Domowe sposoby na przewiane ucho – rozwiąż ten problem!

domowe-sposoby-na-przewiane-ucho-rozwiaz-ten-problem

Przewianie ucha to najczęstszy problem pojawiający się wczesną wiosną lub jesienią. Wydaje Ci się wówczas, że jest wystarczająco ciepło i ściągasz czapkę albo wychodzisz z domu zaraz po umyciu włosów. Dosyć szybko ponosisz konsekwencje tych decyzji: pojawia się silny ból głowy, uczucie rozbicia i ostry ból ucha. Jak sobie z nimi radzić? Są na to sprawdzone domowe sposoby.

Przewiane ucho: objawy

Zaczyna się niepozornie – masz wrażenie zatkanych uszu. Dosyć szybko dochodzą do tego bolesne objawy, czyli promieniujący ból aż do szyi, a nawet gorączka i ostre bóle głowy. Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony. Dlatego też reaguj od razu. Najlepsze będą domowe sposoby na przewiane ucho.

Co na przewiane ucho?

Taka dolegliwość może przerodzić się w znacznie boleśniejsze zapalenie ucha, dlatego po rozpoznaniu objawów zadziałaj od razu i sięgnij po sprawdzone środki.

 • Gorąca kąpiel i olejki

Kiedy czujesz, że przewiane ucho zaczyna o sobie dawać znać i zaczynasz się coraz gorzej czuć – weź od razu bardzo ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego, olejku z mięty pieprzowej lub eukaliptusowego – zadziałają rozgrzewająco, udrażniająco i odkażająco.

 • Rozgrzewający środek

Możesz nasmarować żuchwę np. popularnym Amolem, założyć czapkę lub opaskę. Pamiętaj, aby nie wychładzać bolącego ucha.  Zrób napar z dzikiej róży, rumianku lub lipy. Do szklanki z wrzącą wodą wrzuć łyżeczkę suszu – niech wywar nieco przestygnie  i wtedy wypij.

 • Termofor

Przewiane ucho potrzebuje ciepła. Przykładając termofor do bolącego miejsca zapobiegniesz potencjalnie rozwijającej się infekcji i złagodzisz ból. Jeżeli nie masz termoforu, możesz użyć np. gorącego  kompresu lub butelki z wodą. Przyłóż do ucha na 10 minut i powtarzaj czynność wielokrotnie. Jest ona bezpieczna, lecz nie przesadź z wysoką temperaturą wody.

 • Olejek z drzewa herbacianego

Olejki są dobre na wiele dolegliwości. 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego zmieszaj z 4 łyżeczkami oliwy z oliwek. Delikatnie podgrzej mieszkankę i zakropl bolące ucho. Po upływie około 7 minut połóż się na przeciwnym boku, aby lecznicza mieszanka wypłynęła. Powtarzaj tę czynność 3 razy dziennie przez 2-3 dni. Olejek z drzewa herbacianego zadziała przeciwbakteryjnie i szybko złagodzi ból – poczujesz się znacznie lepiej.

 • Woda utleniona 3%

To znany i przez wielu ceniony sposób, który szybko złagodzi ból ucha. Wystarczy, że jedną dawkę płynu wkropisz do przewianego ucha. Kiedy woda przestanie się pienić – zakropl również drugie (nawet wtedy, gdy nie czujesz wyraźnych objawów chorobowych).

 • Bazylia

Zaopatrz się w listki świeżej bazylii i wyciśnij z nich sok. Używaj tylko w obrębie ucha delikatnie przemywając – nie zakraplaj ucha. Bazylia przyspieszy leczenie infekcji i złagodzi ból. Powtarzaj czynność dwa razy dziennie.

 • Liście z mango

Podobnie jak bazylia uśmierzą ból. Zmiażdż liście z mango, a następnie zmiel. Uzyskany sok delikatnie podgrzej i wlej 3-4 krople do ucha. Możesz powtarzać ten zabieg przez kilka dni – doskonale zadziała na przewianie ucha.

 • Sól

Jest bardzo przydatna w przypadku infekcji ucha. Zmniejszy ból i obrzęk, „wyciągnie” zalegający płyn. Podgrzej sól na patelni na małym ogniu lub w mikrofalówce. Zawiń sól w tkaninę i włóż do bolącego ucha. Trzymaj przynajmniej 10 minut. Cały proces można bezpiecznie powtarzać nawet kilka razy dziennie.

 • Czosnek

Na przewianie ucha odpowiedni będzie czosnek. Wiadomo że działa on jak antybiotyk. Dlatego też wyciśnij z niego sok i niewielką ilość wpuść do ucha. Pamiętaj, aby nie wkładać całego ząbka czosnku, gdyż możesz mieć problem z wyciagnięciem. Spróbuj dodać do soku z czosnku 1-2 kroplę oleju sezamowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

 • Cebula

Podobnie jak czosnek jest cenionym i naturalnym lekarstwem. Możesz zastosować ją zewnętrznie i wewnętrznie. W pierwszym przypadku pokrój w grube plastry i podsmaż. Jeszcze ciepłą przyłóż do bolącego ucha i załóż czapkę. Zapach nie jest przyjemny, ale pomaga w infekcji. Do użytku wewnętrznego musisz ją pokroić, włożyć do mikrofalówki i wycisnąć sok. Następnie wlej 2-3 krople do bolącego ucha. Po kilku minutach przewróć się na drugi bok, aby ekstrakt wypłynął.

 • Oliwa z oliwek

To bardzo znany sposób: oliwę delikatnie podgrzej i kilka kropel (2-3) zaaplikuj do bolącego ucha. Oczyści ona trąbkę słuchową, nawilży ucho i pomoże pozbyć się potencjalnej infekcji.

Przewiane ucho – dbaj o siebie

Dodatkowo co na przewiane ucho? Dużo odpoczynku, spokoju  i ciepła. Nie wychładzaj już nadwyrężonego organizmu i nie wychodź z domu bez wyraźnej potrzeby. Domowe sposoby na przewiane ucho powinny szybko przynieść Ci ulgę – stosowane były przez wiele pokoleń i ciągle się do nich powraca.