Gorączka w ciąży – o tym powinna wiedzieć każda przyszła mama

goraczka-w-ciazy-o-tym-wiedziec-kazda-przyszla-mama

Gorączka w ciąży to zmartwienie dla każdej przyszłej mamy. Może być groźna dla dziecka, choć nie zawsze jest objawem choroby. Warto wiedzieć kiedy mówimy o gorączce, a kiedy o tzw. stanie podgorączkowym. Czy z gorączką powinnaś zgłosić się do lekarza? Jak obniżyć temperaturę, gdy jesteś w ciąży?

Gorączka w ciąży a stan podgorączkowy

Choć każdy słyszał o gorączce, nie każdy potrafi odróżnić ją od stanu podgorączkowego. Dla kobiet w ciąży normy temperaturowe są nieco odmienne. Wynika to ze zmian hormonalnych u przyszłych mam, które naturalnie podwyższają ciepłotę ciała.

Przyjmuje się, że dla kobiet w ciąży normalna temperatura ciała sięga 37,5°C. Stanem podgorączkowym będziesz więc nazywała temperaturę od 37,5°C do 38,5°C. O gorączce w ciąży możesz mówić dopiero gdy Twoja temperatura przekroczy 38,5°C.

Przyczyny gorączki w ciąży

Pamiętaj, że podwyższona temperatura ciała nie zawsze świadczy o chorobie. Wiele sytuacji powoduje, że Twoje ciało może się trochę bardziej rozgrzać. Wysiłek fizyczny, upały latem czy nawet siedzenie pod kocem z termoforem lekko podnosi Twoją temperaturę.

Jeżeli jednak jesteś w ciąży, zmierzysz temperaturę i przekracza ona 37,5°C, może to świadczyć o chorobie. Najczęściej gorączka wynika z infekcji. Doskwiera Ci ból gardła lub katar? To najprawdopodobniej zwykłe przeziębienie. Wymaga ono jednak uwagi i odpowiedniego leczenia.

Nie zapominaj, że choroba ma wpływ nie tylko na Ciebie, ale też na Twojego maluszka. Nie bagatelizuj więc objawów, nawet jeżeli nie utrudniają Ci codziennego funkcjonowania.

Jak odpowiednio mierzyć temperaturę?

Bardzo ważna jest precyzja pomiaru. Wygodne są termometry na podczerwień, do ucha. Pomiar wykonywany jest w kilka sekund. Możesz jednak wykorzystać też tradycyjny termometr rtęciowy. Potrzymaj go pod pachą minimum 5 minut (maks. 10 minut), aby nie zafałszować wyniku.

Czy gorączka w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem?

Każda gorączka w ciąży wymaga  konsultacji z lekarzem. W większości przypadków za dolegliwości odpowiada infekcja wirusowa, a lekarz przepiszę Ci odpowiednie leki przeciwgorączkowe.

Nie zażywaj leków na własną rękę przed konsultacją z lekarzem. Wiele substancji może być szkodliwych dla rozwijającego się w Twoim brzuchu dziecka. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym dla przyszłych mam jest paracetamol. Oczywiście trzeba przyjmować go w odpowiedniej dawce, której nie wolno przekroczyć.

Jak zbić gorączkę domowymi sposobami? Zastosuj okłady na kark i czoło. Zwilż mały ręcznik w chłodnej wodzie i przyłóż do ciała. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. W trakcie gorączki tracisz dużo wody. Pij przynajmniej 2-3 litry płynów dziennie.

Wysoka gorączka w ciąży? Reaguj!

Gorączka w ciąży może być groźna. Gdy Twoja temperatura przekroczy 39°C konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Tak wysoka temperatura może skutkować silnymi skurczami macicy, a nawet przedwczesnym porodem.

Niebezpieczna jest szczególnie w okresie między 4. a 14. tygodniem ciąży, kiedy zarodek rozwija się najbardziej intensywnie. Gorączka może zaburzyć ten proces.

Gdy temperatura jest niższa, skontaktuj się z lekarzem w ciągu 24h. Jedź jednak natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszą objawy, takie jak:

  • utrudnione oddychanie,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • silny ból głowy,
  • drętwienie szyi,
  • wymioty,
  • trudności z oddawaniem moczu.

Nie lekceważ też stanów podgorączkowych. Gdy towarzyszą Ci 2-3 dni i nie zauważasz poprawy, nie ryzykuj i zgłoś się do lekarza.