Jak pozbyć się kamieni migdałkowych?

kamienie migdałkowe

Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu, czyli tak zwanej halitozy, są kamienie migdałkowe. Nieprzyjemne białe grudki na migdałkach powstają gdy bakterie i resztki pokarmu zalegają na tylnej ścianie gardła. Dowiedz się, dlaczego powstają, jak im zapobiegać, a przede wszystkim jak pozbyć się kamieni migdałkowych.

Migdałkowe kieszonki, czyli miejsca w których powstają kamienie

Migdałki to część układu immunologicznego, który odgrywa znaczną rolę w walce z infekcją. Migdałki znajdują się w tylnej ścianie gardła. Każdy z nas posiada dwa migdałki podniebienne i jeden tzw. trzeci migdał.

Zdarza się, że po infekcji gardła – najczęściej paciorkowcowej – w migdałkach powstają zagłębienia zwane kryptami. Kieszonki te stają się  miejscem odkładania się resztek pokarmu, bakterii i śliny. Gdy niechciane składniki zgromadzą się w kryptach migdałka powstaje wówczas kamień migdałkowy.

Taki twór może stać się niezłą zmorą codziennych konwersacji i kontaktów ze znajomymi. Działanie bakterii gromadzących się w kryptach prowadzi do utleniania się siarki i pojawienia się brzydkiego zapachu z ust.

Kamienie na migdałkach mogą szczególnie dokuczać osobom, które mają problemy z zatokami. Spływająca z nich wydzielina sprzyja jej osadzaniu się w migdałkowych kieszonkach.

Jak rozpoznać kamienie na migdałkach? Zajrzyj do gardła

Na początku istotne jest, aby zapobiec powstawaniu krypt migdałkowych. Unikaj infekcji gardła, zwłaszcza anginy. To właśnie szalejące zapalenie w gardle powoduje przebudowę migdałków i powstawanie w nich krypt.

Pamiętaj też o stałej higienie jamy ustnej. Płukaj codziennie gardło płynem do jamy ust. Nie zapominaj o nitkowaniu zębów, które są źródłem namnażających się bakterii. Jeśli borykasz się z przewlekłym zapaleniem zatok, stosuj się dokładnie do zaleceń lekarza. Nieleczone zatoki mogą sprzyjać powstawaniu kamieni migdałkowych.

Jak rozpoznasz, że problem kamieni dotyczy właśnie Ciebie? Typowe objawy kamieni migdałkowych to nieprzyjemny zapach z ust i uczucie, że coś jest zablokowane w tylnej części gardła. Zajrzyj do gardła, będąc przed lustrem. Gdy zauważysz żółtobiałe grudki na powierzchni migdałków – to właśnie kamienie migdałkowe.

Usuwanie kamieni migdałkowych – kiedy będzie konieczne?

Jak pozbyć się kamieni migdałkowych? Warto na poczatku podkreślić, że rodzaj leczenia zależy od tego:

  • jak duże są Twoje kamienie migdałkowe,
  • jak uporczywe i nasilone objawy powodują.

W przypadku bardzo dużych grudek usuwanie kamieni migdałkowych może polegać na zabiegu chirurgicznym – najczęściej w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków. Lekarz laryngolog przeprowadza wówczas usunięcie całych migdałków, czyli tonsillektomię. To całkowicie eliminuje możliwość powstawania kamieni migdałkowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a pacjent wymaga obserwacji przez kilka dni po zabiegu.

W niektórych przypadkach, gdy lekarz stwierdzi infekcję paciorkowcem, zaleci zastosowanie antybiotykoterapii. Zazwyczaj kamienie na migdałkach powstają po infekcji paciorkowcem, kiedy antybiotyk nie jest konieczny.

Kamienie migdałkowe – leczenie naturalne

Borykasz się z halitozą? Niezwykle pomocne są domowe sposoby na kamienie migdałkowe. Leczenie naturalne cieszy się sporą popularnością.

Po jakie metody sięgnąć? Najpierw wypróbuj usuwanie kamieni migdałkowych za pomocą szpatułki. Jak to zrobić? Zwilż szpatułkę w wodzie utlenionej i naciśnij na brzeg krypty w której chowa się kamień. W większości przypadków masa kamienia wyjdzie z krypty i z łatwością ją usuniesz.

kamień migdałkowy

Płukanki to również dobry sposób dezynfekcji gardła i usunięcia kamieni. Zastosuj napar z szałwii lub roztwór z solą lub octem jabłkowym. Płucz gardło przez kilka dni 2-3 razy dziennie.

Pamiętaj, że rzucenie palenia przysłuży się likwidacji kamieni migdałkowych i poprawi higienę jamy ustnej. Pomoże Ci też stosowanie probiotyków. Przywrócą one odpowiednią florę bakteryjną i zapobiegną rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie kamieni migdałkowych.