Jak można zarazić się kiłą? 7 faktów i mitów o tej chorobie

jak można zarazić się kiłą

Kiła to zagadkowa choroba. Znana również jako syfilis, może stanowić wyzwanie zarówno dla chorego, jak i dla lekarza. Przez różnorodność objawów łatwo pomylić ją z przeziębieniem lub inną infekcją. Jak można się zarazić i jak przebiega kiła? Profilaktyka w przypadku tej choroby jest bardzo łatwa. Dowiedz się więcej!

Kiła zdarza się nadal

Kiła to ogólnoustrojowa choroba. Wywołują ją bakterie zwane krętkami. Pomimo, że znana jest jak syfilis od epoki renesansu, wciąż się jeszcze zdarza. Zastanawiasz się, jak często możesz spotkać się z tą chorobą? Kiła jest trzecią co do częstości występowania chorobą przenoszoną drogą płciową. Krętki dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Namnażają się w miejscu zakażenia i rozprzestrzeniają wraz z krwią.

Uścisk dłoni źródłem zakażenia? To mit!

Jak można zarazić się kiłą? Bakteria najłatwiej przenosi się poprzez bezpośredni kontakt płciowy, w tym nawet pocałunek. Chorobą możesz zarazić się przez wszystkie rodzaje stosunku seksualnego (również oralny i analny). Jeśli jesteś w ciąży i chorujesz na kiłę, możesz przenieść bakterie na swojego malucha. Zastanawiasz się pewnie, czy możesz zarazić się kiłą, podając komuś rękę? To na szczęście mit. Niegroźne jest też wspólne korzystanie z przedmiotów czy picie z tego samego kubka.

Nie zawsze pojawia się w okolicach intymnych

Zakażenie kiłą możemy podzielić na 2 etapy: wczesny i późny. Pierwszy, zwany także kiłą pierwotną, łatwo przegapić. Pojawia się od 3 do 90 dni od momentu zarażenia. Zaobserwowałeś bezbolesne owrzodzenie na prąciu? To może być kiła. U kobiet, choć mniej zauważalna, mieści się na wargach sromowych. Owrzodzenia mogą też pojawić się w okolicach odbytu czy jamy ustnej, a nawet na palcu czy brodawce sutkowej. Ustępuje ona samoistnie po około 3 tygodniach.

Wysypka na dłoniach i stopach? Bądź czujny

Kolejne objawy kiły pojawiają się znacznie później. Zauważyłeś różową grudkową wysypkę na tułowiu? Ten objaw zaobserwować najłatwiej. Choć wysypka może pojawić się przy wielu infekcjach, jej charakterystyczną cechą jest zajęcie dłoni i podeszew stóp. W tym czasie doskwierać Ci może też gorączka, ból gardła czy powiększenie węzłów chłonnych. Znacznie rzadszym objawem jest łysienie lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Bezobjawowa i późno wykryta – bywa groźna

Po tym okresie kiła wchodzi w stan utajony. Dzieję się to na około rok od zakażenia. Nie będziesz odczuwał żadnych objawów. Powoli choroba przejdzie w fazę kiły późnej. Ten okres jest dla Ciebie najgroźniejszy. Krętki mogą zaatakować Twój układ nerwowy, serce oraz wiele innych narządów. To niebezpieczny moment, w którym choroba może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Lepiej się przed tym ustrzec, prawda?

Kiła – profilaktyka choroby. Jak możesz jej zapobiec?

Choć nie każdy o tym wie, kile możesz zapobiec w bardzo prosty sposób. Jaki? Regularnie stosuj prezerwatywy. Jest to doskonała bariera przed groźną bakterią. Wybieraj te, które są oznakowane atestem i z aktualną datą ważności. Nie zapominaj o stosowaniu ich podczas stosunku analnego i oralnego. Prezerwatywa jednak nie daje pełnej gwarancji. Najbezpieczniej, jeśli przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych, oboje zdecydujecie się na badanie w kierunku kiły.

Czy kiła jest wyleczalna?

Gdy masz podejrzenie, że mogłeś zarazić się kiłą, skontaktuj się ze swoim lekarzem. W leczeniu zastosowanie znajduje antybiotyk z grupy penicylin. Dzięki niemu możliwe jest całkowite wyeliminowanie bakterii z Twojego organizmu. Niestety, kuracja nie jest w stanie cofnąć zmian, które już zaszły w organizmie. Z tego powodu ważne jest prowadzenie bezpiecznego i rozważnego życia seksualnego.