Infekcje dróg oddechowych – czym się objawiają, jakie są ich rodzaje?

Drogi oddechowe to narządy, którymi powietrze dostaje się i wydostaje z płuc. Dzielimy je na część górną i dolną. Granica pomiędzy nimi przebiega na wysokości mostka. Jakie narządy tworzą drogi oddechowe? Jakie rodzaje infekcji ich dotyczą i czym się one objawiają?

Górne drogi oddechowe

Górne drogi oddechowe to jama nosowa i gardło, do dolnych należą krtań, tchawica i oskrzela. Rolą górnych dróg jest przygotowanie – nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza, które dostaje się do dolnych dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe najczęściej atakowane są przez infekcje wirusowe, które odpowiadają za ok. 70–90 proc. zachorowań. Pozostałe choroby wynikają z infekcji bakteryjnych. Ze zwiększoną zachorowalnością mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, kiedy to maleje nasza odporność. Wynika to z osłabienia produkcji witaminy D3, którą w sposób naturalny czerpiemy z promieni słonecznych. Do rozwoju infekcji przyczynia się również przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 23 stopnie Celsjusza, co upośledza funkcjonowanie rzęsek błony śluzowej dróg oddechowych. Nie spełniają one wówczas roli filtra i ich mechanizmy obronne są zaburzone. Najczęściej infekcje wirusowe dotykają górnych dróg oddechowych, natomiast w przypadku nieprawidłowego leczenia, choroba może rozprzestrzenić się na oskrzela i płuca.

Choroby górnych dróg oddechowych – czym się objawiają?

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych ogromne znaczenie ma szybka reakcja tj. natychmiastowe wdrożenie leczenia, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby. W początkowej fazie te objawy nie są szczególnie dokuczliwe. Może pojawić się uczucie drapania w gardle czy lekkie dreszcze. Jeśli już na tym etapie wdrożymy leczenie, to objawy choroby będą mniej dokuczliwe i będzie ona trwać krócej. W przypadku infekcji nosa, zatok, uszu i gardła, zakażeniu towarzyszą najczęściej: ból gardła, katar, ból ucha, ból głowy czy męczący kaszel. W przypadku infekcji wirusowej choroba przebiega powoli, a jej objawy są najbardziej nasilone w 3–4 dniu. Infekcja wirusowa ustępuje najczęściej po około tygodniu. Zdecydowanie bardziej uciążliwa jest choroba wywołana infekcją bakteryjną. Wówczas pojawić się mogą wysoka gorączka oraz silny ból gardła czy ucha, a także problemy z przełykaniem śliny czy chrypka oraz nieprzyjemny zapach z ust. Cechą charakterystyczną infekcji bakteryjnej jest to, że jej objawy są od samego początku uciążliwe i bardziej nasilone. W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym, najczęściej niezbędne okazuje się wdrożenie antybiotykoterapii.

Rodzaje infekcji dróg oddechowych

Do infekcji dróg oddechowych zalicza się:

  • zapalenie gardła – jego objawem jest pojawienie się suchości, pieczenia i drapania w gardle, a także bólu przy przełykania, przy czym nasilenie dolegliwości zależy od rozwoju i przebiegu schorzenia.
  • nieżyt nosa – czyli popularny katar. Choroba trwa najczęściej kilka dni, a jej objawami są ciągłe kichanie, uczucie drapania w nosie i gardle, a także wyciek wydzieliny z nosa.
  • zapalenie krtani – jego głównym objawem jest chrypka, która powoduje, że nasz głos jest stłumiony i bezdźwięczny. Może pojawić się również uczucie wysychania i pieczenia w gardle oraz suchy kaszel. Infekcja może nawet uniemożliwić mówienie.
  • grypa – atakuje najpierw górne drogi oddechowe, a później przenosi się na dolne. Jej objawy są podobne, jak przy zwyczajnym przeziębieniu, ale jednak zdecydowanie bardziej nasilone. Chorobie mogą towarzyszyć bóle głowy i stawów, gorączka oraz dreszcze. Nieleczona grypa może doprowadzić do poważnych powikłań.
  • zapalenie płuc – najpoważniejszy rodzaj infekcji, jaki może wystąpić w drogach oddechowych. Jej źródłem są najczęściej bakterie, które odpowiadają za ok. 10–20 proc. infekcji. W pierwszej fazie choroby pojawia się podwyższona temperatura oraz ból głowy i mięśni, a po czasie – gorączka, duszność i kaszel. Leczenie trwa kilka tygodni i niezbędne jest wprowadzenie antybiotykoterapii.

Więcej informacji na Bioaronsystem.pl

Artykuł Partnera