Jak leczyć ucho pływaka?

DarkoStojanovic / Pixabay

Nasze uszy są nieustannie narażone na wiele szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do poważnych dolegliwości. Uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, nagłe zmiany temperatury czy nawet brak należytej higieny – wszystkie tego typu rzeczy mogę mieć groźne dla naszego zdrowia konsekwencje. Jednym z poważniejszych problemów z uszami z jakimi możemy się spotkać jest tak zwane ucho pływaka. Warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej i przede wszystkim z góry wiedzieć ucho pływaka jak leczyć. Umiejętność szybkiego rozpoznania tej dolegliwości i podjęcie leczenia ma tu kluczowe znaczenie.

Czym jest ucho pływaka?

Jak sama nazwa wskazuje, ucho pływaka to dolegliwość dotykająca przede wszystkim osoby mające częsty kontakt z wodą. Pod określeniem tym kryje się rozległy stan zapalny, dotykający ucho wewnętrzne.

Bezpośrednią przyczyną ucha pływaka są bakterie i grzyby. Woda jest dla nich bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju, zatem w takich właśnie warunkach atakują one najbardziej. Na dolegliwość tę są jednak narażone nie tylko osoby, które dużo czasu spędzają w basenie. Wystarczą same tylko warunki wysokiej wilgoci – na przykład w otoczeniu większych zbiorników wodnych czy w regionach o klimacie tropikalnym. Przyczyną może być również brak należytej higieny uszu.

Jednym z pierwszych objawów ucha pływaka jest dość intensywny ból. Łatwo można jednak pomylić to z innymi dolegliwościami. Kolejną charakterystyczną dolegliwością jest w tym przypadku uporczywe swędzenie, odczuwalne szczególnie w głębi ucha. Towarzyszą temu również objawy charakterystyczne dla stanów zapalnych, takie jak gorączka czy uczucie zmęczenia.

Leczenie ucha pływaka

Ucho pływaka jak leczyć jest tu ważnym pytaniem, bowiem dolegliwość ta w większości przypadków wymaga konsultacji z lekarzem. Ponieważ zwykle odpowiadają za nie bakterie, podstawowym lekarstwem są antybiotyki. Można podawać je w postaci specjalnych kropel do uszu, lub w formie doustnej. Doraźnie stosuje się też leki przeciwbólowe i zbijające gorączkę.

Wiele zależy również od nas samych i od tego, jak zadbamy o chore ucho. Trzeba je przede wszystkim chronić przed wodą i wilgocią. Może to być kłopotliwe podczas kąpieli – trzeba je wówczas zasłonić. Organizm potrzebuje dużo energii do zwalczenia infekcji, konieczny jest zatem odpoczynek i dobra dieta. Ucho powinno być utrzymywane w cieple.

Nieleczone ucho pływaka może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet uszkodzenia słuchu. Nie należy zatem ignorować tej dolegliwości i zgłosić się do lekarza natychmiast po wystąpieniu objawów.