Głos jest Twoim narzędziem pracy? Codziennie używasz go jako nauczyciel, lektor lub dziennikarz? Utrata głosu może spotkać Cię jednak nie tylko w tych zawodach. Czy wiesz, jak leczyć struny głosowe i co jest przyczyną ich nieprawidłowego funkcjonowania? Dowiedz, się jak dbać o głos, aby przez wiele lat cieszyć się jego odpowiednim brzmieniem i natężeniem.
Przyczyny i objawy utraty głosu
Istnieje kilka przyczyn utraty głosu, a towarzyszą im konkretne objawy. Nie zawsze są one związane z wykonywaniem zawodu np. nauczyciela. Czasami wystarczy niewielka infekcja, aby Twój głos zmienił brzmienie, a chrypka uniemożliwiła swobodną wypowiedź. Jakie dolegliwości mogą być powodem utraty głosu?
- Zapalenie krtani
Zazwyczaj ma postać wirusową. Znacznie rzadziej dochodzi do bakteryjnego zapalenia krtani. Przy tej chorobie zmienia się Twój głos, pojawia się męcząca chrypka i drapanie, suchość w gardle. Możesz też na jakiś czas zupełnie stracić głos (ale bez obaw, odzyskasz go).
- Guzki głosowe (śpiewacze)
Przytrafiają się najczęściej osobom, które nadużywają głosu w pracy (nauczycielom, lektorom czy śpiewakom). Guzki głosowe są niewielkimi naroślami na błonie śluzowej fałdów głosowych i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości: chrypkę, nadmierne męczenie się głosu, a także uczucie, że w krtani znajduje się ciało obce.
- Polipy krtani
Gdy pracujesz głosem, jesteś znacznie częściej narażony na powstawanie polipów. Do przyczyn ich narastania zalicza się też zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Dochodzi wówczas do uwypuklenia błony śluzowej. Skutki są nieprzyjemne: Twój głos może zmienić barwę na niższą, występuje chrypka, a także nasilają się problemy z mówieniem – w rzadkich przypadkach dochodzi do bezgłosu.
- Zaburzenia hormonalne
Główną przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Fałdy głosowe są wówczas powiększone, a nawet dochodzi do ich obrzęku. Głos staje się „zachrypnięty” i niski. Jeżeli jesteś w ciąży, ton Twojego głosu może się obniżyć. Odpowiedzialny za to jest progesteron i estrogeny, które mogą przyczynić się do powiększenia fałd głosowych.
Zapalenie strun głosowych – jak leczyć i co powoduje chorobę?
W przypadku problemów z głosem najczęściej mówi się o zapaleniu strun głosowych. Czy wiesz, co to oznacza? Bardzo często zapalenie strun głosowych towarzyszy zapaleniu krtani, choć mogą zostać zainfekowane tylko struny głosowe. Za Twój stan w tym przypadku odpowiedzialne są głównie wirusy. Do rozwoju choroby może dojść również wtedy, gdy za bardzo wytężyłeś głos lub w wyniku wychłodzenia organizmu.
Zapalenie strun głosowych – jak leczyć objawy?
Dolegliwość ta przypomina nieco zapalenie krtani. Towarzyszą jej następujące dolegliwości:
- zachrypnięty głos,
- uczucie ciała obcego w gardle,
- kaszel.
Jeżeli już zachorujesz, pewnie zastanawiasz się, jak leczyć struny głosowe. Czy istnieją skuteczne sposoby, które szybko przyniosą Ci ulgę? Możesz wykorzystać kilka sposobów, aby ulżyć sobie np. w męczącej chrypce.
- Nawilżenie gardła
Bardzo często w odpowiedzi na pytanie, jak dbać o głos, lekarze radzą, aby odpowiednio nawilżać gardło i struny głosowe. Możesz w tym celu pić siemię lniane (napar z siemienia powleka gardło ochronną warstwą) lub zioła (np. antybakteryjny tymianek). Sprawdzi się również lipa. Tego typu naturalne składniki znajdziesz też w popularnych pastylkach do ssania lub sprayach (np. Vocaler, Fiorda czy Miramile Tonsil).
- Oszczędzanie głosu
Na czas rekonwalescencji oszczędzaj struny głosowe – postaraj się mniej mówić i więcej odpoczywaj.
Jak należy dbać o głos?
Jeżeli chcesz długo wykonywać swój zawód i cieszyć się nienagannym brzmieniem głosu, to musisz wiedzieć, jak należy o niego dbać. Od czego zatem powinieneś zacząć?
- pij dużo wody mineralnej w temperaturze pokojowej,
- unikaj mocno schłodzonych napojów,
- ogranicz lub całkowicie wyklucz drażniące gardło papierosy i alkohol,
- zapytaj logopedę o przydatne ćwiczenia z emisji głosu,
- nie krzycz i nie nadwyrężaj głosu.
Masz głos!
Już wiesz, jak należy dbać o głos. Chroń go szczególnie, gdy jest Twoim narzędziem pracy. Dzięki temu unikniesz przykrych chorób zawodowych, które mogą ograniczać Cię w rozwoju pasji lub kariery zawodowej.