Jak dbać o głos, by go nie stracić? Porady nie tylko dla nauczycieli

jak dbać o głos by go nie stracić

Głos jest Twoim narzędziem pracy? Codziennie używasz go jako nauczyciel, lektor lub dziennikarz? Utrata głosu może spotkać Cię jednak nie tylko w tych zawodach. Czy wiesz, jak leczyć struny głosowe i co jest przyczyną ich nieprawidłowego funkcjonowania? Dowiedz, się jak dbać o głos, aby przez wiele lat cieszyć się jego odpowiednim brzmieniem  i natężeniem.

Przyczyny i objawy utraty głosu

Istnieje kilka przyczyn utraty głosu, a towarzyszą im konkretne objawy. Nie zawsze są one związane z wykonywaniem zawodu np. nauczyciela. Czasami wystarczy niewielka infekcja, aby Twój głos zmienił brzmienie, a chrypka uniemożliwiła swobodną wypowiedź. Jakie dolegliwości mogą być powodem utraty głosu?

 • Zapalenie krtani

Zazwyczaj ma postać wirusową. Znacznie rzadziej dochodzi do bakteryjnego zapalenia krtani. Przy tej chorobie zmienia się Twój głos, pojawia się męcząca chrypka i drapanie, suchość w gardle. Możesz też na jakiś czas zupełnie stracić głos (ale bez obaw, odzyskasz go).

 • Guzki głosowe (śpiewacze)

Przytrafiają się najczęściej osobom, które nadużywają głosu w pracy (nauczycielom, lektorom czy śpiewakom). Guzki głosowe są niewielkimi naroślami na błonie śluzowej fałdów głosowych i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości: chrypkę, nadmierne męczenie się głosu, a także uczucie, że w krtani znajduje się ciało obce.

 • Polipy krtani

Gdy pracujesz głosem, jesteś znacznie częściej narażony na powstawanie polipów. Do przyczyn ich narastania zalicza się też zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Dochodzi wówczas do uwypuklenia błony śluzowej. Skutki są nieprzyjemne: Twój głos może zmienić barwę na niższą, występuje chrypka, a także nasilają się problemy z mówieniem – w rzadkich przypadkach dochodzi do bezgłosu.

 • Zaburzenia hormonalne

Główną przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Fałdy głosowe są wówczas powiększone, a nawet dochodzi do ich obrzęku. Głos staje się „zachrypnięty” i niski. Jeżeli jesteś w ciąży, ton Twojego głosu może się obniżyć. Odpowiedzialny za to jest progesteron i estrogeny, które mogą przyczynić się do powiększenia fałd głosowych.

Zapalenie strun głosowych – jak leczyć i co powoduje chorobę?

W przypadku problemów z głosem najczęściej mówi się o zapaleniu strun głosowych. Czy wiesz, co to oznacza? Bardzo często zapalenie strun głosowych towarzyszy zapaleniu krtani, choć mogą zostać zainfekowane tylko struny głosowe. Za Twój stan w tym przypadku odpowiedzialne są głównie wirusy. Do rozwoju choroby może dojść również wtedy, gdy za bardzo wytężyłeś głos lub w wyniku wychłodzenia organizmu.

Zapalenie strun głosowych – jak leczyć objawy?

Dolegliwość ta przypomina nieco zapalenie krtani. Towarzyszą jej następujące dolegliwości:

 • zachrypnięty głos,
 • uczucie ciała obcego w gardle,
 • kaszel.

Jeżeli już zachorujesz, pewnie zastanawiasz się, jak leczyć struny głosowe. Czy istnieją skuteczne sposoby, które szybko przyniosą Ci ulgę? Możesz wykorzystać kilka sposobów, aby ulżyć sobie np. w męczącej chrypce.

 • Nawilżenie gardła

Bardzo często w odpowiedzi na pytanie, jak dbać o głos, lekarze radzą, aby odpowiednio nawilżać gardło i struny głosowe. Możesz w tym celu pić siemię lniane (napar z siemienia powleka gardło ochronną warstwą) lub zioła (np. antybakteryjny tymianek). Sprawdzi się również lipa. Tego typu naturalne składniki znajdziesz też w popularnych pastylkach do ssania lub sprayach (np. Vocaler, Fiorda czy Miramile Tonsil).

 • Oszczędzanie głosu

Na czas rekonwalescencji oszczędzaj struny głosowe – postaraj się mniej mówić i więcej odpoczywaj.

Jak należy dbać o głos?

Jeżeli chcesz długo wykonywać swój zawód i cieszyć się nienagannym brzmieniem głosu, to musisz wiedzieć, jak należy o niego dbać. Od czego zatem powinieneś zacząć?

 • pij dużo wody mineralnej w temperaturze pokojowej,
 • unikaj mocno schłodzonych napojów,
 • ogranicz lub całkowicie wyklucz drażniące gardło papierosy i alkohol,
 • zapytaj logopedę o przydatne ćwiczenia z emisji głosu,
 • nie krzycz i nie nadwyrężaj głosu.

Masz głos!

Już wiesz, jak należy dbać o głos. Chroń go szczególnie, gdy jest Twoim narzędziem pracy. Dzięki temu unikniesz przykrych chorób zawodowych, które mogą ograniczać Cię w rozwoju pasji lub kariery zawodowej.

jak dbać o głos by go nie stracić