Gorączka przy grypie – czy możesz chorować bez podwyższonej temperatury?

termometr lekarski

Gorączka to nieodłączny towarzysz przeziębienia czy grypy. Atakuje zazwyczaj znienacka, by w ciągu kilku godzin przejąć całkowitą kontrolę nad Twoim organizmem. Jak długo się utrzymuje i w jaki sposób możesz szybko i skutecznie ją zbić?

Czym jest gorączka przy grypie?

Gorączka to podwyższona temperatura ciała. Jest ona reakcją obronną organizmu na atak bakterii lub wirusów, więc to tak naprawdę Twój sprzymierzeniec. W gorączce liczba przeciwciał zwalczających infekcję rośnie, a to z kolei przyspiesza powrót do zdrowia. Potwierdza się więc przysłowie, że chorobę trzeba „wypocić”.

Jak długo utrzymuje się gorączka przy grypie?

Trudno jest dokładnie określić, ile dni trwa gorączka przy grypie. Zazwyczaj jest to około 3-4 dni i od początku jest ona stosunkowo wysoka (ponad 38 st. Celsjusza). Grypa przebiega zupełnie inaczej niż przeziębienie, które z reguły rozpoczyna się stanem podgorączkowym (37 stopni).  Jeżeli po 4 dniach wysoka gorączka wciąż się utrzymuje, udaj się do lekarza. Zwłaszcza, jeśli występuje u dziecka. W przypadku niemowlęcia do 1. miesiąca życia podwyższona temperatura jest zawsze wskazaniem do wizyty u specjalisty.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

  • Pod pachą

To najpopularniejsza metoda mierzenia temperatury, zwłaszcza u starszych dzieci i osób dorosłych – termometr należy trzymać pod pachą przez co najmniej 2 minuty, a w czasie pomiaru spokojnie siedzieć lub leżeć.

  • W ustach

To dobry sposób na pomiar temperatury u dzieci w wieku do 5 lat (nie wymaga ona trwania w bezruchu). Pamiętaj jednak, że pomiar ustny daje wynik ok. 0,3 st. Celsjusza wyższy od temperatury rzeczywistej.

  • W odbytnicy

Ta metoda, ze względu na szybki czas mierzenia, sprawdzi się szczególnie w przypadku niemowląt. Końcowa temperatura będzie w tym przypadku wyższa od rzeczywistej o 0,5 st.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

W przypadku gorączki najważniejsze jest to, by dużo odpoczywać i stale nawadniać organizm. Jeżeli masz grypę i gorączkujesz, zostań w domu, a najlepiej połóż się do łóżka. Ubierz się ciepło i pij dużo ciepłych napojów, np. herbaty czy naparów z lipy z dodatkiem soku malinowego, aroniowego czy cytrynowego. Dobrze zrobi Ci też napar z kwiatów czarnego bzu – ma on dodatkowo działanie napotne.

Letnia woda zdrowia doda

Możesz również wspierać się czosnkiem – naturalnym antybiotykiem, który dodasz np. do mleka i miodu, robiąc z tego zdrowotny napój. Jednym ze sposobów na obniżenie temperatury są też chłodne prysznice czy kąpiele. Pilnuj jednak, by woda nie była zbyt zimna – wystarczy kilkustopniowa różnica w porównaniu do tej, w której zwykle bierzesz kąpiel. W leczeniu ważna jest także dieta – unikaj słodyczy i napojów gazowanych, a postaw przede wszystkim na świeże owoce i warzywa.

Leki bez recepty, które zbiją gorączkę

Poza domowymi sposobami, w walce z gorączką skuteczne będą też wszelkiego rodzaju leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najbezpieczniejszym lekiem jest paracetamol – zażywaj go co 4-6 godzin po 1-2 tabletce. Pomogą Ci także niesteroidowe leki przeciwzapalne z ibuprofenem – jest on silniejszy od tych z paracetamolem, dlatego zażywaj go co 6 godzin. Jest to środek, który podrażnia błonę śluzową  żołądka, dlatego nie przyjmuj go, jeżeli masz wrzody. Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie jednego leku, nie zmieniaj go w trakcie kuracji. Mieszanie paracetamolu z ibuprofenem może być szkodliwe, zwłaszcza dla dziecka.

Gorączka przy grypie nie jest niczym strasznym – najważniejsze, żeby szybko zareagować i zacząć ją zbijać.