Jak rozpoznać i wyleczyć kaszel suchy u dziecka?

Kaszel suchy u dziecka

Masz wcześnie wstać do pracy, ale wygląda na to, że tym razem się nie wyśpisz. Czyżby znowu pies sąsiadów? Po wyjściu z sypialni już wiesz, że źródło hałasu jest inne. To Twoje dziecko nieustannie kaszle. Nie jesteś pewien, czy męczy je kaszel suchy? Dowiedz się, po czym go rozpoznać i odróżnić od mokrego. Sprawdź, jak przynieść maluchowi ulgę.

Który jest który?

Jak najłatwiej rozróżnić rodzaje kaszlu? Na podstawie jego brzmienia i obecności wydzieliny. Dziwi Cię odgłos kaszlu przypominający psie poszczekiwanie? Jeśli go słyszysz, a Twoje dziecko nie odkrztusza przy tym wydzieliny, to znaczy, że męczy je kaszel suchy. Pojawia się on zazwyczaj na początku choroby.

Kaszel mokry brzmi zupełnie inaczej: z gardła kaszlącego malucha dobywają się dźwięki jakby bulgotania lub świszczenia. Dlaczego? Przyczyną jest zalegająca, lepka wydzielina, czyli flegma. Jej odkrztuszanie to charakterystyczny objaw mokrego kaszlu. Ten rodzaj dolegliwości występuje na ogół w dalszych stadiach choroby i jest oznaką walki z chorobą.      

Sprawdzone sposoby na suchy kaszel

Na suchy kaszel u niemowlaka możesz zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które szybko przyniosą mu ulgę. Na sam początek upewnij się, czy dziecko prawidłowo oddycha. Kaszel może być na tyle duszący, że koniecznie będzie podejście na chwilę do okna, by je dotlenić.

Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie powietrza. W tym celu użyj specjalnego nawilżacza. Jeśli go nie masz, zmocz lekko ręcznik i połóż go na ciepły kaloryfer. W ten sposób nawilżysz powietrze w sypialni dziecka.

Jeżeli kaszel suchy u dziecka nie jest wynikiem poważniejszej infekcji, podłóż mu pod główkę dodatkowe poduszki, aby ułatwić mu oddychanie. Dopilnuj też, by wypijało dużo wody.

Pomoc z kuchni i apteki

Oczywiście to nie jedyne możliwości, jakie masz do dyspozycji. Zrób swojemu juniorowi inhalacje z pary wodnej. W dużym garnku zagotuj kilka litrów wody. Dodaj do wrzątku płaską łyżeczkę suszonego tymianku, szałwii i rumianku. Tak przygotowaną mieszankę gotuj jeszcze przez chwilkę, po czym postaw obok łóżeczka dziecka – oczywiście poza zasięgiem ciekawskich rączek i nóżek.

Inne lekarstwo znajdziesz na półce w domowej spiżarni. Podaj maluszkowi lipowy miód, który działa bakteriobójczo i antywirusowo. Ma on same zalety: wpływa korzystnie na górne i dolne drogi oddechowe, a przy okazji działa uspokajająco.

Dobrym pomysłem będzie też podanie dziecku syropu na suchy kaszel, który zawiera wspomniany wcześniej miód albo zioła. Nie kupuj syropu na kaszel mokry. W tym przypadku nie pomoże on Twojemu maluchowi. Co więcej, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.  

Inne powody kaszlu – czy powinny niepokoić?

Inne przyczyny kaszlu wcale nie muszą wiązać się z przeziębieniem. Dziecko może mieć  problem z przesunięciem się pokarmu do żołądka. Taki napad kaszlu jest jednorazowy i mija po kilku minutach. Przewlekły kaszel bez związku z przeziębieniem dotyka ok. 10% dzieci i młodzieży. Może on oznaczać astmę oskrzelową (kaszlową), alergię, choroby pasożytnicze lub refluks. Dziecko może reagować kaszlem również na kurz, pyłki czy dym papierosowy.
Innym rodzajem kaszlu jest tzw. kaszel psychogenny, który wiąże się ze stresem. Jeśli trwa on ok. 8 tygodni i po lekach nie ma poprawy, porozmawiaj ze swoją pociechą.

O czym świadczy suchy kaszel u dziecka w nocy?

Suchy kaszel, który pojawia się u dziecka w nocy, to najprawdopodobniej efekt wyżej opisanego przeziębienia lub obecności pasożytów w organizmie dziecka (na przykład glisty ludzkiej). Napady nocnego kaszlu wywołane pasożytami pojawiają się co 2-3 tygodnie.