Gruźlica – profilaktyka choroby

kaszlący mężczyzna

Trudno uwierzyć, że gruźlica w przeszłości stanowiła ogromne zagrożenie. Dziś, dzięki szczepieniom i nowoczesnym lekom, umiemy sobie z nią radzić. Kluczowa jest jednak profilaktyka tej choroby. Nie zapominaj, że gruźlica nadal istnieje. Czy stanowi dla Ciebie zagrożenie? Jak się przed nią ustrzec?

Gruźlica, czyli galopujące suchoty

Gruźlica uważana jest za podstępną chorobę – rozwija się powoli. Wywołują ją bakterie, które namnażają się początkowo w płucach. Gruźlicą zarazisz się drogą kropelkową poprzez kontakt z kimś, kto niedawno zachorował i odkrztusza wydzielinę wraz z bakteriami.

Jak stwierdzić, że zaraziłeś się gruźlicą? Bądź czujny. Choroba zaczyna się podobnie, jak większość przeziębień. Zauważysz u siebie uporczywy suchy kaszel, potocznie nazywany galopującymi suchotami. Inne objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:

  • nadmierna potliwość,
  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • utrata na wadze.

Charakterystycznym, ale rzadko występującym objawem jest też odkrztuszanie flegmy zabarwionej krwią.

Czy łatwo zarazić się gruźlicą?

Gruźlica przenoszona jest droga kropelkową, a więc infekcję może na Ciebie przenieść zwykły kaszel chorego. Jej ryzyko zwiększa wiele czynników.

Jednym z nich jest osłabienie odporności. Zadbaj więc o odpowiednie odżywianie i suplementację brakujących witamin. Obniżona aktywność układu immunologicznego towarzyszy też innym chorobom, takim jak cukrzyca.

Wiedziałeś, że wakacje mogą wiązać się z ryzykiem infekcji? Zapobieganie gruźlicy to też ważny element planowania wycieczki. Są pewne regiony świata, takie jak Afryka, Indie czy Chiny, gdzie możesz zarazić się gruźlicą znacznie łatwiej. Pamiętaj o tym wybierając ten kierunek na wakacyjny urlop.

Ryzyko infekcji zwiększa również palenie tytoniu. Dym tytoniowy upośledza oczyszczanie Twoich dróg oddechowych, przez co rosną szanse na zakażenie tą groźną bakterią.

Leczenie gruźlicy – długotrwała terapia antybiotykowa

Zdecydowanie łatwiej chronić się przed gruźlicą niż z nią walczyć. Leczenie jest długotrwałe i polega na półrocznym stosowaniu antybiotyków. W ostrej fazie choroby, jeżeli nadal wydzielasz prątki z organizmu, konieczna będzie hospitalizacja.

Zastanawiasz się, dlaczego tak długo musisz stosować leki? Bakterie gruźlicy mogą przechodzić w stan „uśpienia”. Dlatego ważne jest, aby pozbyć się ich ze stuprocentową pewnością.

Pamiętaj, że gruźlica nadal jest groźną chorobą. Bez leczenia bywa nawet śmiertelna. Nieleczona gruźlica przenosi się z płuc do innych części ciała. Niektóre bakterie bywają oporne na leczenie, dlatego lekarz zawsze przepisuje kurację złożoną z kilku leków.

Czy wiesz, że…

Bakterie gruźlicy (tzw. prątki) oporne na wiele leków przeciwgruźliczych mogą mieć w przyszłości zastosowanie jako rodzaj broni biologicznej.

Ochrona przed gruźlicą – o tym pamiętaj

Czy możesz zapobiec gruźlicy? Oczywiście! Profilaktyka tej choroby to przede wszystkim obowiązkowe szczepienie, które uchroni Twój organizm przed infekcją prątkiem. BCG, czyli szczepionka przeciw prątkom gruźlicy, podawana jest każdemu noworodkowi w pierwszej dobie życia. Jest to całkowicie bezpieczna szczepionka. Wykonuje się ją raz, bez konieczności powtarzania dawki.

Po zaszczepieniu, w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się pęcherzyk, który z czasem pęka i pozostawia niewielką bliznę. Bez obaw – to dobry znak. Świadczy o tym, że szczepienie się przyjęło i organizm jest bezpieczny. Nie zapominaj jednak, że szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania, ale nie wyklucza go całkowicie.