Jak usunąć polipy w nosie?

polipy-w-nosie-oddychanie-przez-nos

Polipy w nosie to dość powszechna dolegliwość. Choć polipy nosa nie są groźne, mogą nam nieźle dokuczać. Powstają one najczęściej w odpowiedzi na reakcje zapalną lub alergiczną. Czym są polipy? Jak je rozpoznać? I przede wszystkim, jakie są metody na pozbycie się polipów w nosie?

Jak wyglądają polipy w nosie?

Polipy w nosie to miękkie guzki, które pojawiają się w Twojej jamie nosowej najczęściej w odpowiedzi na toczący się proces zapalny lub alergiczny. Bardzo często związane są chorobami przewlekłymi, takimi jak astma czy alergiczny nieżyt nosa.

Polipy nosa powstają pojedynczo, tylko po jednej stronie nosa, lub mnogo. Są łagodnymi i bezbolesnymi wyroślami pochodzącymi z błony śluzowej. Pojawiają się najczęściej w wieku 50-60 lat, choć mogą też występować już w dzieciństwie.

Polipy nosa choć nie są groźne, to sprawiają dużo trudności w swobodnym oddychaniu. Szacuje się, że polipy nosa dotyczą aż 5% populacji, a więc jeśli i Tobie doskwierają polipy, nie musisz czuć się sam z tym problem.

Co ważne, nie zobaczysz ich, spoglądając w lusterko. Znajdują się głębiej w jamie nosowej.

Polipy w nosie – objawy

Polipy nosa mogą objawiać się w różnorodny sposób. Najczęściej powodują one zmniejszenie drożności nosa i zaburzają oddychanie przez nos.

Wśród innych objawów znajdują się także:

  • zaburzenia węchu,
  • kichanie,
  • oddychanie przez usta,
  • chrapanie,
  • wodnista lub ropna wydzielina.

Kiedy podejrzewasz u siebie polipy nosa…

Gdy zauważysz u siebie problemy z oddychaniem przez nos, zwróć się do lekarza. Zajrzy on do wnętrza nosa za pomocą rynoskopii (małego wziernika do nosa), by potwierdzić diagnozę.

Polipy mogą towarzyszyć astmie, przewlekłym chorobom zatok lub nieżytowi nosa, dlatego zawsze warto poszukać przyczyny polipów nosa. Gdy lekarz zdecyduje pogłębić diagnostykę, może skierować Cię na badanie tomografii głowy w celu uwidocznienia jamy nosowej i zatok, gdyż spotykamy się też z polipami w zatokach. Inną metodą jest fiberoskopia podczas której giętki endoskop z kamerą na końcu pozwala dokładnie zbadać jamę nosowa.

Polipy w nosie – leczenie zgodne z przyczyną ich powstania

Leczenie polipów w nosie nie należy do najłatwiejszych zadań. Metody zachowawcze często zawodzą i trzeba sięgnąć po chirurgiczne usunięcie polipów. Podstawową zasadą jest terapia choroby podstawowej.

Jeśli polipy powstały na skutek alergii, lekarz przepisze leczenie przeciwalergiczne. Gdy polipom towarzyszy astma, ważne jest jej odpowiednie kontrolowanie choroby. Najczęściej na początku dolegliwości lekarz przepisze aerozol do nosa zawierający sterydy, które zmniejszają obrzęk śluzówki, obkurczają polipy w nosie i działają przeciwzapalnie.

Masz polipy nosa? Leczenie naturalne może dodatkowo pomóc. W domu możesz wspomóc się odpowiednimi płukankami lub naparami z ziół. W aptece dostaniesz gotowe do sporządzenia preparaty z solą morską do płukania nosa i zatok. Polipy nosa to wytrwały przeciwnik i być może będziesz musieć zdecydować się na następny krok, czyli usuwanie polipów nosa.

Polipy w nosie – usuwanie

W przypadku braku rezultatów leczenia farmakologicznego, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Zwłaszcza, gdy polipów jest dużo i znacznie utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie czy oddychanie przez nos.

Na operacyjne usunięcie możesz zdecydować się też wtedy, gdy polipy nawracają. Zabieg nazywany polipektomią wykonywany jest endoskopowo, czyli bez nacinania skóry nosa. Lekarz za pomocą endoskopu dostaje się przez dziurkę w nosie do głębszych partii jamy nosowej. Przy użyciu pętelki lub odpowiedniego ostrza usuwa polipy. Bez obaw!

Zabieg nie jest skomplikowany i niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Podczas zabiegu można dodatkowo poszerzyć ujścia zatok, poprawić drożność nosa i skorygować inne nieprawidłowości. Usunięcie polipów wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, a czas pobytu w szpitalu bez powikłań trwa do 3 dni. Zaleceń podczas rekonwalescencji musisz przestrzegać od 1 do 2 tygodni.