Jak objawia się grypa u dzieci?

dziecko chore na grypę

Każda choroba, która dopada Twoje dziecko, jest nieprzyjemna zarówno dla niego samego, jak i dla Ciebie. Jeżeli zaczyna kichać lub boli go gardło, zakładasz najczęściej, że jest to przeziębienie i próbujesz zastosować znane Ci metody – np. herbatę z miodem, syrop na kaszel i okłady z tymianku. Uważnie przeanalizuj objawy, gdyż z przeziębienia może rozwinąć się również grypa!

Grypa u dzieci objawy – czym różni się od przeziębienia?

Przeziębienie rozwija się u dzieci powoli, dając Ci czas na wybór leczenia. W przypadku grypy sprawa jest nieco trudniejsza, gdyż atakuje ona od razu, odbierając siły i powodując, że nawet najprostsze czynności mogą sprawiać choremu trudność. Nie wpadaj jednak w panikę. Jeżeli zastosujesz którąś z poniższych metod, z pewnością uda Ci się zdusić chorobę, zanim przemieni się ona w coś znacznie poważniejszego.

Na początek warto dowiedzieć się, czym właściwie jest grypa. Jest to ostra i zakaźna choroba wirusowa. Dostaje się ona do organizmu dziecka drogą kropelkową, czyli na przykład poprzez przebywanie w towarzystwie innego, chorego już dziecka. A o to w przedszkolu nietrudno.

Okres trwania grypy u dziecka jest dłuższy niż u dorosłego i trwa nawet tydzień. Wirus uaktywnia się już po 2-3 dniach od momentu zarażenia. Dziecko staje się apatyczne, zmęczone, senne i brak mu apetytu.

Przyjrzyj się dobrze, czy Twoje maleństwo dodatkowo wymiotuje, czy odczuwa nudności, albo ma dreszcze albo zawroty głowy. Zmierz mu gorączkę. Jeżeli termometr wskaże 38-39 stopni Celsjusza, to w głowie powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Co ciekawe, w czasie grypy nie wystąpi ból gardła, często obecny przy zwykłym przeziębieniu.

Pomóż juniorowi wrócić do zdrowia

Być może  Cię to zaskoczy, ale grypy nie leczy się antybiotykiem. Tego typu leczenie stosuje się dopiero wtedy, gdy lekarz rozpozna infekcję bakteryjną. Zamiast antybiotyku podawaj swojej córce lub synowi ciepłe herbatki z cytryną albo z sokiem z malin. Dbaj o prawidłowe nawodnienie dziecka, bo tak wysoka gorączka może spowodować znaczną utratę wody. Tym bardziej, jeżeli chorobie towarzyszą również wymioty.

W przypadku, gdy Twoje dziecko kaszle i jesteś w stanie rozpoznać typ kaszlu jako suchy, podaj mu syrop na suchy kaszel dla dzieci. Charakteryzuje się on tym, że odchrząknięcia przypominają nieco szczeknięcia, a w gardle nie odrywa się flegma.

Syrop dla dzieci na kaszel nie musi mieć przykrego smaku. W aptece znajdziesz syropy o smaku malinowym, cytrynowym, a nawet coli. Wybierz taki, który Twoje dziecko lubi najbardziej, a z pewnością chętniej przyjmie lekarstwo.

Maluch musi również pozostać w domu i po prostu sporo odpoczywać. Najlepiej byłoby, gdyby spędzał czas w ciepłym, wygrzanym posłaniu.

Czego się wystrzegać, gdy zachoruje Twoje dziecko?

Organizm malucha jest bardzo delikatny. Dlatego też nie podawaj mu kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny zawartej w wielu lekach przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. O ile związek ten działa dobrze w przypadku choroby osoby dorosłej, to w przypadku dziecka mógłby skomplikować leczenie. Jeśli maluch wymiotuje, wówczas lepiej zrezygnować ze stosowania syropu, a w przypadku biegunki – z aplikowania mu czopków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Większość objawów grypy u dziecka powinna ustąpić po ok. 5 dniach, chociaż całkowite leczenie trwa zazwyczaj nawet i 2 tygodnie. Jeżeli dziecko nie odczuwa poprawy lub jego choroba przedłuża się, zasięgnij pomocy lekarskiej.