Inhalacje na kaszel – 5 najlepszych środków

inhalacje-na-kaszel-5-najlepszych-srodkow

Męczy Cię uporczywy kaszel suchy i mokry? Trudno jest Ci swobodnie oddychać? Istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na szybkie uporanie się z chorobą. Jedną z nich są popularne inhalacje na kaszel z dodatkiem olejków. Ten rodzaj kuracji szybko przyniesie Ci ulgę w kaszlu, zapaleniu zatok, czy bólu gardła. Dowiedz się, w jakie olejki się wyposażyć i… odetchnij z ulgą!

Po pierwsze: jakość

Przy zakupie sprawdź, czy dany olejek jest naturalny. Niektóre z nich mogą być syntetyczne. Ich zapach jest taki sam, jak olejku naturalnego, lecz nie ma właściwości leczniczych. Do inhalacji kupuj wyłącznie certyfikowane. Oto top 5 najlepszych olejków na kaszel.

1. Olejek eukaliptusowy

To jeden z najpopularniejszych olejków, pozyskiwany z liści eukaliptusa. Jego cenne właściwości chętnie wykorzystywane są w kosmetologii i medycynie naturalnej ze względu na funkcje lecznicze. Olejek eukaliptusowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, pobudza wydzielanie śliny i ułatwia wykrztuszanie. Dodatkowo wykazuje silne działanie rozkurczowe. Jeżeli jesteś przeziębiony, chorujesz na zapalenie górnych dróg oddechowych lub oskrzeli – wdychaj opary olejku eukaliptusowego.

2. Olejek tymiankowy

Tymianek z pewnością jest jednym ze składników, których często używasz w kuchni. Jednak oprócz walorów smakowych i zapachowych posiada jeszcze inne – lecznicze. Podobnie jak olejek eukaliptusowy ma działanie wykrztuśne i działa grzybobójczo, przeciwzapalnie, rozkurczowo oraz przeciwbólowo. Zalecany jest też w przypadku astmy, lecz kobiety w ciąży i chorzy na nadciśnienie nie powinni go używać.

Jak wykonać inhalację olejkiem eukaliptusowym i tymiankowym?

Zagotuj litr wody i odczekaj chwilę – woda powinna nieco przestygnąć, lecz wciąż być bardzo gorąca. Dodaj 5 kropli olejku. Przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj przynajmniej 10 minut, lecz nie dłużej niż 30 minut. Wdychaj powietrze ustami, a następnie wydychaj nosem. Jeżeli masz cerę naczynkową, zamiast miski użyj do inhalacji szklanki – unikniesz w ten sposób podrażnień.  U dzieci inhalacja powinna trwać około 5 minut.

3. Inhalacja z soli fizjologicznej na kaszel

Jest bezpieczna dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Jednak do wykonania tej inhalacji potrzebujesz specjalnego urządzenia – nebulizatora (bez problemu zakupisz w aptece). Zamieni on wlaną sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę. Na efekty nie będziesz długo czekać – inhalacja skróci czas choroby, nawilży nos, powstrzyma mnożenie się bakterii, a także przyniesie ulgę w kaszlu i ułatwi odkrztuszanie. Sprawdzi się, gdy chorujesz na zapalenie oskrzeli, krtani, czy tchawicy.

4. Inhalacja solą kuchenną

Wsyp jedną łyżkę soli do gorącej wody i wymieszaj. Pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj się nie dłużej niż 10-15 minut. Ta inhalacja polecana jest głównie na katar, lecz sprawdzi się także w przypadku kaszlu – złagodzi ataki, zadziała nawilżająco i przeciwzapalnie.

5. Mieszanki olejków

Na kaszel doskonale sprawdzą się mieszanki olejków, które z powodzeniem można stosować także u dzieci. Do gorącej wody dodaj 2 krople olejku anyżowego, 2 drzewa herbacianego 1 kroplę olejku cytrynowego. Przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj przez ok. 20 minut. W przypadku malucha skróć czas inhalacji do 10 minut.

O czym warto pamiętać?

Nie wykonuj inhalacji sporadycznie. Mają one sens, gdy stosujesz je regularnie, czyli przynajmniej przez 5 dni z rzędu. Rób zabieg 2-3 razy dziennie, aby pozbyć się kaszlu i innych dolegliwości, jak np. ból gardła, czy zapalenia zatok. Jeżeli nie lubisz tradycyjnych inhalacji – choć są najskuteczniejsze – możesz korzystać z kominka aromaterapeutycznego, choć wtedy skuteczność będzie mniejsza – opary z olejków eterycznych rozejdą się po całym pomieszczeniu.