj jednak tej terapii zbyt długo, żeby nie przeziębić malucha.

Jeżeli wysoka gorączka u dziecka utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub rośnie, skontaktuj się z lekarzem.