Gorący temat: jak zbić gorączkę u niemowlaka?

goracy-temat-jak-zbic-goraczke-u-niemowlaka

Infekcja wirusowa lub bakteryjna, ząbkowanie, przegrzanie – przyczyn gorączki u dziecka może być wiele. Najważniejsza jest Twoja szybka reakcja oraz podanie odpowiednich leków, które skutecznie zbiją temperaturę. Czy gorączka u niemowlaka zawsze powinna być powodem do niepokoju? Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.

Wysoka temperatura u dziecka – kiedy możemy o niej mówić?

Temperatura ciała niemowląt rzadko wynosi 36,6 stopni – wynika to z faktu, że system termoregulacji u tak małych dzieci nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty. Dlatego przyjmuje się, że dziecko nie ma gorączki, gdy jego temperatura wynosi do 37,2 stopni Celsjusza. Stan podgorączkowy to temperatury w przedziale 37,2 a 38 stopni. Kiedy dziecko ma powyżej 38 stopni, można mówić o gorączce. Pamiętaj, żeby temperaturę niemowląt mierzyć poprzez odbyt – to najbardziej miarodajny sposób w przypadku tak małych dzieci.

Kiedy zbijać gorączkę?

Zareaguj od razu, gdy tylko zaobserwujesz u niemowlęcia pierwsze objawy gorączki. Dziecko odczuwa wtedy ból głowy, ma przyspieszony oddech i dreszcze, a jego serce jest zmuszone do większego wysiłku (wzrost ciepłoty ciała o jeden stopień zwiększa liczbę uderzeń serca o 10 na minutę). Gdy temperatura ciała maluszka przekroczy 38,5°C, przygotuj się na jej obniżanie – możesz robić to zarówno domowymi sposobami, jak i lekami z apteki.

Zbijanie gorączki u dziecka domowymi sposobami

Przy wysokiej gorączce najważniejsze jest nawadnianie organizmu oraz delikatne ochładzanie go. By wysoka temperatura u dziecka ustąpiła, przykładaj na czoło i kark chłodne okłady. Możesz przykładać je także na brzuszek – w ten sposób schładzana jest krew przepływająca przez główną żyłę w okolicy wątroby, co również obniża temperaturę ciała. Do ochładzania używaj ręcznika zmoczonego w wodzie o temperaturze pokojowej.

Pomocne będą także kąpiele niemowlaka — najlepiej w wodzie o temperaturze o dwa stopnie niższej niż temperatura ciała dziecka. Napełnij wanienkę wodą i sprawdź – łokciem lub termometrem – czy temperatura wody jest odpowiednia. Kąpiel nie może być zbyt zimna – może to spowodować szok termiczny u dziecka.

Jak zbić gorączkę u niemowlaka – leki z apteki

Jeżeli twój maluszek gorączkuje, nie zwlekaj. Poza nawodnieniem i delikatnym ochładzaniem organizmu od razu podaj mu lek przeciwgorączkowy. Niemowlętom można podawać jedynie preparaty z paracetamolem (od 1 dnia życia) oraz ibuprofenem (od 3 miesiąca). Leki podawaj w takich samych odstępach czasu – paracetamol co 4 godziny, a ibuprofen co 8 godzin.

Unikaj preparatów z pyralginą czy aspiryną – nie będą one odpowiednio bezpieczne dla niemowląt. Pyralgina może wywołać anemię, a aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który nie powinien być podawany małym dzieciom ze względu na ryzyko alergii czy wystąpienia powikłań (np. tzw. zespołu Reye’a).

Wspomagająco zastosuj syropy z wyciągami ziołowymi, które pomogą wzmocnić odporność maluszka i zwalczyć wysoką gorączkę, np. syrop Pyrosal Kid (zawiera wyciągi z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego), Rubipect (ma w składzie korzeń prawoślazu i kwiatu lipy, cynk i koncentrat z malin) czy syrop Lipomal (zawiera suchy ekstrakt z lipy).

W przypadku gorączki u niemowlaka najważniejsze jest błyskawiczne działanie – podanie leków, wspomagających preparatów oraz nawadnianie organizmu. Jeżeli pomimo Twoich działań wysoka gorączka nadal będzie się utrzymywać, jak najszybciej udaj się z dzieckiem do pediatry, który dokładnie je przebada i zaproponuje odpowiednie leczenie.