Duszący kaszel w nocy. Wylecz go i śpij spokojnie!

duszacy-kaszel-w-nocy-wylecz-go-i-spij-spokojnie

Kaszel może dać popalić – pewnie wiesz o tym z doświadczenia. Kaszel suchy jest szczególnie uciążliwy. W ciągu dnia dusi, a w nocy nie pozwala spokojnie spać. Czy wiesz, jak się go pozbyć? Możesz wspomóc się nie tylko lekami. Do przeprowadzenia kuracji przydadzą się domowe mikstury i produkty z Twojej spiżarni. Poznaj sposoby na duszący kaszel.

Kaszel to wrodzony odruch

Kaszel to fizjologiczna reakcja organizmu na czynniki, które drażnią Twoje drogi oddechowe. Może to być ość, która wpadnie do układu oddechowego, ale też zapalenie i obrzęk podczas infekcji. Kaszel jest nieprzyjemny, ale potrzebny – oczyszcza Twoje drogi oddechowe z nadmiernego śluzu i niechcianych substancji. Jeśli chcesz szybko i skutecznie wrócić do zdrowia, najpierw rozróżnij, czy masz do czynienia z kaszlem suchym czy mokrym.

Kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem przezroczystej lub żółtej flegmy. Kaszel suchy jest bardziej drażniący, sprawia ból i objawia się napadami wielokrotnego, długiego kasłania. Częściej też przychodzi wieczorem i nie pozwala zasnąć. Jeśli dopadł Cię suchy kaszel, nie będziesz odkrztuszał wydzieliny.

Przyczyny duszącego kaszlu

Kaszel suchy i duszący jest bardzo częstym objawem i może towarzyszyć wielu chorobom. Najczęściej występuje przy zwykłej infekcji wirusowej i zapaleniu dróg oddechowych. Suchy kaszel jest też jednym z objawów reakcji alergicznej na różnego rodzaju pokarmy czy pyłki. Jeżeli nie zauważyłeś gorączki, kataru czy innych typowych objawów przeziębieniowych, weź pod uwagę, że może to być alergia.

Do kasłania może przyczynić się wiele substancji drażniących, takich jak dym papierosowy czy sierść zwierząt. Jeżeli chorujesz na astmę, jej ostra postać może objawiać się właśnie jako duszący kaszel w nocy. Przyczyną kaszlu bywa też zgaga – kiedy refluks treści żołądkowej drażni błonę śluzową gardła. Może on też wystąpić na skutek zażywania niektórych leków. Powszechne środki przeciw nadciśnieniu mogą wiązać się z takim objawem ubocznym. Dlatego, w razie wystąpienia suchego kaszlu przeczytaj ulotkę lub zapytaj o to swojego lekarza.

Jak sobie pomóc w dzień

Jeżeli doskwiera Ci suchy duszący kaszel, najważniejsze jest nawilżenie dróg oddechowych. Pamiętasz inhalacje nad garnkiem z solą, z ręcznikiem na głowie? Być może Twoja mama robiła Ci je w dzieciństwie. Jest to bardzo skuteczny domowy sposób. Wlej do gorącej wody kilka kropli olejku z eukaliptusa i wdychaj opary pod ręcznikiem 2 razy dziennie. Taki zabieg dobrze nawilży drogi oddechowe i ukoi podrażnione gardło.

W aptece znajdziesz dostępne bez recepty tabletki do ssania. Pytaj o specyfiki z prawoślazem – nawilży on śluzówkę. Dodatkowe substancje przeciwbólowe zawarte w tabletce złagodzą ból gardła. Pij dużo wody – przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych gra kluczową rolę w walce z duszącym kaszlem, a przecież chcesz tą walkę wygrać, prawda?

Strategia na noc

Duszący wieczorny kaszel nie pozwala Ci spać? Są na to sposoby. W aptece znajdziesz zarówno syropy, jak i tabletki przeciwkaszlowe.  Zawierają leczniczą kodeinę, która hamuje odruch kaszlu i ułatwia zasypianie. Nie stosuj tych leków, jeżeli doskwiera Ci kaszel mokry – utrudni to pozbycie się zalegającej wydzieliny. Zarówno w kaszlu mokrym i suchym śmiało możesz stosować za to tabletki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych. Są to preparaty zawierające acetylocysteinę lub bromheksynę.

Wesprzeć się możesz też domowymi sposobami – składniki tego lekarstwa znajdziesz w każdym sklepie. Skorzystaj z dobrodziejstw czosnku. Zmiażdż 2 ząbki czosnku, dodaj sok z 2 cytryn, 3 łyżki miodu i 2 szklanki przegotowanej wody. Przykryj i odstaw miksturę na dobę. Po 24 godzinach Twój syrop będzie gotowy. Pij po łyżce dziennie – w południe i przed snem.