Jak szybko odblokować zatkany nos?

Zatkany nos jest niezwykle uciążliwą dolegliwością. Szczególnie podczas snu, gdyż łatwo wtedy o nieprzespane noce. Jak szybko go odblokować i cieszyć się swobodnym oddechem? Poznaj kilka sprawdzonych, szybkich i  skutecznych metod.

Jakie są przyczyny dolegliwości?

Zatkany nos najczęściej spowodowany jest infekcją górnych dróg oddechowych, alergią, suchym i zimnym powietrzem, a także wadami anatomicznymi takimi jak np. krzywa przegroda czy polipy w nosie. W przypadku infekcji i alergii możesz zastosować kilka sposobów, które w szybkim tempie przyniosą Ci ulgę.

Jak odblokować zatkany nos?

Możesz to zrobić szybciej niż myślisz. Przydadzą Ci się do tego zarówno stare, sprawdzone składniki, które znajdziesz u siebie w domu, jak i olejki, a także metoda… manualna. Przy bardziej uporczywym katarze wybierz się po pomoc do apteki po udrażniający spray do nosa. Tego typu preparaty zwykle są bardzo skuteczne ze względu na to, że trafiają prosto do źródła problemu.

Rozgrzewająca moc imbiru

Stosuj przede wszystkim ciepłe kompresy na nos i czoło – rozgrzeją i ukoją objawy stanu zapalnego. Dobrze sprawdzi się kompres z imbiru, a jego przygotowanie zajmie tylko chwilę. Pokrój imbir, wrzuć do garnka z wrzącą wodą i gotuj około 20 minut. Odczekaj, aż przestygnie, namocz niewielki ręcznik w wywarze, następnie przykryj nim twarz. Sprawdź, czy ręcznik nie jest za gorący. Trzymaj kompres nie mniej niż 15 minut.

Oddychaj głęboko – sprawdzone inhalacje

Do udrażniania nosa doskonale sprawdzi się olejek eukaliptusowy, ponieważ zwalcza bakterie, które wywołują infekcje układu oddechowego. Jak przygotujesz inhalację? Do litra wrzącej wody wlej 4-6 kropel olejku i odczekaj 3-5 minut, aż woda nieco przestygnie. Po chwili pochyl się nad przygotowaną miską, przykryj głowę ręcznikiem i głęboko oddychaj. Wdychaj opary nosem i wypuszczaj ustami. Pojedynczy zabieg powinien trwać przynajmniej 10 minut. Do przygotowania inhalacji możesz zastosować wiele innych składników, np. lawendę, rumianek, tymianek, czy cebulę.

Rozgrzewanie i zasypianie bez trudności

W walce z zatkanym nosem ciepło jest Twoim sojusznikiem. Bierz gorące prysznice lub kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. Mocz też stopy w gorącej wodzie i zakładaj grube skarpety. W łóżku leż z uniesioną głową – ułatwisz w  ten sposób „spływanie” kataru. Dużo łatwiej zaśniesz też, leżąc na boku.

Akupresura, czyli lecznicza moc ucisku

Ten sposób sprawdzi się w przypadku zatkanego nosa i kataru. Kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki uciskaj po obu stronach obszar nosa na wysokości oczu. W tym samym momencie drugą dłonią i palcami chwyć tylną część szyi. Uciskaj wszystkie 4 punkty jednocześnie przez około minutę. Powtórz czynność przynajmniej 3-5 razy. Dodatkowo po zabiegu wykonaj masaż zewnętrznej krawędzi nozdrzy.

Domowe sposoby na katar

Czasami katar może być obfity i lejący, zaś innym razem gęsty do tego stopnia, że nie możesz wydmuchać nosa. Od ciągłego wycierania nosa Twoja skóra staje się podrażniona, zaczyna coraz bardziej boleć i piec. Wobec kataru postępuj podobnie jak w przypadku zatkanego nosa. Możesz się pozbyć kataru, wykorzystując kilka prostych sposobów:

  • Pij dużo – na zdrowie

Sięgnij np. po herbatę z malinami, herbatę z czystka, a także z sok z czarnego bzu z dużą zawartością wit. C, która wspiera układ odpornościowy. Dzięki systematycznemu nawadnianiu wydzielina się rozrzedzi i szybciej oczyścisz nos.

  • Polub czosnek i natkę pietruszki

Jedz regularnie czosnek (szybko przekonasz się o jego właściwościach antybakteryjnych) oraz natkę pietruszki, która ma bardzo dużo witaminy C.

  • Pamiętaj o stopach

Po wymoczeniu stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli natrzyj je rozgrzewającą maścią kamforową. Załóż grube skarpety i odpoczywaj.

  • Stosuj inhalacje

Tak samo jak w przypadku zatkanego nosa, rób inhalacje. Stosuj np. rumianek, szałwię, tymianek czy też lipę. Wystarczy wrzucić do wrzącej wody po łyżeczce ziół.

  • Zadbaj o nos

Skrzydełka nosa smaruj kremem ochronnym i maściami z dodatkiem witamin – unikniesz w ten sposób podrażnień.

  • Wietrz i nawilżaj

Wietrz pomieszczenia i nawilżaj je (na ciepłym kaloryferze powieś pojemniki z wodą lub wilgotne ręczniki).

  • Aaaapsik i dmuchaj

Regularnie wydmuchuj nos w chusteczkę. Dzięki temu unikniesz przekształceniu kataru wirusowego w bakteryjny.

Stare powiedzenie mówi, że „katar leczony trwa tydzień, nieleczony 7 dni”. To prawda – zwykle trwa on do kilku dni. Wszystkie zaproponowane domowe sposoby na zatkany nos nie tylko przyniosą Ci wyraźną ulgę, ale zapobiegną też powstawaniu poważniejszych infekcji. Od pokoleń babcine inhalacje, rozgrzewanie i akupresura uważane są za jedne z najskuteczniejszych metod w walce z zatkanym nosem.