Inhalatory domowe – dlaczego to dobra inwestycja w Twoje zdrowie?

Inhalatory są obecnie jednymi z najbardziej popularnych urządzeń, którymi można leczyć dolegliwości związane np. z chorobami górnych dróg oddechowych. Czy wiesz, na czym polega działanie inhalatorów i kto może ich używać? Poznaj kilka tajemnic tych małych, lecz niezwykłych urządzeń.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja polega na dostarczeniu substancji leczniczych do oskrzeli i płuc. Inhalatory domowe, czyli przeznaczone do samodzielnego użytku, działają lepiej niż tradycyjne metody, czyli wdychanie leczniczych olejków. Olejki niestety szybko gromadzą się na powierzchni wody i mają utrudnione dostęp np. do oskrzeli. Przewaga inhalatorów nad tradycyjnymi metodami polega  przede wszystkim  na tym, że z łatwością możesz zaaplikować do nich leki wykrztuśne, przeciwzapalne i antybiotyki.

Choroby, które możesz leczyć inhalatorem to:

  • rozedma płuc,
  • zapalenie płuc,
  • astmę oskrzelowa,
  • mukowiscydoza,
  • obturacyjna choroba płuc,
  • nadciśnienie tętnicze płuc.

Korzyści ze stosowania inhalatorów

Korzystając z inhalatora możesz liczyć na skuteczność i bezpieczeństwo. To o wiele lepszy sposób, niż np. doustna antybiotykoterapia. Lek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych i nie krąży po całym organizmie. Nie ma ryzyka obciążenia wątroby czy żołądka. Jest to szczególnie ważne, gdy cierpisz na chorobę wrzodową żołądka. Dodatkowo dawka leku – w porównaniu z podaniem dożylnym lub doustnym – jest znacznie mniejsza, co bezpośrednio przekłada się na Twoje zdrowie, ale też fundusze. Lek działa szybciej i skuteczniej.

Nie tylko dla chorych

Inhalatora możesz  używać nie tylko wtedy, gdy jesteś chory. Jeżeli pracujesz w miejscu, w którym jesteś narażony na kurz, spaliny i zanieczyszczenia, to inhalacja pomoże Ci oczyścić drogi oddechowe. Sprawdzi się również wtedy, gdy w pracy musisz sporo mówić (np. jako nauczyciel, wykładowca, dziennikarz), ponieważ inhalacja nawilży górne drogi oddechowe. Zadziała pozytywne zarówno w przypadku choroby, jak i w zwykłej profilaktyce.

Inhalatory medyczne – jak  wybrać?

Obecnie na rynku znajdziesz wiele modeli – z pewnością wybór nie jest łatwy. Inhalatory medyczne mają za zadanie przynieść oczekiwane korzyści zdrowotne. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim zastanów się, do czego inhalator będzie Ci potrzebny Tobie lub Twojej bliskiej osobie. Przy kupnie inhalatora należy wziąć pod uwagę:

  • stan zdrowia i wiek chorego,
  • rodzaj i ilość podawanego leku,
  • łatwość obsługi i konserwacji urządzenia.

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje, czyli inhalatory pneumatyczne (znane także jako inhalatory tłokowe) oraz ultradźwiękowe. Poprzez oba inhalatory  możesz przyjąć leki w drodze nebulizacji (zostaną zamienione w płynną mgiełkę). Jednak inhalatory pneumatyczne – w przeciwieństwie do ultradźwiękowych – są o wiele bardziej praktyczne i wszechstronne, gdyż możesz zastosować każdy rodzaj leku (włącznie z antybiotykami i oczyszczającymi solankami).

Takie urządzenia (np. Diagnostic Econstellation, Omron, czy Sanity Simple) bardzo często posiadają końcówki donosowe lub zestawy do płukania zatok – a przyda się to, gdy masz nawracające problemy z zatokami. Inhalatory pneumatyczne (tłokowe) mogą być również stosowane przez wszystkich członków Twojej rodziny, gdyż nie ma przeciwwskazań wiekowych do ich używania.

A co z tradycyjnymi metodami inhalacji?

W tradycyjnych metodach inhalacji nie ma nic złego. Musisz jedynie pamiętać, że nie są w stanie wyleczyć poważniejszych chorób, gdy niezbędne jest zastosowanie np. antybiotykoterapii. Możesz zatem łączyć tradycyjne metody leczenia (jako wspomaganie) z farmakoterapią.