Grypa a przeziębienie – kiedy iść do lekarza?

grypa-a-przeziebienie-kiedy-isc-do-lekarza

Osłabienie organizmu, katar, ból głowy i gardła – te objawy towarzyszą większości Polaków przynajmniej raz w roku, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, która z tych chorób jest przyczyną Twojego złego samopoczucia? Dowiedz się, czym różni się grypa od przeziębienia i jak odpowiednio je leczyć.

Grypa a przeziębienie: czym się różnią?

Mimo podobnych objawów grypa i przeziębienie to dwie zupełnie różne choroby. Grypa jest chorobą zakaźną, powodowaną przez różnego rodzaju wirusy (typu A, B lub C), a jej objawy pojawiają się szybko i gwałtownie. Cechą charakterystyczną jest wysoka gorączka, która może sięgać nawet 39-40 stopni. Chorobie towarzyszą także silne dreszcze, zmęczenie oraz ból mięśni i stawów. Pojawia się też uczucie zimna, „rozbicia” i tzw. łamania w kościach.

Przy grypie występuje też uporczywy, duszący, suchy kaszel, ból głowy i gardła oraz brak apetytu. Największe nasilenie objawów następuje ok. 2-3 dni od zarażenia, a okres leczenia trwa minimum tydzień.

Grypa to choroba, której nie warto bagatelizować – leczona nieprawidłowo lub wcale, może doprowadzić do poważniejszych powikłań. Należą do nich zwłaszcza zapalenia płuc, oskrzeli, zatok, czy nawet mięśnia sercowego. Popularną metodą zapobiegania zachorowaniu są szczepienia przeciw grypie. Najlepiej wykonać je przed sezonem jesienno-zimowym lub tuż po nim (np. późnym latem, wczesną wiosną).

Grypa, czy może jednak przeziębienie?

Z kolei przeziębienie to zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, które wywoływane jest przez tzw. rynowirusy i koronawirusy. Choroba zazwyczaj rozwija się powoli i trwa od 3 do 10 dni. Jej objawy są związane przede wszystkim ze zmianami w drogach oddechowych. Na początku pojawia się wodnista wydzielina z nosa, która następnie staje się coraz gęstsza i trudniejsza do wydmuchania. Ponadto może męczyć Cię się także kaszel i drapanie w gardle.

Przeziębieniu zazwyczaj nie towarzyszy gorączka – ewentualnie występuje stan podgorączkowy (ok. 37 stopni). Rzadziej możesz odczuwać również silne bóle mięśni, stawów, czy głowy. Przy przeziębieniu osłabienie organizmu jest łagodne – znacznie mniejsze, niż w przypadku grypy.

Najwięcej zachorowań na przeziębienie ma miejsce w sezonie jesienno-zimowym, ze względu na częste i gwałtowne zmiany temperatur. Łatwo wówczas o wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do zachorowania. Przeziębienie na ogół nie wiąże się z ryzykiem powikłań – jednak w przypadku zachorowania warto odpoczywać i nie przemęczać się.

Kiedy iść do lekarza?

Leczenie grypy lub przeziębienia zazwyczaj nie jest trudne – choroba ustępuje samoistnie, a jej objawy zmniejszają się po zastosowaniu domowych sposobów lub leków bez recepty. Nie zwlekaj jednak z wizytą u lekarza, jeśli:

  • przez kilka dni utrzymuje się wysoka gorączka, której nie możesz zbić,
  • objawy choroby trwają dłużej niż dwa tygodnie,
  • chorują dzieci lub osoby starsze.

Leczenie grypy i przeziębienia – domowe sposoby

W przypadku obu chorób bardzo ważne jest, abyś pozostał w domu, nie narażał się na duży wysiłek i pił duże ilości płynów. Dzięki temu unikniesz nie tylko zarażania innych, ale także pogorszenia własnego stanu zdrowia. Przy przeziębieniu lub grypie szczególnie sprawdzi się herbata z dodatkiem malin, miodu i cytryny, a także napar z lipy lub z czarnego bzu.

Na uciążliwe objawy, takie jak ból głowy czy osłabienie, możesz przyjmować leki zawierające paracetamol lub ibuprom. Na ból gardła i kaszel pomogą odpowiednie tabletki do ssania, spraye lub syropy apteczne – ale także domowe sposoby (np. syrop z pędów sosny lub z cebuli). Ulgę w przeziębieniu przyniosą Ci również inhalacje, które pomogą pozbyć się wydzieliny z nosa i ułatwią oddychanie.