Nie gorączkuj się! Jak zbić gorączkę w ciąży?

W ciąży szczególnie troszczysz się o swoje zdrowie. Jednak mimo starań nie zawsze udaje Ci się uchronić przed grypą czy przeziębieniem. Gorączka w ciąży może stanowić duży problem. Jak szybko się z nim uporać i nie narażać przy tym zdrowia nienarodzonego dziecka? Dowiedz się, w jaki sposób radzić sobie z gorączką w poszczególnych trymestrach ciąży i kiedy należy udać się do lekarza.

Czym grozi gorączka w ciąży?

Lekka gorączka (37-37,5 °C) na początku ciąży jest zupełnie normalna i nie powinna budzić Twojego niepokoju. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które następują w wyniku ciąży.

Gdy spodziewasz się dziecka, jesteś bardziej narażona na rozwój infekcji. Powinnaś więc szczególnie dbać o swoją odporność i nie dopuszczać do zachorowania. Gorączka w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Wysoka temperatura sprzyja skurczom macicy, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jeśli już masz podwyższoną temperaturę, nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet wysoka gorączka w ciąży nie powinna skłonić Cię do eksperymentów. W jej przypadku od razu udaj się do szpitala. Nie przeczekuj gorączki w domu!

Przyczyn gorączki w ciąży jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak powodują ją infekcja dróg oddechowych, zapalenie płuc i zapalenie pęcherza. Gorączkę mogą też wywoływać zakażenia pasożytnicze (np. toksoplazmoza).

Domowe sposoby na gorączkę w ciąży

Jeśli męczy Cię wysoka temperatura w ciąży, zadbaj o ochłodzenie organizmu. Ulgę przynosi chłodna kąpiel lub prysznic. Woda nie może być jednak zbyt zimna. Powinna być tylko o 1° C chłodniejsza od temperatury Twojego ciała.

Istotne są też warunki, w jakich przebywasz. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – dzięki niemu łatwiej pozbyć się wirusów. Pomocniczo możesz stosować także zimne okłady na kostki i czoło. Z kolei w aptece dostaniesz specjalne hydrożelowe plastry, które pomagają w ochłodzeniu ciała.

By zbić temperaturę, nawadniaj również swój organizm. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych mdłości czy wymiotów. W przypadku problemów z piciem wody dodaj do niej kilka kropel soku jabłkowego. Dodatkowo pij ciepłe napary, które działają przeciwgorączkowo, np. te z dodatkiem imbiru oraz soków z malin i czarnego bzu. Uważaj na preparaty z ziołami. Ich stosowanie lepiej skonsultuj z lekarzem.

Gorączka w ciąży – co brać, a czego nie?

Generalnie zalecenie lekarzy w stosunku do ciężarnych jest jasne: unikać wszelkich leków, szczególnie w 1. trymestrze ciąży. Wówczas narządy dziecka dopiero się kształtują i stosowanie nawet leków bez recepty może być niebezpieczne dla Ciebie i maluszka.

Jeśli masz naprawdę wysoką gorączkę w 2. trymestrze ciąży, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarz zaproponuje Ci preparat z ibuprofenem, który działa przeciwzapalnie. Najczęściej jednak ciężarnym przepisywany jest paracetamol, uważany za lek pierwszego rzutu w przypadku gorączki. To najbezpieczniejszy preparat, ale przy jego zażywaniu należy być rozważnym. Nie zaleca się przekraczania dawki 2×500 mg na dobę, a maksymalny okres stosowania paracetamolu to 3 dni. Zażywany preparat powinien zawierać czysty paracetamol, bez żadnych dodatków, takich jak np. kofeina. Pamiętaj, by w ciąży nie przyjmować kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

Pod koniec ciąży, czyli w 3. trymestrze ponownie wystrzegaj się zażywania leków – silnie wpływają na Twoje nienarodzone dziecko i mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem. Z pewnością odpowie on na wszystkie pytania i zadba o to, byś w tym szczególnym czasie nie narażała siebie i swojego dziecka na niepotrzebne ryzyko.