Długotrwały, mokry kaszel – kiedy staje się niepokojącym objawem?

dlugotrwaly-mokry-kaszel-kiedy-staje-sie-niepokojacym-objawem

Najczęściej bagatelizujemy ten rodzaj kaszlu, ponieważ wydaje się, że jest np. efektem przeziębienia. Mokry kaszel może być jednak skutkiem poważniejszych chorób. Czy wiesz, jak długo może trwać? Kiedy powinien zacząć Cię niepokoić? Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Jakie są rodzaje kaszlu?

Niezależnie od rodzaju (mokry lub suchy) dzieli się go ze względu na czas występowania: kaszel ostry zazwyczaj utrzymuje się do 3 tygodni i jest związany z infekcjami wirusowymi. Kaszel podostry może Cię męczyć nawet do 8 tygodniu, zaś przewlekły – utrzymujący się powyżej 8 tygodni – powinieneś skonsultować z lekarzem. Przewlekły kaszel wymaga bowiem specjalistycznej konsultacji i znalezienia  powodów.

Mokry kaszel – przyczyny

Zazwyczaj następuje po kaszlu suchym i jest efektem drażnienia receptorów w przełyku, krtani czy oskrzelach. Jeżeli masz ten rodzaj kaszlu, najczęściej dokucza Ci on w godzinach porannych z powodu zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Możesz też odczuwać duszności.

Zwróć uwagę na zabarwienie flegmy – jej kolor może oznaczać konkretny rodzaj choroby. Jeżeli wydzielina jest przezroczysta, najpewniej dopadła Cię infekcja wirusowa, zaś odcień zielony wskazuje na podłoże bakteryjne (m.in. zapalenie oskrzeli, płuc, zatok). Najbardziej niepokojąca jest biała i  gęsta wydzielina, która może sygnalizować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Samo odkrztuszanie – mimo że pomocne – nie wyleczy Cię z zapalenia bakteryjnego. Przy kaszlu, któremu towarzyszy wysoka gorączka, trudności w oddychaniu i szybkie pogorszenie stanu zdrowia niezwłocznie udaj się do lekarza. Jeśli to zakażenie bakteryjne, wskazana będzie antybiotykoterapia.

Jak możesz sobie pomóc?

Jeżeli przewlekły kaszel jest wynikiem niegroźnej infekcji, zastosuj kilka domowych metod, jak np.:

  • syrop z cebuli i sok z malin,
  • napary ziołowe (np. z szałwii, lipy, rumianku),
  • czosnek, który ma silne działanie antybakteryjne,
  • oklepywanie pleców (przyspieszy ono odklejanie wydzieliny ze ścian dróg oddechowych),
  • nawilżanie powietrza w mieszkaniu lub biurze – ułatwi Ci to oddychanie i złagodzi kaszel.

Pamiętaj, że mokry kaszel nie może być hamowany. W przypadku, gdy nie jest za bardzo nasilony i podejrzewasz u siebie zwykłą infekcję, zastosuj popularne środki mukolityczne z flegaminą lub ambroksolem w składzie, które ułatwią odkrztuszanie poprzez rozrzedzenie wydzieliny.

Długotrwały kaszel mokry – czy dolega Ci poważniejsza choroba?

Najczęściej występuje on przy przeziębieniach, zapaleniu krtani, oskrzeli i płuc. Jeżeli jednak zauważysz, że kaszel towarzyszy Ci przez wiele dni w miesiącu lub przez 3 miesiące w roku, to może oznaczać przewlekłe zapalenie oskrzeli. Nie lekceważ go, gdy zauważysz obecność krwi. Mogą to być tylko podrażnione drogi oddechowe, ale w takiej sytuacji lekarz musi sprawdzić stan Twojego zdrowia poprzez zlecenie badań u pulmonologa lub alergologa.

Długotrwały kaszel mokry pojawia się również w przypadku mukowiscydozy (przewlekłej, wrodzonej choroby płuc). Chorobę tę wykrywa się najczęściej we wczesnym wieku dziecięcym. Jeżeli zaobserwujesz, że w flegmie dziecka znajdują się czopy lub grudki, można podejrzewać właśnie mukowiscydozę lub grzybicę. Pamiętaj jednak, żeby w przypadku wszystkich niepokojących i niestandardowych objawów skorzystać z porady lekarza, który profesjonalnie rozwieje Twoje wątpliwości.